• vrijdag 12 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

VSB roept op tot nationale samenwerking en integrale beleidsvoering in 2025

| abc-Suriname | Door: Redactie

Het jaar 2025 markeert een belangrijk moment in de geschiedenis van Suriname en het Verenigd Surinaams Bedrijfsleven (VSB). Terwijl Suriname vijftig jaar onafhankelijkheid viert, bereikt de VSB een indrukwekkende mijlpaal van 75 jaar toewijding aan het stimuleren van economische groei en duurzame ontwikkeling. Dit jaar biedt een unieke kans voor reflectie, samenwerking en het smeden van nieuwe paden naar een veerkrachtige toekomst. Met overige grote gebeurtenissen zoals de algemene verkiezingen in mei en de laatste vijf jaar van de Sustainable Development Goals (SDGs) in zicht, roept de VSB op tot nationale samenwerking en integrale beleidsvoering.

De OprichtingDe VSB heeft in

zijn 75-jarige geschiedenis bewezen een onmisbare partner te zijn in de economische en sociale ontwikkeling van Suriname. Opgericht in 1950, is de VSB uitgegroeid tot de toonaangevende werkgeversorganisatie die de belangen van haar leden behartigt en actief bijdraagt aan een duurzame toekomst. Met een sterk netwerk van bedrijven uit sectoren zoals agribusiness, olie en gas, transport en ICT, vormt de VSB een essentieel platform voor dialoog, innovatie en partnerschap. 

75 Jaar VSB: Een Jubileum om te HerdenkenHet jaar 2025 markeert het 75-jarig bestaan van de VSB, een mijlpaal die met trots wordt gevierd. De vereniging reflecteert op haar rijke geschiedenis en

de impact op het ondernemerslandschap van Suriname. Hoogtepunten van de viering omvatten een jubileumconferentie en verschillende thema bijeenkomsten gedurende heel het jaar. Dit wordt allemaal geleid door onze vernieuwde visie en missie. 

Suriname: Vijftig Jaar OnafhankelijkNaast het jubileum van de VSB viert Suriname in 2025 ook zijn 50-jarige onafhankelijkheid. Deze bijzondere gelegenheid biedt een unieke kans voor reflectie op de economische en sociale vooruitgang van het land. Voor de VSB is dit een moment om de nadruk te leggen op samenwerking tussen de publieke en private sector, met als doel een inclusieve en duurzame toekomst te waarborgen.

Toerisme Potentieel van SurinameSuriname beschikt over een ongekend toeristisch potentieel dankzij zijn unieke combinatie van natuurlijke schoonheid, culturele diversiteit en rijke geschiedenis. De VSB ziet toerisme als een van de sleutelsectoren die kan bijdragen aan duurzame economische groei. Investeringen in infrastructuur, marketing en capaciteitsopbouw zijn essentieel om Suriname te positioneren als een aantrekkelijke bestemming in de regio. De VSB pleit voor publiek-private partnerschappen om dit potentieel te benutten en tegelijkertijd de biodiversiteit te beschermen.

Carbon Credit Potentieel van SurinameMet zijn uitgestrekte regenwouden en lage uitstoot per hoofd van de bevolking heeft Suriname een unieke positie als een van de weinige klimaatpositieve landen ter wereld. Dit biedt aanzienlijke kansen in de vorm van carbon credits. De VSB dringt aan op transparante en inclusieve processen om deze credits te “monetizen”. Het gebruik van deze inkomsten kan worden gericht op duurzame projecten en infrastructuurontwikkeling, waarbij maatschappelijke betrokkenheid en goed bestuur centraal staan.

Goed BestuurGoed bestuur vormt de ruggengraat van duurzame ontwikkeling. De VSB benadrukt het belang van transparantie, verantwoording en inclusieve besluitvorming in zowel de publieke als de private sector. Het naleven van internationale normen en het versterken van instituten zijn cruciaal om vertrouwen te wekken bij zowel binnenlandse als buitenlandse investeerders. De VSB roept alle belanghebbenden op om goed bestuur als een kernwaarde te omarmen, wat essentieel is voor de sociale en economische transformatie van Suriname.

