
RUSSISCHE EVACUATIE UIT CUBA TEKENT DIEPE ENERGIECRISIS EN GEOPOLITIEKE SPANNING ONDER REGERING-TRUMP
| united news | Door: Redactie
De recente grootschalige evacuatie van vijfduizend Russische toeristen uit Cuba markeert een kritiek dieptepunt in de humanitaire en energetische situatie op het eiland, waarbij Moskou de schuld rechtstreeks bij de Amerikaanse regering-Trump legt. Wat begon als een reguliere vakantie voor duizenden Russen in Havana en Varadero, eindigde deze week in een noodoperatie waarbij luchtvaartmaatschappijen Aeroflot en Rossiya speciale vluchten moesten inzetten om hun onderdanen te repatriëren voordat de infrastructuur van het land volledig bezwijkt.
De aanleiding voor deze drastische stap is een acute brandstofcrisis die het openbare leven in Cuba nagenoeg tot stilstand heeft gebracht. Volgens rapporten van de Russische
Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov verklaarde tijdens een persbriefing dat de “verstikkende tactieken” van Washington de oorzaak zijn van deze “energetische ramp” en beschuldigde de Verenigde Staten van het
Deze escalatie komt op een moment dat de regering-Trump, met Marco Rubio als minister van Buitenlandse Zaken, een beleid van maximale druk voert dat strenger is dan in voorgaande decennia. De sancties richten zich specifiek op de Cubaanse energiesector, waarbij rederijen die olie naar het eiland transporteren direct worden uitgesloten van het Amerikaanse financiële systeem. Hoewel Washington stelt dat de maatregelen bedoeld zijn om het regime in Havana tot democratische hervormingen te dwingen, wijzen critici en waarnemers op de enorme humanitaire kosten voor de gewone burger.
De Russische regering heeft inmiddels noodzendingen van olie en petroleumproducten toegezegd om een totale ineenstorting van het Cubaanse elektriciteitsnet te voorkomen, maar deze leveringen hebben het eiland tot op heden nog niet bereikt. Voor Moskou dient de crisis ook als een geopolitiek instrument; door zichzelf te positioneren als de redder van Cuba in tijden van Amerikaanse agressie, probeert president Poetin de Russische invloed in het westelijk halfrond te handhaven, zelfs terwijl hij met Trump onderhandelt over andere wereldwijde conflicten zoals de oorlog in Oekraïne. Ondertussen blijft de Cubaanse bevolking gevangen tussen de geopolitieke ambities van grootmachten, terwijl de angst groeit voor een herhaling van de beruchte “Speciale Periode” uit de jaren negentig.
De onzekerheid over de nabije toekomst is groot, aangezien de Russische luchtvaartmaatschappijen hun reguliere diensten naar Havana voor onbepaalde tijd hebben opgeschort vanwege de onmogelijkheid om ter plaatse bij te tanken. Terwijl de internationale gemeenschap bij de Verenigde Naties herhaaldelijk heeft opgeroepen tot het beëindigen van het embargo, lijkt de huidige Amerikaanse administratie vastberaden vast te houden aan de koers van isolatie, wat de weg vrijmaakt voor een verdere verdieping van de crisis en een mogelijke nieuwe vluchtelingenstroom richting de kust van Florida.
UNITEDNEWS | REGIO
| united news | Door: Redactie




































