• donderdag 30 October 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Pas op met deze visumaanvraag’, waarschuwt het algoritme dat discriminatie in de hand werkt. Het ministerie negeert kritiek

| nrc.nl | Door: Redactie

Visumbeleid De papiermolen rond visumaanvragen detacheert Buitenlandse Zaken zo veel mogelijk naar buitenlandse bedrijven. Maar het risico op ongelijke behandeling door profilering van aanvragers blijft bestaan. Kritiek daarover van de interne privacy-toezichthouder, werd door het ministerie in de wind geslagen.

Het nieuws in het kort

  • Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vorig jaar het advies van zijn interne privacy-toezichthouder om te stoppen met het gebruik van profilerende software bij visumverstrekking naast zich neergelegd.
  • Volgens de toezichthouder kan de software, die bepaalt of visumaanvragen intensief of juist oppervlakkig gecontroleerd moeten worden, mogelijk discriminatie in de hand werken en zou het gebruik ervan slecht onderbouwd zijn.
  • Dat blijkt uit onderzoek van NRC en journalistiek
    collectief Lighthouse Reports naar het zogeheten ‘Informatie Ondersteund Beslissen’ (IOB) dat een rol speelt bij de beoordeling van Schengenvisa.
  • Daarnaast blijkt dat de gedigitaliseerde visumvertrekking de afgelopen jaren heeft geleid tot lange wachttijden, slechte bereikbaarheid en een hausse aan klachten van reizigers die Nederland willen bezoeken.

Dit was het idee: de Marokkaans-Nederlandse Saadia (37) zou in het voorjaar van 2021 in haar woonplaats Purmerend bevallen. En haar kinderloze tante uit Marokko zou daar bij zijn. 

Vol goede moed begon Saadia daarom in de zomer van 2020 – ruim op tijd, dacht ze - met de voorbereiding: documenten verzamelen, een machtiging regelen, langs het gemeentehuis om (à 15,20 euro)

een officiële stempel onder haar handtekening te laten zetten. Maar in de eerste plaats: een afspraak voor haar tante regelen in Tanger, op het kantoor van VFS Global, het bedrijf dat voor de Nederlandse overheid visumaanvragen verwerkt.

Dat bleek onmogelijk. Maand in, maand uit was er geen plek voor een afspraak. Mailen of bellen met VFS Global lukte niet, elke keer kreeg ze een bandje of een automatisch gegenereerde e-mail. Ze hoorde dat het druk was en dat ze het later weer kon proberen. Ze klaagde bij de Nederlandse ambassade, maar die verwees haar terug naar de visumverwerker. Saadia, die vanwege mogelijk gedoe met de Marokkaanse overheid haar achternaam liever niet noemt: „Ik werd helemaal gek.”

Tot haar verrassing lukte het haar neef wel om een visum voor iemand te regelen. „Via een tussenpersoon, mijn neef gaf me het nummer. Die moest ik 60 euro betalen - en nog eens 30 als het was gelukt. We hebben hem betaald, maar ook hij kreeg geen afspraak. Het is allemaal hartstikke corrupt.” In de tussentijd verliepen de termijnen op de visumaanvraag. Weer een stempel halen, weer 15,20 betalen.

Terwijl haar tante wachtte, werd het nichtje geboren. Ze heeft haar intussen al wel gezien. In Marokko. 

Bescheiden en goedkoop

Als eind 2012 het tweede kabinet-Rutte naar bezuinigingen zoekt, komt ook het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de beurt. Nederland past een bescheidener en goedkoper plek op het wereldtoneel, is de gedachte. Daarom moet het aantal ambassades en het aantal medewerkers van het ministerie omlaag. Andere beleidsdoelen - het trekken van toeristen en zakenreizigers en het ontmoedigen van asielinstroom - mogen hier niet onder lijden.

De populariteit van Nederland groeit intussen. In 2011 vragen nog 428.000 mensen om een ‘Schengen Visum Kort Verblijf’, kortweg Schengenvisum, voor vakantie, familiereünie of zakenreis van maximaal 90 dagen. In 2019, voordat corona het reizen stillegt, is het aantal gestegen naar meer dan 700.000 mensen.

De risicoscore scheelt handenvol werk. Zonder het systeem, zegt het ministerie desgevraagd, zouden er „enkele tientallen” mensen extra op het Haagse kantoor nodig zijn.