Verkiezingen en de Economische AgendaDe algemene verkiezingen op 25 mei 2025 vormen een cruciaal moment voor Suriname. De VSB roept de politieke partijen op om duurzame economische groei centraal te stellen in hun programma’s. Het is essentieel dat beleid gericht is op het verbeteren van de “Ease of Doing Business” en het versterken van publieke-private samenwerkingen. De vereniging dringt aan op een nationale consensus, waarbij ook de oppositie betrokken wordt bij grote ontwikkelingsprojecten.

SDGs: Een Laatste Kans om Impact te MakenMet de laatste vijf jaar van de Sustainable Development Goals (SDGs) in zicht, benadrukt de VSB het belang van integrale implementatie. Deze laatste vijf jaren van de SDGs, die samenvallen met de komende regeringsperiode van 2025 – 2030, bieden een raamwerk voor sociaal-economische vooruitgang. De VSB pleit voor een prominente plaats van de SDGs in het nationale ontwikkelingsplan, met een specifieke focus op waardig werk (SDG 8), innovatie (SDG 9) en partnerschappen (SDG 17). Daarnaast onderstreept de VSB het belang van SDG 3 (Gezondheid en Welzijn) en SDG 4 (Kwaliteitsonderwijs), die cruciaal zijn voor het versterken van menselijk kapitaal en het waarborgen van een gezonde en goed opgeleide bevolking. De VSB pleit voor een prominentere plaats van de SDGs in het nationale ontwikkelingsplan, met een specifieke focus op waardig werk (SDG 8), innovatie (SDG 9) en partnerschappen (SDG 17).

De VSB zet zich verder in om de SDGs integraal mee te nemen in haar activiteiten. Volgens de visie van de VSB kunnen de SDGs op vele manieren (met verschillende stakeholders) ingezet worden als neutrale-, verbindende- en niet politieke agenda voor de duurzame ontwikkeling van ons geliefd Suriname.

Tripartiet Overleg: Samenwerking als Sleutel tot SuccesHet Tripartiet Overleg tussen de overheid, werkgevers en werknemers biedt een platform voor consensus over belangrijke beleidsvraagstukken. In 2025 richt de VSB zich op de uitvoering van haar prioriteiten binnen dit overleg, zoals:

Oproep tot SamenwerkingDe uitdagingen en kansen die voor Suriname liggen, vragen om een collectieve aanpak. De VSB nodigt haar leden, partners en de overheid uit om samen te werken aan de ontwikkeling van een veerkrachtige en inclusieve economie. Dit omvat investeringen in innovatie, capaciteitsopbouw en duurzame infrastructuur, evenals het benutten van Suriname’s unieke positie in de regio.

Een Hoopvolle ToekomstHet jaar 2025 belooft een keerpunt te worden voor zowel de VSB als Suriname. Met gezamenlijke inspanningen, strategische partnerschappen en een focus op duurzaamheid, kan dit jaar de basis leggen voor een toekomst van welvaart en welzijn voor alle Surinamers. De VSB blijft zich onvermoeibaar inzetten om deze visie te realiseren.

| abc-Suriname | Door: Redactie

  • snc.com

    11-sep-2025 - 08:40

    Opportunisme en politiek theater rond kookgas: Simons schuift schuld door maar profiteert zelf

    President Jennifer Geerlings-Simons reageerde deze week op de gestegen kookga

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 05:01

    Surinaamse economie nog steeds fragiel; overheidsbeleid belangrijk

    De Surinaamse economie blijft, ook na een hervormingsprogramma van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in de afgelopen jaren, fragiel. De Suriname Economic Oversight Board (SEOB) komt tot deze conclusie door de macro-economische indicatoren te besturen. Er wordt gevraagd en ongevraagd kritiek gegeven op het financieel huishouden van de Staat.Macro-econoom Gavin Ooft, verbonden aan SEOB, stelt

  • waterkant

    11-sep-2025 - 03:30

    VP Rusland: “Toekenning extra bevoegdheden aan Akiemboto is voorlopige ingreep om zaken onder controle te houden”

    De toekenning van extra bevoegdheden door president Jennifer Simons aan haar Chief of Staff Sergio Akiemboto is volgens vicepresident van Suriname Gregory Rusland geen ondermijning van zijn gezag.De tweede man van het land voerde aan dat er tijdens de periode van de regering Santokhi-Brunswijk veel besluiten zijn genomen om op een bepaalde manier te werk te gaan. Zo gaf oud-president Chan Santokhi

