• maandag 16 February 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

VMS: Artikel VES zonder onderbouwing stigmatiserend

| starnieuws | Door: Redactie

Op 3 april verscheen opnieuw een artikel van de VES over over het onderwerp de gezondheidszorg in Suriname, getiteld: Verstikkende greep selecte groep medische specialisten op zorgsector. Wij wensen als vertegenwoordigers van

de medisch specialisten te reageren op de gepresenteerde inhoud. Het artikel begint met de stelling dat een kleine groep specialisten en apothekers verantwoordelijk zou zijn voor 65% van het zorgbudget, met inkomens tot SRD 800.000 per maand.


Deze cijfers worden zonder enige onderbouwing gepresenteerd, wat leidt tot misverstanden en stigmatisering. Transparantie in berichtgeving is cruciaal, zeker wanneer het gaat om een maatschappelijk gevoelig onderwerp als zorgfinanciering. Hoe de VES, i.c. de auteur voor de VES, erbij komt dat de specialisten en apothekers maar liefst 65% van het zorgbudget opslokken, is ons een raadsel. Wel weten wij dat uit alle documentatie

die ook voor het publiek toegankelijk is, blijkt dat aan de specialisten in totaal gemiddeld ca. 11% van het zorgbudget wordt besteed voor hun medische inspanningen. 


De apothekers zullen zelf wel verklaren dat het onmogelijk is dat zij de resterende 54% van genoemde 65% ontvangen, want dan zou er nauwelijks wat overblijven voor de vele andere zorgverleners en zorg verlenende instanties. Ook de suggestie dat specialisten beleidsmakers onder druk zetten via publiciteit of dreigementen, weerspiegelt niet onze intenties. Onze communicatie is gericht op het verbeteren van de patiëntenzorg en het veiligstellen van noodzakelijke middelen, niet op het ontwrichten van het systeem.


Tevens wordt er gesproken over belangenverstrengeling binnen beleidsstructuren. Wij onderstrepen het belang van ethisch en transparant handelen en geloven dat medisch inhoudelijke betrokkenheid bij beleid juist leidt tot beter gefundeerde beslissingen ten gunste van de volksgezondheid. Algemene beschuldigingen zonder concrete voorbeelden schaden het vertrouwen in een beroepsgroep die zich dagelijks inzet voor de gezondheid van de samenleving. 


Wij komen puntsgewijs tot de volgende ernstige tekortkomingen in dit artikel:
1. Beperkt perspectief. De tekst focust sterk op de inkomens en machtspositie van bepaalde specialisten en apothekers, maar gaat niet in op bredere structurele problemen, zoals de algemene onderfinanciering van de zorg.


2. Causale eenzijdigheid. De tekst suggereert dat de hoge kosten binnen bepaalde zorgsectoren verantwoordelijk zijn voor tekorten elders. Dit impliceert dat een herverdeling van middelen de oplossing is, zonder te erkennen dat het totale budget mogelijk onvoldoende is. Benchmarking met de regio doet inzien dat Suriname, ondanks de klinkende bedragen die de VES noemt, schromelijk achterloopt in financiering van de zorg per capita (factor 2 tot 4!). Dat zou uitgerekend de VES(!) toch moeten weten?


3. Gebrek aan nuance in inkomenskwestie. De tekst presenteert de inkomens van specialisten als buitensporig zonder de context van werkdruk, opleidingskosten, schaarste en internationale vergelijkingen mee te nemen.


4.Frame van manipulatie en machtsmisbruik. Er wordt ten onrechte gesuggereerd dat specialisten via publieke druk en dreigementen extra financiering afdwingen, maar er wordt geen bewijs of alternatieve interpretatie geboden, zoals de mogelijkheid dat ze opkomen voor noodzakelijke middelen voor patiëntenzorg.


5.Gebrek aan beleidsalternatieven. De tekst benoemt problemen, maar biedt geen constructieve oplossingen of suggesties voor een evenwichtiger zorgsysteem. Die zijn in vorige artikelen wel aan de orde gekomen in de vorm van enkele ideeën, maar de context waarin dit gerealiseerd zou moeten worden, bleef vaag.

