• zaterdag 12 July 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

ONDERWIJSDESKUNDIGE KIBBELAAR STRIJDT VOOR GELIJKHEID IN ONDERWIJS OP CURAÇAO

| united news | Door: Redactie

Foto: Juana Kibbelaar, onderwijsdeskundige uit Curaçao. | Bron: Caribisch Netwerk.

Onderwijsdeskundige Juana Kibbelaar windt er geen doekjes om: het huidige onderwijsbeleid op Curaçao, waarin het Papiaments centraal staat, biedt kinderen onvoldoende kansen.

“Het gaat mij niet om de taal, het gaat mij om eerlijk onderwijs,” zegt ze. “Onze kinderen moeten eruit kunnen halen wat erin zit.”

Kibbelaar, die als verlegen meisje nooit had gedacht een activist te worden, staat nu pal voor een hervorming van het taalbeleid in het onderwijs. Volgens haar mist het huidige systeem een goede balans tussen het Papiaments en het Nederlands.

“Kinderen krijgen de eerste vier jaar amper een half

uur Nederlands per dag. Dat is te weinig om ze goed voor te bereiden op het vervolgonderwijs, dat grotendeels in het Nederlands is,” stelt ze.

Hoewel ze het invoeren van het Papiaments op school toejuicht – “Het is onze nationale taal” – wijst ze op de beperkingen ervan als instructietaal. “Het aanbod van lesmateriaal, boeken en kennisbronnen in het Papiaments is schaars. Lezen is cruciaal voor ontwikkeling, en dat gebeurt nu te weinig.”

Volgens Kibbelaar leidt het huidige beleid tot kansenongelijkheid. Nederlandstalige privéscholen – onbetaalbaar voor de meeste gezinnen – bieden hun leerlingen wel voldoende taalvaardigheid. “Zo creëren we een nieuwe elite,

terwijl 80 procent van de kinderen achterblijft.”

Samen met bezorgde ouders richtte ze Fundashon Like op, dat strijdt voor beter taalonderwijs. Onlangs bracht ze het boek “Taal: brug of barrière?” uit, gratis te downloaden via www.fundashonlike.com. Haar boodschap is helder: “Het gaat niet om óf Papiaments óf Nederlands, maar om wat onze kinderen vooruithelpt. Het is tijd voor echte keuzes, niet voor politiek touwtrekken.”

REGIO

| united news | Door: Redactie