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 02:35

    Aantal nieuwe dc’s krijgt pas na stagetraject tekeningsbevoegdheid

    De samenleving kan erop rekenen dat de nieuwe districscommissarissen (dc’s) de kwaliteiten bezitten of zullen opdoen om het werk te verzetten. Minister Miquella Huur van Regionale Ontwikkeling (RO), zei voor aanvang Raad van Ministersvergadering dat zij ervan uitgaat dat de kandidaten over het nodige werk- en denkniveau beschikken om goed te kunnen functioneren.Er was kritiek op sommige van de

  • abc-Suriname

    11-sep-2025 - 01:00

    Nieuwe RvC’s Luchthavenbeheer en Canawaima Ferry Service worden deze week geïnstalleerd; SLM volgt later

    De regering werkt momenteel aan de benoeming van nieuwe Raden van Commissarissen (RvC) bij de parastatale bedrijven die vallen onder het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme (TCT). Inmiddels is de RVC van N.V. Havenbeheer Suriname geïnstalleerd. Morgen volgt die van N.V. Luchthavenbeheer en vrijdag de Canawaima Ferry Service. De leden zijn voorgedragen door de coalitiepartijen.Minis

  • snc.com

    11-sep-2025 - 00:00

    Silvano Tjon-Ahin nieuwe president-commissaris NV Havenbeheer

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van NV Havenbeheer, onder leiding van

  • cds

    10-sep-2025 - 23:16

    IMF ziet Suriname in zeer belangrijke fase van ontwikkeling

    Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) ziet Suriname momenteel in een zeer belangrijke fase van zijn ontwikkeling. De organisatie is bereid het land op welke manier dan ook hierin te ondersteunen. Dit zegt Alberto Behar, IMF Mission Chief of Suriname, die op woensdag 10 september samen met andere IMF-functionarissen een beleefdheidsbezoek heeft gebracht aan president Jennifer Simons. Volgens Beh

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 21:43

    Guyanese president Ali zaterdag in Nickerie bij president Simons

    President Irfaan Ali van Guyana en Jennifer Simons van Suriname zullen elkaar op zaterdag 13 september ontmoeten in Nickerie voor werkoverleg. Dit maakte minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) vandaag bekend voorafgaand aan de RvM.Tijdens de ontmoeting zullen politieke en diplomatieke vraagstukken van gemeenschappelijk belang aan bod komen, waaro

  • cds

    10-sep-2025 - 20:58

    Zonnepark voorziet gebieden tussen Gengeston en Nieuw Aurora van elektriciteit

    Dorpen tussen Gengeston en Nieuw Aurora worden voorzien van elektriciteit. Hiervoor is er in Nieuw Aurora een zonnepark opgezet, dat op maandag 8 september officieel in gebruik is genomen. Dit gebeurde in aanwezigheid van onder meer vicepresident Gregory Rusland, minister Dirk Currie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur en NV EBS-directeur Leo Brunswijk. Het project is onderdeel van het Caribbean

  • united news

    10-sep-2025 - 17:30

    RECHTBANK PARAMARIBO VERWERPT VORDERING BUURTBEWONERS ZORG EN HOOP IN KORT GEDING TEGEN BOUW CALLCENTER

    Foto compilatie: Hoekperceel aan de Nickerie- en Marowijnestraat In een spraakmakende recente civiele zaak heeft het Kantongerecht in Paramaribo een vordering van 47 buurtbewoners uit Zorg en Hoop verworpen. De bewoners probeerden via een kort geding de bouw van een callcenter op de hoek van de Nickerie- en Marowijnestraat tegen te houden. De rechtbank verklaarde de bewoners niet-ontvankelijk in h

  • snc.com

    10-sep-2025 - 15:41

    China Aid-boten: Botsing tussen particulier en staatsbelang

    Vijf boten die in 2021 door China aan Surinam

  • united news

    10-sep-2025 - 12:57

    PETRONAS BEREIDT NIEUWE OFFSHORE-BORINGEN VOOR IN SURINAME

    Het Maleisische staatsoliebedrijf Petronas intensiveert zijn activiteiten in de Surinaamse offshore-sector met de voorbereiding van een vierde exploratieput in blok 52, die in het eerste kwartaal van 2026 moet worden geboord.Dat bevestigden zowel de Surinaamse regering als Staatsolie na een ontmoeting tussen de directie van Petronas, president Jennifer Geerlings-Simons en Staatsolie-directeur Anna