Samenvattend: het is niet duidelijk welke agenda de schrijver van dit VES-artikel hanteert. In ieder geval kunnen de ernstige problemen in de gehele zorgsector niet op het conto van een selecte groep medisch specialisten worden toegeschreven. Dat is ver buiten de realiteit. Indien een selecte groep financieel afwijkt van het gemiddelde, zal dit op een adequate wijze moeten worden geverifieerd en zal er vervolgens op gepaste wijze gereageerd dienen te worden.


De schrijver gaat in elk geproduceerd artikel voorbij aan de hoofdoorzaak van het probleem! Als metafoor: stel de gezondheidszorg voor als een groep mensen die onder één deken moeten slapen. De deken is al jaren te klein, hij bedekt nooit iedereen. Als iemand het koud heeft, wordt er aan de deken getrokken. Maar daardoor komt er altijd iemand anders bloot te liggen. Je kunt schuiven en trekken wat je wilt, maar zolang de deken niet groter wordt, blijft het probleem bestaan! De enige echte oplossing is een grotere deken: d.w.z. meer (financiële) middelen, in plaats van alleen maar herverdelen van wat er al is! Besluit: de ontwikkeling van een duurzaam en eerlijk zorgsysteem vereist politieke moed, niet alleen om eventueel bestaande scheefgroei aan te pakken, maar ook om te erkennen dat adequate zorg simpelweg voldoende middelen vereist.

Wij staan open voor een constructieve dialoog met alle relevante, deskundige maatschappelijke partners, met als doel de kwaliteit van de gezondheidszorg te waarborgen en waar mogelijk te verbeteren, de zorg toegankelijk te maken voor iedereen, en de beschikbare (financiële) middelen doelmatig, efficiënt en verantwoord in te zetten. Wij zijn ervan overtuigd dat we gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor het waarborgen van kwalitatief goede gezondheidszorg en het beheersbaar houden van de kosten.


Wij betreuren ten zeerste de eenzijdige, onprofessionele, tendentieuze kreet geuit door deze schrijver in naam van de beroepsvereniging VES. De VES had met relatief weinig inspanning zorgvuldig te werk kunnen gaan door -alvorens met deze auteur in zee te gaan- de referenties van deze (niet-econoom) auteur eerst na te trekken, alvorens te overwegen om tot plaatsing van het artikel over te gaan, in het belang van de kwaliteit van hun niet-economische maar de zorg regarderende artikelen.


Vereniging van Medici in Suriname

| starnieuws | Door: Redactie

  • abc-Suriname

    15-feb-2026 - 07:13

    Ruim 40 kampen neergehaald rond Zijin/Rosebel mijn

    Een gemengde eenheid  bestaande uit verschillende eenheden  het Korps Politie Suriname (KPS) , het Nationaal Leger (NL), RBT-Midden, basispolitie, Surveillance Midden, Mobiele  Eenheid, Riot Team van NL en de Task Force hebben op zaterdag 14 februari 2026 een aanvang gemaakt  met de operatie Clean Sweep in het gebied tussen de grens van Nieuw Koffie Kamp en de Rosebelt Hill Mine, inclusief he

  • waterkant

    14-feb-2026 - 20:31

    Niet het hoge salaris van de PG, maar juridische coup in DNA baart Jogi zorgen

    In Suriname is er een storm van kritiek losgebarsten nadat bestuurskundige Eugene van der San eerder berekeningen van de salarissen van het OM en de rechterlijke macht op basis van de wet publiekelijk had gemaakt. Hierbij kwam naar voren dat procureur-generaal Garcia Paragsingh een nettobedrag van ruim 1 miljoen SRD maandelijks ontvangt en dat de loonreeksen van rechters oplopen tot 600.000 SRD pe

  • waterkant

    14-feb-2026 - 17:58

    Zes aanhoudingen na ontdekking van illegale landingsbaan en duikboot in aanbouw bij Witagron

