• vrijdag 28 November 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

TWEEDE HERFINANCIERING OPPENHEIMER-LENING KOOPT TIJD TOT OLIE-INKOMSTEN IN 2028

| united news | Door: Redactie

Foto: minister van Financiën Adelien Wijnerman.

De regering heeft met de tweede herfinanciering van de zogenoemde Oppenheimer-lening slechts financiële ruimte gecreëerd om de komende jaren door te komen.

Door de herstructurering blijven de rentebetalingen en aflossingen die vanaf januari 2026 verschuldigd zouden zijn, via diverse complexe constructies, voorlopig in Suriname, waar ze kunnen worden ingezet voor urgente programma’s. De overheid rekent erop dat de verwachte olie-inkomsten vanaf 2028 de druk kunnen opvangen wanneer schuldeisers weer aanspraak maken op hun geld.

Volgens minister van Financiën Adelien Wijnerman was de herfinancieringsoperatie omvangrijk, maar uiteindelijk succesvol. Ze verwijst naar de oude obligatielening van bijna 700 miljoen

Amerikaanse dollar, die volledig is afgekocht om verdere rentelasten te vermijden. Die schuld is vervangen door twee nieuwe obligaties met een langere looptijd en een iets lagere rente.

De vrijgekomen middelen, een totaal van 1,6 miljard dollar, zijn niet bedoeld voor binnenlandse besteding: het geld blijft staan op een buitenlandse rekening en wordt uitsluitend aangewend voor de aflossing van bestaande obligaties en andere commerciële internationale leningen.

Een van de verplichtingen die hiermee is afgekocht, betreft een eerdere VRI-regeling die door een vorige regering was toegezegd. Die afspraak hield in dat er na 2028 geen extra verhogingen meer zouden plaatsvinden, maar bracht tegelijkertijd

vanaf 1 januari 2026 een oplopende maandelijkse rente met zich mee, die kon uitmonden in meer dan 700 miljoen dollar aan verplichtingen. Ook deze constructie is volledig meegenomen in het herfinancieringspakket.

Door de nieuwe afspraken wint Suriname tijd. De ene lening loopt tot 2030, de andere tot 2035, wat volgens Wijnerman een noodzakelijke verlichting van de begroting biedt. “We moesten het doen”, legt de minister uit. “Zo snel mogelijk, anders zouden we al in november in problemen komen. Het zou ons alleen maar duurder worden. En we hebben dat dan eigenlijk afgekocht. Dus we zijn klaar daarmee”, aldus de minister.

UNITEDNEWS

 

| united news | Door: Redactie