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 12:44

    Kustwacht onderschept 5 vaartuigen tijdens gezamenlijke patrouille

    De Kustwacht van Suriname heeft in de periode van 3 tot en met 6 september 2025 in samenwerking met de Marine en de Maritieme Politie een gezamenlijke vaarpatrouilles uitgevoerd langs de Surinaamse kust. Tijdens de controles zijn bij vijf vissersvaartuigen meerdere onregelmatigheden vastgesteld, waarna die zijn onderschept. De operatie is uitgevoerd met de P102 Dyamantie en RSS Barracuda.De onreg

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 11:14

    Surinaamse schepen krijgen moeilijk toegang tot VS; RvC Havenbeheer wil snelle aanpak

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de NV Havenbeheer wil de voornaamste problemen bij het bedrijf snel oplossen. Zo kunnen schepen die vanuit Suriname vertrekken moeilijk toegang krijgen tot de Verenigde Staten. Tijdens een kennismakingsontmoeting met president Jennifer Simons heeft de RvC aangegeven dat er snel oplossingen moeten komen om dit probleem structureel aan te pakken. “Er mo

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 07:15

    President Ali mogelijk komende week in Suriname

    Minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) was afgelopen maandag in Georgetown bij de inauguratie van president Irfaan Ali. De voorbereidingen voor een officieel bezoek van Ali aan Suriname zijn in volle gang. In een gesprek met de Communicatie Dienst Suriname onderstreept Bouva dat dit, gezien de buurschap, een uiting is van vriendschap en construct

  • waterkant

    10-sep-2025 - 06:00

    Somohardjo: “Wij gaan voorrang geven aan de mensen die op ons gestemd hebben”

    Pertjajah Luhur (PL)-voorzitter Paul Somohardjo heeft binnen de coalitietop aangegeven dat mensen die bij de afgelopen verkiezingen op de rood-witte partij hebben gestemd, voorrang krijgen bij het oplossen van grondproblemen in Marienburg, Commewijne.Bewoners van dit gebied hadden voor de verkiezingen grondpapieren van toenmalig president Chan Santokhi ontvangen. Echter blijkt dat deze documenten

  • cds

    10-sep-2025 - 03:56

    Nieuwe RvC Havenbeheer wil snelle aanpak problemen met toegang tot VS

    De nieuwe Raad van Commissarissen (RvC) van de NV Havenbeheer wil voortvarend aan de slag met de actuele uitdagingen waarmee de haven geconfronteerd wordt. De grootste zorg is momenteel dat schepen die vanuit Suriname vertrekken moeilijk toegang krijgen tot de Verenigde Staten. Tijdens een kennismakingsontmoeting met president Jennifer Simons heeft de RvC aangegeven dat er snel oplossingen moeten

  • abc-Suriname

    10-sep-2025 - 02:50

    Shyamnarain Associates organiseert masterclass over Local Content in Olie- en Gassector

    In verband met haar 20-jarig bestaan organiseert Shyamnarain Associates NV de masterclass ‘Wegwijs in de Local Content regels voor de Olie & GAS’. De hoofdinleider is Roy Shyamnarain, ervaren fiscalist, juridisch adviseur en erkend deskundige op het gebied van olie & gas-regelgeving in Suriname. Hij zal ingaan op de huidige regels voor Local Content en de kansen die deze bieden aan Surinamers

  • united news

    10-sep-2025 - 00:58

    PRODUCTIE MELKCENTRALE SURINAME GROTENDEELS STILGELEGD

    De Melkcentrale Suriname (MCP) kampt sinds 29 augustus met een forse verstoring van de productie. Meer dan de helft van het personeel heeft het werk neergelegd, waardoor momenteel slechts veertig medewerkers actief zijn.Tijdens een bezoek op 3 september hebben de vaste parlementaire commissie voor Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) en het crisisteam van het ministerie van LVV overleg gevoerd met

