
Minister Misiekaba: ‘Institutionele versterking Volksgezondheid noodzakelijk’
| cds | Door: Redactie
De totale volksgezondheid is dringend toe aan institutionele versterking. Volgens minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid is de nieuwe leiding nog bezig met een quickscan om te komen tot een nulmeting. De bewindsman zegt dat zijn voorganger een listing heeft achtergelaten met de projecten die pending zijn. “Sommigen zijn duidelijk, sommigen onduidelijk. Dat zijn we bezig uit te zoeken. Natuurlijk lopen de projecten door”, voegt minister Misiekaba eraan toe.
Ondanks dat alle werkers met hele krappe middelen hun best doen en de bewindsman daar bewondering voor heeft, is het echte probleem volgens hem dat het ministerie institutionele versterking
Financiële druk en staatszorgMinister Misiekaba wees daarnaast op de
Volgens de minister wordt eind september gekeken of de SRD 3.500 per persoon in de zorg daadwerkelijk betaald kan worden. Vervolgens zal bij de begroting van 2026 worden bekeken hoe dit verder structureel kan worden geregeld. Daarnaast wees de minister op de schuldenpositie waarbij de overheid nog SRD 20 miljoen moet uitbetalen aan het AZP, voor de periode april tot en met december 2024. “Dit jaar is dat nog niet eens bij gerekend. De problemen zijn groot, maar we hebben tijd nodig om een duidelijke richting aan te geven”, aldus minister Misiekaba. Hij benadrukte dat de drempelkosten nog SRD 300 zijn.
De president herinnerde eraan dat de SRD 20 miljoen schuld verband houdt met een afspraak van de vorige regering. Toen werd besloten dat de verhoging van de drempelkosten naar SRD 700 niet zou doorgaan, waardoor de staat het resterende bedrag moest betalen. “De staat subsidieert in feite voor ons allemaal. Sommige mensen kunnen het wel betalen, maar als je het volledig commercialiseert, ga je een pad op met desastreuze gevolgen. Wetgeving is nodig, maar mensen moeten daarbij goed worden geïnformeerd”, aldus president Simons.BGVS moet positie terugwinnenEen ander punt van zorg is de chaos op de geneesmiddelenmarkt. Het Bedrijf Geneesmiddelen Voorziening Suriname (BGVS), dat bij wet verantwoordelijk is voor betaalbare medicijnen, heeft de afgelopen twee jaar zijn leidende rol verloren. “Het betekent dat allerlei distributeurs hun eigen gang gaan. Wij moeten ervoor zorgen dat medicijnen weer betaalbaar en toegankelijk worden. Binnen anderhalf jaar moet de BGVS haar positie terugwinnen”, aldus minister Misiekaba.President Simons voegde eraan toe aan dat de overheid zich geen volledige commercialisering van de gezondheidszorg kan veroorloven. “Gezondheidszorg is geen commerciële business. Private partijen kunnen wel participeren, maar we moeten ervoor zorgen dat, zoals de WHO aangeeft, iedereen toegang heeft tot de meest noodzakelijke middelen tegen betaalbare prijzen. Het is niet eenvoudig, maar daarom moeten we garanderen dat de BGVS tenminste die middelen beschikbaar stelt.”
| cds | Door: Redactie