• maandag 16 February 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
President Chan Santokhi.Beeld REUTERS

Tijd voor de formatie van een Regering van Nationale Eenheid door president Santokhi

| snc.com | Door: Drs. S. Harinandan Singh

Op 20 oktober jl. postte ik op meerdere fb pagina’s een bericht, waarin prominent stond, dat zodra vp Brunswijk met HET REGEREN stopt het IMF de financiële kraan naar Suriname opengooit. Frappant is dat gisteren het Dagblad Suriname met het bericht kwam, dat de IMF- goedkeuring daartoe nog muurvast zit. Ik vraag me af waarom Surinaamse onderhandelaars een jaar lang geen oog hadden voor het kiem van deze problematiek? In mijn achtereenvolgende columns (SurinameNieuwsCentrale.com 20/9, 7/10 en 22/10) schetste ik een caleidoscoop van de onderliggende factoren, die aan de zaak IMF- goedkeuring waarschijnlijk ten grondslag liggen.

President Santokhi zit in een
spagaat

De centrale vraag hier is: Waarom blijft president Santokhi zolang een spagaat? Het ziet ernaar uit, dat na langer dan een jaar regeren de president Santokhi zich in een spagaat heeft laten manoeuvreren. Deze bekwame oud politiecommissaris en ex-minister van JUSPOL lijkt alsof hij vastzit in de machtsgreep van de drugscrimineel Ronny Brunswijk. Deze man die wegens drugssmokkel een vonnis op zijn naam heeft werd in juli 2020 door DNA tot vice president gekroond.

Dat was ook al het geval in 2010 en 2015 toen DNA de veroordeelde D.D. Bouterse dus tweemaal toe tot staatshoofd koos. Terwijl de grondwet zulks niet

toelaat. Enfin, hoe kan een oud politiecommissaris, die president werd op basis van 20 DNA zetels door de veroordeelde crimineel Brunswijk de kaas van zijn brood laten opeten? Verbijsterend vind ik het wel, dat het staatshoofd zijn executieve functie niet met verve tentoonspreidt. Wat werkt verlammend op zijn daadkracht?

Gevolgen van de overhaaste transitie

Iedereen weet dat de ex-president thans de veroordeelde burger D.D. Bouterse na zijn dramatisch verlies bij de verkiezingen op 25 mei 2020 aanvankelijk niet aan de machtsoverdracht aan Santokhi wilde meewerken. De Surinaamse kiezers waren bevreesd voor toestanden, die toen in het buurland Guyana zich afspeelden. Daar wilde de verliezende president maandenlang na de verkiezingsuitslag geen move maken naar de machtsoverdracht aan de winnaar van de vrije verkiezingen in het buurland.

Echter toen Bouterse het in de gaten kreeg, dat hij niet langer kon blijven regeren zonder zijn schoonzoon tevens ex minister van Financiën besloot hij niet langer weerstand te bieden tegen de winnaars. En die popelden om de regeermacht over te nemen. Bouterse veranderde toen van gedachte, mede doordat vele nationale en internationale schuldeisers op de staatsdeur harder gingen kloppen. Zijn schoonzoon G. Hoefdraad kon na de leegplundering van de staatskas met de belangrijke documenten (mogelijk met veel geld) geruisloos het land verlaten.

Heel opvalland was dat Bouterse de winnaars van de verkiezingen zelfs een maand eerder dan de expiratiedatum vriendelijk uitnodigde voor een versneld transitieproces. Daarbij kon hij zijn puinhoop sluw aan de onnozels overdragen. De heren Chan Santokhi en Ronny Brunswijk zagen eindelijk hun jongensdroom in vervulling gaan en lieten er geen gras overheen groeien om de transitie overhaast te accepteren. Wat ze daarbij meekregen, was een uitgemergelde zieke kat in een stinkende zak vol kattendrol. Kort na hun aantreden kregen de beide heren het in de gaten welk puinhoop ze hadden geërfd. En met een liefelijke erfenis zit de president, terwijl VP Brunswijk er dagelijks  garen bij spint. De mediamagnaat en staatsadviseur Faried Pierkhan verwoordde op 20 september dit jaar de gerezen toestand met zijn metafoor van “de stenen van Brunswijk rusten op de schouders van de president”. Wat zijn die stenen?