    Op donderdag 12 februari is tijdens een speciale operatie van een gemengde verkenningseenheid, bestaande uit leden van het Justitieel Interventie Team (JIT) en het Directoraat Nationale Veiligheid, een illegale landingsbaan en een in aanbouw zijnde duikboot aangetroffen in de omgeving van Witagron in West Suriname. In de directe omgeving van deze landingsbaan werden verschillende kampen aangetroff

  • waterkant

    14-feb-2026 - 13:30

    INGEZONDEN: Partijdigheid van DNA-voorzitter Adhin

    [INGEZONDEN] – De voorzitter van het parlement hoort de hoeder van de democratische spelregels te zijn. Hij is geen scheidsrechter met voorkeur voor één team, maar de bewaker van eerlijke spreektijd, gelijke behandeling en respectvolle orde. Toch groeit in De Nationale Assemblee (DNA) de indruk dat die rol ernstig onder druk staat door het optreden van parlementsvoorzitter Ashwin Adhin.Wanneer

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 02:30

    Goudzoekers hebben nergens te gaan; willen dialoog

    De recente informatie waarover ABOP-parlementarier Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die actief zijn rondom de consessie van Zijing. Hoe het is verlopen weet Sampnie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8 uur de gelegenheid

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 00:30

    Jarbandhan vraagt president verduidelijking over verlaging goudroyalty

    De verlaging van de goudroyalty van 5,5 naar 4,5 procent blijft onderwerp van discussie in Suriname. Assembleelid Ameerani Jarbandhan heeft schriftelijke vragen ingediend bij de president over het besluit.De president gaf eerder aan dat de verlaging bedoeld is om goudsmokkel tegen te gaan.De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) reageerde kritisch en noemde goudsmokkel een criminele daad d

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 22:30

    Sampie stelt voor goudzoekers in schafttijd Zijin te laten werken

    De recentste informatie waarover ABOP-parlementariër Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die aktief zijn rondom de consessie van Zijin-Rosebel Goldmines. Hoe het is verlopen weet Sampie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8

  • cds

    13-feb-2026 - 20:48

    Ministerie van Financiën en Planning en Centrale Bank van Suriname m.b.t. tijdelijke verlaging royaltietarief goudsector

    Naar aanleiding van de recente informatie over de ontwikkelingen in de goudsector is de regering aangevangen met de implementatie van maatregelen ter versterking van de rol van de goudsector in de Surinaamse economie.Als eerste stap hierbij is besloten om het huidige royaltytarief van 4,5% dat geldt voor de Royalty Kleinmijnbouw ter zake van Goud en Exploitatie Bouwmaterialen te verlagen naar 3,5

  • united news

    13-feb-2026 - 13:31

    NPS-FRACTIELID ATOMPAI VRAAGT OM OPHELDERING OVER SALARISSEN BINNEN RECHTERLIJKE MACHT

    ​NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft donderdag de regering om volledige transparantie gevraagd met betrekking tot de bezoldiging van leden van het Hof van Justitie en het Openbaar Ministerie. De aanleiding voor deze vragen zijn recente mediaberichten over mogelijk zeer hoge salarissen bij topfunctionarissen, waaronder de procureur-generaal.​De vragen werden gesteld tijdens de voortzettin

  • united news

    13-feb-2026 - 13:30

    AFBOUW RONDHOUTEXPORT VRAAGT KWART MILJARD DOLLAR| SECTOR NIET KLAAR VOOR OMSLAG

    De voorgenomen afbouw van de export van rondhout dwingt Suriname tot een ingrijpende herstructurering van de bos- en houtsector. Waar de maatregel moet leiden tot meer binnenlandse verwerking en hogere toegevoegde waarde, blijkt de huidige capaciteit daar bij lange na niet op berekend. Volgens berekeningen van bosbouwconsultant Sietze van Dijk is een investering van minimaal USD 220 tot 250 miljoe

