• zaterdag 30 May 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
President Simons onderscheidt Surinaamse academicus Van Els in Brazilië

President Simons onderscheidt Surinaamse academicus Van Els in Brazilië

| suriname herald | Door: Redactie

De Surinaamse academicus Rudi van Els, verbonden als docent aan de Universiteit van Brasília, is door president Jennifer Simons benoemd en gedecoreerd tot Commandeur in de Ereorde van de Palm. De onderscheiding werd donderdag op de Surinaamse ambassade in Brasília uitgereikt als erkenning voor zijn buitengewone en onbaatzuchtige bijdrage aan de vorming van menselijk kapitaal in Suriname.

De decoratie vond plaats tijdens het tweedaagse officiële bezoek van president Simons aan Brazilië. Het staatshoofd sprak haar waardering uit voor de jarenlange inzet van Van Els, die na een indrukwekkende academische loopbaan in Brazilië zijn kennis, tijd en expertise is blijven inzetten voor Surinaamse studenten en onderwijsinstellingen.

Volgens Simons heeft Van Els als ingenieur, doctor en hoofddocent voortdurend bruggen geslagen tussen Suriname en Brazilië. Zijn werkzaamheden op het gebied van duurzame ontwikkeling, hernieuwbare energie en plattelandselektrificatie worden van grote betekenis geacht voor de ontwikkeling van beide landen.

De president stond ook stil bij zijn rol bij de oprichting van het SuriBraz Academic Network, een platform dat academische, culturele en maatschappelijke samenwerking tussen Suriname en Brazilië bevordert.

Decennialange begeleiding van Surinaamse studenten Van Els heeft gedurende tientallen jaren Surinaamse studenten begeleid en ondersteund bij hun studie in Brazilië. Volgens president Simons gebeurde dat vaak kosteloos en vanuit een sterk gevoel van solidariteit en verbondenheid met zijn geboorteland.

Sinds de eerste groep Surinaamse studenten in 1984 naar Brazilië vertrok, hebben meer dan 130 Surinamers een opleiding afgerond aan Braziliaanse universiteiten. Van Els behoorde zelf tot die eerste lichting studenten en groeide later uit tot hoofddocent aan de Universiteit van Brasília.

“Vanwege deze buitengewone en langdurige verdiensten acht de Republiek Suriname het meer dan passend en verdiend om haar bijzondere erkentelijkheid aan u te tonen”, sprak president Simons de onderscheiden academicus toe.

Reflectie op bezoek aan Brazilië Tijdens haar toespraak blikte president Simons tevens terug op haar bezoek aan Brazilië en de bilaterale ontmoeting met president Luiz Inácio Lula da Silva. Volgens het staatshoofd vormen de ondertekende samenwerkingsovereenkomsten op verschillende terreinen een tastbaar resultaat van de gezamenlijke inspanningen van beide landen.

“De getekende instrumenten voor samenwerking op diverse gebieden vormen een duidelijke illustratie van de behaalde resultaten. Deze successen zijn het product van onze gezamenlijke en wederzijdse inspanningen”, aldus Simons.

De president benadrukte dat haar bezoek plaatsvindt in een bijzonder jaar, waarin Suriname en Brazilië vijftig jaar diplomatieke betrekkingen herdenken. Volgens haar biedt dit jubileum een uitgelezen moment om terug te blikken op de langdurige samenwerking en vooruit te kijken naar verdere verdieping van de bilaterale relatie.

| suriname herald | Door: Redactie