De groeiende machtsmisbruik door VP Brunswijk

In de afgelopen 15 maanden liet vp Brunswijk het duidelijk merken, dat zijn wil en macht altijd er toedoen. In mijn column van 7 oktober jl. (SurinameNieuwsCentrale) hekelde ik het feit dat hij het nepotisme openlijk vergoelijkte. Hij liet de media weten dat hij de benoemingen van vrienden en familie niet terugdraait.  De president beloofde alle functies binnen het ambtenaren apparaat te zullen evalueren en zo nodig maatregelen te treffen.

Lees ook: Het vergoelijken van nepotisme 

De climax bereikte toen vp Brunswijk van de vergadering van de ministerraad wegliep om wegens persoonlijke redenen elders te zijn. Later bleek dat zijn schoonzoon tevens  hoofdlijfwacht verdacht werd van het onderschepte drugstransport uit Moengotappoe.  Daarbij  werden enkele topfunctionarissen uit de omgeving van Brunswijk ook als verdachte aangehouden. In hoeverre laatstgenoemde zelf direct of indirect bij deze zaak was betrokken is door de overheid nog geen woord gesproken. Dat het staatshoofd nog niets daaromtrent bekend maakt is uiterst vreemd. Door deze casus maakt Brunswijk zichzelf verdacht, waarbij sprake is van groeiende machtsmisbruik.

De spanningen binnen de coalitie nemen toe, terwijl ook het volk wil weten of de justitie in deze zaak de vp heeft gehoord. Hieruit kan worden gesuggereerd, dat president Santokhi niet tegen zijn vp optreedt. En dat kan duiden op het vermoeden dat hij door Brunswijk in de tang wordt gehouden.

Noodzaak van een regering van nationale eenheid

Toegegeven dat er een aantal zaken binnen de voorbije 15 maanden wel succesvol zijn gerealiseerd. Het ontbeert de regering in haar huidige constellatie de nodigde incentives voor een goed bestuur. Voorop staat dat over de mogelijke rol van Ronny Brunswijk bij het onderschepte drugstransport en eventueel bij de aanhoudende andere drugssmokkel in Suriname en naar het buitenland helderheid komt.

Om te beginnen zal hij strafrechtelijk moeten worden gehoord ten aanzien van het  onderschepte drugstransport door het openbaar ministerie. In dat geval dient hij door DNA te worden ontlast uit zijn functie van vice president. Eveneens is de noodzaak groot om  de huidige regering te reshuffelen om te komen tot een regering van nationale eenheid. Dat zal de president kordaat ter hand kunnen nemen. Bij de reshuffeling zal DNA moeten bewaken, dat benoemingen van familie en vrienden tot ministers in de nieuwe regering worden vermeden. Ook de niet-parlementaire en oppositie partijen worden gevraagd kandidaat ministers te leveren.

Het hoofddoel van de regering van nationale eenheid zal moeten zijn gericht op het uitvoeren van het goedgekeurde herstelplan en het voorbereiden van vervroegde verkiezingen binnen een jaar.

Drs. S. Harinandan Singh  | Voor reactie: singhs@hetnet.nl

Foto: President Chan Santokhi.Beeld REUTERS


SurinameNieuwsCentrale.com publiceert vaak ingezonden stukken van schrijvers. De redactie is niet verantwoordelijk voor de inhoudelijke juistheid van een ingezonden brief. Plaatsing houdt niet in dat de redactie achter de inhoud van het bericht staat. Een brief wordt uitsluitend geplaatst als de bron bij ons bekend is. De naam van de afzender wordt onder het artikel geplaatst. NAW- en e-mailgegevens worden niet openbaar gemaakt.

 

Het e-mailadres van de opinieredactie van SurinameNieuwsCentrale.com:
SurinameNieuwsCentrale@gmail.com

| snc.com | Door: Drs. S. Harinandan Singh

  • abc-Suriname

    15-feb-2026 - 07:13

    Ruim 40 kampen neergehaald rond Zijin/Rosebel mijn

    Een gemengde eenheid  bestaande uit verschillende eenheden  het Korps Politie Suriname (KPS) , het Nationaal Leger (NL), RBT-Midden, basispolitie, Surveillance Midden, Mobiele  Eenheid, Riot Team van NL en de Task Force hebben op zaterdag 14 februari 2026 een aanvang gemaakt  met de operatie Clean Sweep in het gebied tussen de grens van Nieuw Koffie Kamp en de Rosebelt Hill Mine, inclusief he