  • waterkant

    13-feb-2026 - 13:00

    Simons heeft geen spijt van samenwerking met ABOP

    President Jennifer Simons heeft geen spijt dat zij de Algemene Bevrijdings- en Ontwikkelingspartij in Suriname (ABOP) ook in de coalitiesamenwerking heeft meegenomen.“Ik heb geen spijt. We zijn met zes partijen en dat is niet eenvoudig. Dus we moeten met elkaar praten. We hebben laatst afgesproken om weer vaker gezamenlijk te zitten. We weten dat de ABOP in de vorige regeerperiode zat en dat dit

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 06:15

    Monorath slaat alarm over toename agressie en geweld

    De minister van Justitie en Politie Harish Monorath, maakt zich grote zorgen over de toenemende agressie in de samenleving. In de maand januari alleen heeft de afdeling Slachtofferzorg hulp moeten verlenen aan 38 personen. “Dat is heel veel”, benadrukt de minister. Volgens Monorath betrof het vooral zaken van huiselijk geweld, aanvragen voor beschermingsbevelen, kinderen die uit huis zijn gep

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 02:45

    Girdhari: president moet acties ondernemen tegen goudsmokkel; verlaging royalties geen optie

    Swami Girdhari, secretaris van de Verening van Economisten in Suriname (VES), is niet onder de indruk van de aanpak van president Jennifer Simons als het gaat om de goudsmokkel. De president zegt alle tools beschikbaar te stellen om de smokkel aan te pakken. Dat is volgens Girdhari niet de juiste aanpak.‘Als de wegen kapot zijn, gaat de president de burgers toch niet zeggen dat zij tools krijge

  • snc.com

    13-feb-2026 - 00:16

    Van rondhout naar verwerking: complex vraagstuk voor Suriname

    Suriname hoort steeds vaker de oproep om te stoppen met de export van rondhou

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 21:30

    Ravenberg wint opnieuw rechtzaak tegen advocaat en ex-bestuursleden SBB

    De kantonrechter heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak die Balradj Advocatuur & Mediation N.V. had aangespannen tegen de algemeen directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB), Ruben Ravenberg. De advocaat, die optrad namens de voormalige bestuursleden Krishnadath Joerawan, Mohamed Ramdjan, Mohamed Pershad en Ben Woodly, is door de rechter niet-ontvankelijk verklaard.De zaak draaide

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 20:33

    1 op de 1000 mensen sterft door Chikungunya; situatie Suriname nog stabiel

    Het Chikungunya-virus heeft een mortaliteitsratio van 1 op de 1000. Dit is ook het uitgangspunt van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid. Directeur Rakesh Gajadhar Sukul spreekt van een stabiele situatie in Suriname. Inmiddels heeft de Pan American Health Organization (PAHO) gewaarschuwd dat er weer een opleving is na ruim tien jaar stilstand in Suriname. Nog meer Zuid-Amerikaans

  • united news

    12-feb-2026 - 20:33

    GUYANA  NU LAAGSTE BENZINEPRIJS IN DE REGIO; SURINAME BLIJFT ACHTER DOOR FISCAAL BELEID

    Uit recente gegevens van de Energy Chamber van Trinidad en Tobago, gebaseerd op cijfers van globalpetrolprices.com, blijkt dat Guyana in juli de laagste benzineprijs van de Caribische regio heeft genoteerd. Met een retailprijs van ongeveer US$ 0,81 per liter duikt het land aanzienlijk onder het wereldwijde gemiddelde van US$ 1,19. Terwijl Guyana profiteert van een nultarief op invoerrechten, bevin

  • united news

    12-feb-2026 - 20:12

    MALATHION VERLIEST WERKING TEGEN CHIKUNGUNYA EN DENGUE | OVERHEID NAARSTIG OPZOEK NAAR ALTERNATIEVEN

    De bestrijding van de Aedes aegypti-mug staat onder druk nu is vastgesteld dat het insect resistent is geworden tegen het veelgebruikte bestrijdingsmiddel Malathion. Dat maakte minister Andre Misiekaba van Volksgezondheid Welzijn en Arbeid (VWA) bekend tijdens de laatste vergadering van De Nationale Assemblee (DNA). Hij bevestigde dit woensdag nogmaals voor aanvang van de wekelijkse vergadering va