  • abc-Suriname

    09-sep-2025 - 23:59

    5 nieuwe projecten uit samenwerking tussen India en Suriname

    Vandaag vond de ondertekening plaats de Memorandum of Understanding (MOU) tussen Suriname en India. Minister Melvin Bouva van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) zegt dat er maximaal vijf projecten worden uitgevoerd over een periode van vijf jaar, elk met een budget van USD 50.000. Hij benadrukt dat deze projecten onderdeel zijn van het Quick impact project.Ambassadeur

  • waterkant

    09-sep-2025 - 23:58

    Van Samson: “We moeten gaan naar het aspect van gekozen dc’s”

    Het is volgens VHP-parlementariër Cedric van Samson belangrijk dat Suriname overstapt naar het aspect waarin districtscommissarissen niet door de politiek worden benoemd, maar ook gekozen worden door de lokale bevolking. Hierdoor zal ook het aantal landelijke dc’s beter zijn, omdat gebieden dan over een specifiek aantal stemmen moeten beschikken om daar een dc te kunnen plaatsen. Het voordeel v

  • waterkant

    09-sep-2025 - 22:00

    Sosar reageert: ‘Wij handelden transparant, beschuldiging Sewdien onjuist’

    Naar aanleiding van recente berichtgeving over de door China geschonken boten aan Suriname, acht het bedrijf Sosar Impex het noodzakelijk om de feiten recht te zetten en onduidelijkheden weg te nemen en meldt het volgende:In 2022 werd Sosar door de toenmalige directeur verzocht om vijf boten tijdelijk in opslag te nemen voor het Ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV). Sosar is op dat

  • cds

    09-sep-2025 - 18:25

    Kustwacht van Suriname voert gezamenlijke patrouille uit langs de kust

    De Kustwacht van Suriname heeft in de periode van 3 tot en met 6 september 2025 in samenwerking met de Marine en de Maritieme Politie een gezamenlijke vaarpatrouille uitgevoerd langs de Surinaamse kust.De operatie werd uitgevoerd met de vaartuigen P102 Dyamantie en RSS Barracuda. Het doel van deze patrouille was het waarborgen van de veiligheid en orde op zee, het toezien op de naleving van de ma

  • waterkant

    09-sep-2025 - 14:42

    Hakrinkbank stopt met registratie en uitbetaling RVI-programma

    Hakrinkbank, de enige bank in Suriname die was gestart met de registratie en uitbetaling aan de eerste groep rechthebbenden (80-plussers) in het kader van het door de regering Santokhi-Brunswijk gelanceerde Royalty voor Iedereen (RVI)-programma, is daarmee gestopt.De bank meldt dat het programma door het ministerie van Financiën en Planning ‘on hold’ is gezet. Na evaluatie volgt een definitie

  • waterkant

    09-sep-2025 - 11:13

    Boe-geroep en racistische leuzen overschaduwen zege Suriname in San Salvador

    Wat een voetbalfeest had moeten zijn gisteravond, kreeg een lelijke rand. In het stadion Cuscatlán misdroegen fans van El Salvador zich rondom de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Suriname.Al vóór de aftrap klonk boe-geroep tijdens het Surinaamse volkslied; na afloop klaagden bondscoach Stanley Menzo en verdediger Shaquille Pinas over racistische uitingen vanaf de tribunes.“Waarom roepen zij ‘

  • snc.com

    09-sep-2025 - 08:44

    Landbouwproject SATCC gestart in 2022 door ex-President Santokhi nu succesvol afgerond

    PARAMARIBO — Fase 1 van het Technisch Hulpproject van het Agricultural Techni

  • snc.com

    09-sep-2025 - 07:30

    Oud-minister Sewdien geeft helderheid over vastgehouden China Aid-boten

    Vijf boten die Suriname van China Aid ontving om de landbouw- en vi

  • snc.com

    09-sep-2025 - 05:59

    Geen nieuwe aanbesteding voor weg naar Apoera

    President Jennifer Simons heeft vanochtend duidelijk gemaakt dat er geen nieu

  • Column: Ivan Fernald en de ironie van de democratie

    starnieuws

    09-sep-2025 - 05:59

    Column: Ivan Fernald en de ironie van de democratie

    Ivan Fernald stapte in juli, na een kwart eeuw, met pijn in het hart en om pr

  • snc.com

    09-sep-2025 - 05:30

    President Ali benadrukt belang Corantijnbrug in inauguratietoespraak

    In zijn inauguratietoespraak als president van Guyana onderstreepte Irfaan Al