  • waterkant

    14-feb-2026 - 20:31

    Niet het hoge salaris van de PG, maar juridische coup in DNA baart Jogi zorgen

    In Suriname is er een storm van kritiek losgebarsten nadat bestuurskundige Eugene van der San eerder berekeningen van de salarissen van het OM en de rechterlijke macht op basis van de wet publiekelijk had gemaakt. Hierbij kwam naar voren dat procureur-generaal Garcia Paragsingh een nettobedrag van ruim 1 miljoen SRD maandelijks ontvangt en dat de loonreeksen van rechters oplopen tot 600.000 SRD pe

  • waterkant

    14-feb-2026 - 17:58

    Zes aanhoudingen na ontdekking van illegale landingsbaan en duikboot in aanbouw bij Witagron

    Op donderdag 12 februari is tijdens een speciale operatie van een gemengde verkenningseenheid, bestaande uit leden van het Justitieel Interventie Team (JIT) en het Directoraat Nationale Veiligheid, een illegale landingsbaan en een in aanbouw zijnde duikboot aangetroffen in de omgeving van Witagron in West Suriname. In de directe omgeving van deze landingsbaan werden verschillende kampen aangetroff

  • waterkant

    14-feb-2026 - 13:30

    INGEZONDEN: Partijdigheid van DNA-voorzitter Adhin

    [INGEZONDEN] – De voorzitter van het parlement hoort de hoeder van de democratische spelregels te zijn. Hij is geen scheidsrechter met voorkeur voor één team, maar de bewaker van eerlijke spreektijd, gelijke behandeling en respectvolle orde. Toch groeit in De Nationale Assemblee (DNA) de indruk dat die rol ernstig onder druk staat door het optreden van parlementsvoorzitter Ashwin Adhin.Wanneer

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 02:30

    Goudzoekers hebben nergens te gaan; willen dialoog

    De recente informatie waarover ABOP-parlementarier Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die actief zijn rondom de consessie van Zijing. Hoe het is verlopen weet Sampnie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8 uur de gelegenheid

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 00:30

    Jarbandhan vraagt president verduidelijking over verlaging goudroyalty

    De verlaging van de goudroyalty van 5,5 naar 4,5 procent blijft onderwerp van discussie in Suriname. Assembleelid Ameerani Jarbandhan heeft schriftelijke vragen ingediend bij de president over het besluit.De president gaf eerder aan dat de verlaging bedoeld is om goudsmokkel tegen te gaan.De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) reageerde kritisch en noemde goudsmokkel een criminele daad d

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 22:30

    Sampie stelt voor goudzoekers in schafttijd Zijin te laten werken

    De recentste informatie waarover ABOP-parlementariër Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die aktief zijn rondom de consessie van Zijin-Rosebel Goldmines. Hoe het is verlopen weet Sampie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8

  • cds

    13-feb-2026 - 20:48

    Ministerie van Financiën en Planning en Centrale Bank van Suriname m.b.t. tijdelijke verlaging royaltietarief goudsector

    Naar aanleiding van de recente informatie over de ontwikkelingen in de goudsector is de regering aangevangen met de implementatie van maatregelen ter versterking van de rol van de goudsector in de Surinaamse economie.Als eerste stap hierbij is besloten om het huidige royaltytarief van 4,5% dat geldt voor de Royalty Kleinmijnbouw ter zake van Goud en Exploitatie Bouwmaterialen te verlagen naar 3,5

  • united news

    13-feb-2026 - 13:31

    NPS-FRACTIELID ATOMPAI VRAAGT OM OPHELDERING OVER SALARISSEN BINNEN RECHTERLIJKE MACHT

    ​NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft donderdag de regering om volledige transparantie gevraagd met betrekking tot de bezoldiging van leden van het Hof van Justitie en het Openbaar Ministerie. De aanleiding voor deze vragen zijn recente mediaberichten over mogelijk zeer hoge salarissen bij topfunctionarissen, waaronder de procureur-generaal.​De vragen werden gesteld tijdens de voortzettin