  • waterkant

    12-feb-2026 - 20:00

    President Simons: “Ik heb niemand dingen beloofd”

    President Jennifer Simons ligt niet wakker van de kritiek die op haar en haar regering wordt geleverd over de trage manier van oplossing van de problemen in het land. Volgens het staatshoofd van Suriname heeft zij tijdens haar verkiezingscampagne niemand iets beloofd.“Voor de verkiezing…ik ben één van de politici die niemand dingen heeft beloofd. Ik heb ze precies gezegd: het gaat lang duren

  • united news

    12-feb-2026 - 19:49

    SURINAME ZAKT NAAR 96STE PLAATS OP CORRUPTIERANGLIJST MET MAGERE 38 PUNTEN

    Suriname is in 2025 verder gedaald op de internationale corruptieranglijst. Op de Corruption Perceptions Index (CPI) 2025 van Transparency International behaalt het land 38 van de 100 punten, goed voor de 96ste plaats van de 182 onderzochte landen en territoria. In 2024 stond Suriname nog twee posities hoger. De CPI meet de waargenomen mate van corruptie in de publieke sector, waarbij 0 staat voor

  • waterkant

    12-feb-2026 - 18:30

    Container uit Guyana met ruim 1.800 kilo cocaïne onderschept in Antwerpen

    De Belgische douane heeft vorige week in de haven van Antwerpen een enorme partij drugs onderschept in een container uit Guyana.Volgens de autoriteiten ging het om 1.839 kilo cocaïne, die was verstopt tussen een lading oliën. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); De geschatte groothandelswaarde van de verdovende middelen uit het buurland van Suriname bedraagt ruim 45 m

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 14:45

    ContactCare opent eigen pand en investeert in Suriname

    ContactCare is verhuisd naar een eigen, volledig gerestaureerd pand aan de Dr. J.F. Nassylaan 12 in Paramaribo. Met deze stap onderstreept het bedrijf zijn langdurige betrokkenheid bij Suriname. De nieuwe locatie biedt plaats aan ongeveer 110 werkplekken. Het bedrijf startte in november 2023 aan de Heerenstraat en telt inmiddels 95 medewerkers.Volgens country manager Christopher Gits vraagt werkg

  • snc.com

    12-feb-2026 - 08:00

    Nieuwe Raad van Commissarissen Centrale Bank per 15 februari

    De Raad van Commissarissen (RvC) van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) wor

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Regering heeft tot vrijdag om achterstallige betalingen te doen

    De regering heeft tot vrijdag de tijd om openstaande betalingen aan bus- en b

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Discussie over derde beroepsinstantie: NDP wil eigen Hoge Raad

    PARAMARIBO – In De Nationale Assemblée (DNA) wordt fel gedis

  • Chikungunya keert terug: PAHO waarschuwt voor uitbraken
  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 00:25

    Ramadhin: Misiekaba vertelt niet de waarheid over schulden bij PAHO

    Voormalig minister van Volksgezondheid Amar Ramadhin, vindt dat minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn & Arbeid onwaarheden heeft verkondigd in De Nationale Assemblée (DNA), over achterstandsschulden die Suriname heeft bij de PAHO van ruim USD 600.000. Het gaat naar zeggen van de ex-bewindsman om een creditline. Volgens Ramadhin was de vorige regering reeds begonnen met het inlop

  • waterkant

    11-feb-2026 - 23:30

    VIDEO: Ruim 2,2 miljoen SRD buitgemaakt bij roofoverval King’s Enterprises

    Bij de gewapende roofoverval van woensdagmorgen bij het hoofdkantoor van King’s Enterprises N.V. aan de Fredrik Derbystraat in Suriname is een fors geldbedrag buitgemaakt. Een medewerker werd daarbij door vier criminelen overvallen.De overval vond plaats ter hoogte van de afdeling Financiën, tegenover het bedrijfspand van King’s Drankenpaleis. (adsbygoogle = window.adsbygoogle ||

  • OM roept op voor alertheid tegen pesten; betreurt tragisch overlijden tiener