  • united news

    13-feb-2026 - 13:30

    AFBOUW RONDHOUTEXPORT VRAAGT KWART MILJARD DOLLAR| SECTOR NIET KLAAR VOOR OMSLAG

    De voorgenomen afbouw van de export van rondhout dwingt Suriname tot een ingrijpende herstructurering van de bos- en houtsector. Waar de maatregel moet leiden tot meer binnenlandse verwerking en hogere toegevoegde waarde, blijkt de huidige capaciteit daar bij lange na niet op berekend. Volgens berekeningen van bosbouwconsultant Sietze van Dijk is een investering van minimaal USD 220 tot 250 miljoe

  • waterkant

    13-feb-2026 - 13:00

    Simons heeft geen spijt van samenwerking met ABOP

    President Jennifer Simons heeft geen spijt dat zij de Algemene Bevrijdings- en Ontwikkelingspartij in Suriname (ABOP) ook in de coalitiesamenwerking heeft meegenomen.“Ik heb geen spijt. We zijn met zes partijen en dat is niet eenvoudig. Dus we moeten met elkaar praten. We hebben laatst afgesproken om weer vaker gezamenlijk te zitten. We weten dat de ABOP in de vorige regeerperiode zat en dat dit

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 06:15

    Monorath slaat alarm over toename agressie en geweld

    De minister van Justitie en Politie Harish Monorath, maakt zich grote zorgen over de toenemende agressie in de samenleving. In de maand januari alleen heeft de afdeling Slachtofferzorg hulp moeten verlenen aan 38 personen. “Dat is heel veel”, benadrukt de minister. Volgens Monorath betrof het vooral zaken van huiselijk geweld, aanvragen voor beschermingsbevelen, kinderen die uit huis zijn gep

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 02:45

    Girdhari: president moet acties ondernemen tegen goudsmokkel; verlaging royalties geen optie

    Swami Girdhari, secretaris van de Verening van Economisten in Suriname (VES), is niet onder de indruk van de aanpak van president Jennifer Simons als het gaat om de goudsmokkel. De president zegt alle tools beschikbaar te stellen om de smokkel aan te pakken. Dat is volgens Girdhari niet de juiste aanpak.‘Als de wegen kapot zijn, gaat de president de burgers toch niet zeggen dat zij tools krijge

  • snc.com

    13-feb-2026 - 00:16

    Van rondhout naar verwerking: complex vraagstuk voor Suriname

    Suriname hoort steeds vaker de oproep om te stoppen met de export van rondhou

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 21:30

    Ravenberg wint opnieuw rechtzaak tegen advocaat en ex-bestuursleden SBB

    De kantonrechter heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak die Balradj Advocatuur & Mediation N.V. had aangespannen tegen de algemeen directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB), Ruben Ravenberg. De advocaat, die optrad namens de voormalige bestuursleden Krishnadath Joerawan, Mohamed Ramdjan, Mohamed Pershad en Ben Woodly, is door de rechter niet-ontvankelijk verklaard.De zaak draaide

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 20:33

    1 op de 1000 mensen sterft door Chikungunya; situatie Suriname nog stabiel

    Het Chikungunya-virus heeft een mortaliteitsratio van 1 op de 1000. Dit is ook het uitgangspunt van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid. Directeur Rakesh Gajadhar Sukul spreekt van een stabiele situatie in Suriname. Inmiddels heeft de Pan American Health Organization (PAHO) gewaarschuwd dat er weer een opleving is na ruim tien jaar stilstand in Suriname. Nog meer Zuid-Amerikaans

  • united news

    12-feb-2026 - 20:33

    GUYANA  NU LAAGSTE BENZINEPRIJS IN DE REGIO; SURINAME BLIJFT ACHTER DOOR FISCAAL BELEID

    Uit recente gegevens van de Energy Chamber van Trinidad en Tobago, gebaseerd op cijfers van globalpetrolprices.com, blijkt dat Guyana in juli de laagste benzineprijs van de Caribische regio heeft genoteerd. Met een retailprijs van ongeveer US$ 0,81 per liter duikt het land aanzienlijk onder het wereldwijde gemiddelde van US$ 1,19. Terwijl Guyana profiteert van een nultarief op invoerrechten, bevin

  • united news

    12-feb-2026 - 20:12

    MALATHION VERLIEST WERKING TEGEN CHIKUNGUNYA EN DENGUE | OVERHEID NAARSTIG OPZOEK NAAR ALTERNATIEVEN

    De bestrijding van de Aedes aegypti-mug staat onder druk nu is vastgesteld dat het insect resistent is geworden tegen het veelgebruikte bestrijdingsmiddel Malathion. Dat maakte minister Andre Misiekaba van Volksgezondheid Welzijn en Arbeid (VWA) bekend tijdens de laatste vergadering van De Nationale Assemblee (DNA). Hij bevestigde dit woensdag nogmaals voor aanvang van de wekelijkse vergadering va

  • waterkant

    12-feb-2026 - 20:00

    President Simons: “Ik heb niemand dingen beloofd”

    President Jennifer Simons ligt niet wakker van de kritiek die op haar en haar regering wordt geleverd over de trage manier van oplossing van de problemen in het land. Volgens het staatshoofd van Suriname heeft zij tijdens haar verkiezingscampagne niemand iets beloofd.“Voor de verkiezing…ik ben één van de politici die niemand dingen heeft beloofd. Ik heb ze precies gezegd: het gaat lang duren

  • united news

    12-feb-2026 - 19:49

    SURINAME ZAKT NAAR 96STE PLAATS OP CORRUPTIERANGLIJST MET MAGERE 38 PUNTEN

    Suriname is in 2025 verder gedaald op de internationale corruptieranglijst. Op de Corruption Perceptions Index (CPI) 2025 van Transparency International behaalt het land 38 van de 100 punten, goed voor de 96ste plaats van de 182 onderzochte landen en territoria. In 2024 stond Suriname nog twee posities hoger. De CPI meet de waargenomen mate van corruptie in de publieke sector, waarbij 0 staat voor

  • waterkant

    12-feb-2026 - 18:30

    Container uit Guyana met ruim 1.800 kilo cocaïne onderschept in Antwerpen

    De Belgische douane heeft vorige week in de haven van Antwerpen een enorme partij drugs onderschept in een container uit Guyana.Volgens de autoriteiten ging het om 1.839 kilo cocaïne, die was verstopt tussen een lading oliën. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); De geschatte groothandelswaarde van de verdovende middelen uit het buurland van Suriname bedraagt ruim 45 m

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 14:45

    ContactCare opent eigen pand en investeert in Suriname

    ContactCare is verhuisd naar een eigen, volledig gerestaureerd pand aan de Dr. J.F. Nassylaan 12 in Paramaribo. Met deze stap onderstreept het bedrijf zijn langdurige betrokkenheid bij Suriname. De nieuwe locatie biedt plaats aan ongeveer 110 werkplekken. Het bedrijf startte in november 2023 aan de Heerenstraat en telt inmiddels 95 medewerkers.Volgens country manager Christopher Gits vraagt werkg

  • snc.com

    12-feb-2026 - 08:00

    Nieuwe Raad van Commissarissen Centrale Bank per 15 februari

    De Raad van Commissarissen (RvC) van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) wor

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Regering heeft tot vrijdag om achterstallige betalingen te doen

    De regering heeft tot vrijdag de tijd om openstaande betalingen aan bus- en b

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Discussie over derde beroepsinstantie: NDP wil eigen Hoge Raad

    PARAMARIBO – In De Nationale Assemblée (DNA) wordt fel gedis

  • Chikungunya keert terug: PAHO waarschuwt voor uitbraken
  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 00:25

    Ramadhin: Misiekaba vertelt niet de waarheid over schulden bij PAHO

    Voormalig minister van Volksgezondheid Amar Ramadhin, vindt dat minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn & Arbeid onwaarheden heeft verkondigd in De Nationale Assemblée (DNA), over achterstandsschulden die Suriname heeft bij de PAHO van ruim USD 600.000. Het gaat naar zeggen van de ex-bewindsman om een creditline. Volgens Ramadhin was de vorige regering reeds begonnen met het inlop

  • waterkant

    11-feb-2026 - 23:30

    VIDEO: Ruim 2,2 miljoen SRD buitgemaakt bij roofoverval King’s Enterprises

    Bij de gewapende roofoverval van woensdagmorgen bij het hoofdkantoor van King’s Enterprises N.V. aan de Fredrik Derbystraat in Suriname is een fors geldbedrag buitgemaakt. Een medewerker werd daarbij door vier criminelen overvallen.De overval vond plaats ter hoogte van de afdeling Financiën, tegenover het bedrijfspand van King’s Drankenpaleis. (adsbygoogle = window.adsbygoogle ||

  • OM roept op voor alertheid tegen pesten; betreurt tragisch overlijden tiener