Als oplossing voor deze conflicterende trends – meer bezoekers, minder ambtenaren – grijpt Buitenlandse Zaken naar de computer. Aanvragen moeten voortaan digitaal ingezameld, centraal verwerkt en met behulp van slimme software beoordeeld worden. 

NRC onderzocht samen met journalistieke organisatie Lighthouse Reports de gevolgen van deze modernisering, op basis van interne memo’s, documenten en gesprekken met betrokkenen. De gevolgen vallen niet mee: reizigers kregen te maken met oplopende wachttijden en haperende dienstverlening. En op het ministerie van Buitenlandse Zaken woedt een conflict over de risico’s op datalekken en mogelijke discriminatie van visumaanvragers. Vorig jaar adviseerde de interne privacytoezichthouder de top van het departement om te stoppen met het gebruik van profileringssoftware, maar die heeft dat advies naast zich neergelegd.

Uitbesteden en centraliseren

Dat de overheid kiest voor modernisering is niet gek. Decennialang werden visa verleend door de Nederlandse consulaten en ambassades in het buitenland. Om de administratieve rompslomp en het gesleep met paspoorten te stroomlijnen, kiest de overheid voor een beproefde managementformule: uitbesteden, centraliseren, automatiseren. 

In 2018 draagt de overheid het overgrote deel van de documentenafhandeling over aan VFS Global, een multinational uit Dubai die in handen is van het Amerikaanse investeringsfonds Blackstone. Voortaan administreren en digitaliseren medewerkers van VFS Global vrijwel overal ter wereld aanvragen voor Nederland, behalve in China - daar doet het Franse bedrijf TLS het.

Lees ook dit interview uit 2022:Nationale Ombudsman ziet etnisch profileren in alle lagen van de overheid

Volgende stap: alle aanvragen moeten op één plek worden beoordeeld. De ‘beslismedewerkers’, die eerst op de ambassades zaten en later verspreid over zeven ‘regionale service organisaties’, verhuizen vanaf 2015 naar één groot kantoor in Den Haag. Op dit moment werken daar 118 beslisambtenaren, die oordelen of mensen misschien niet terug willen en een „vestigingsgevaar” vormen, asiel aanvragen tijdens hun verblijf of mogelijk criminele intenties hebben.

De derde stap is automatiseren. In 2015, het jaar dat big data de grote belofte wordt, begint het ministerie een proef met ‘behandelprofielen’. Ambtenaren in de Haagse backoffice krijgen voortaan steun van een computerprogramma. Dat heet Informatie Ondersteund Beslissen (IOB), en werkt met een algoritme dat risicoscores toekent aan visumaanvragen. Een hoog getal betekent: minder kansrijke aanvraag, een laag getal dat het er goed uitziet. Hoe hoger het getal, hoe intensiever een ambtenaar de aanvraag moet bestuderen. Soms is er dan een interview nodig, of extra documenten.

De risicoscore scheelt handenvol werk. Zonder het systeem, zegt het ministerie desgevraagd, zouden er „enkele tientallen” mensen extra op het Haagse kantoor nodig zijn. 

Dubieuze tussenpersonen 

De voordelen voor het departement zijn evident, maar visumaanvragers reageren minder enthousiast. Parlementsleden Kati Piri (PvdA) en Don Ceder (CU) publiceerden eind vorig jaar een zwartboek, een bundeling ervaringen van gefrustreerde reizigers en hun families. De klachten: mensen moeten maanden wachten op een afspraak bij VFS Global, of krijgen die alleen via dubieuze tussenpersonen die alle afspraken hebben geboekt en die doorverkopen. Ook is de dienstverlening op de VFS-kantoortjes vaak matig: geen zitplekken, onfatsoenlijk personeel, verloren papieren. Klagen bij de ambassade kan niet. 

In 2015, het jaar dat big data de grote belofte wordt, begint het ministerie een proef met ‘behandelprofielen’. Een hoog getal betekent: een minder kansrijke aanvraag, een laag getal dat het er goed uitziet

Marokko en Suriname waren afgelopen jaar de knelpunten, liet het ministerie begin dit jaar aan de Tweede Kamer weten. Het is volgens Buitenlandse Zaken de nasleep van de coronatijd, waarin het aantal visumaanvragen terugviel naar een kleine 140.000 per jaar. Dat leidde tot gedwongen vertrek van ambtenaren op de backoffice. Toen de grenzen weer opengingen, bleken die alsnog hard nodig. 

Michael Yap, een advocaat in Bergen op Zoom die jaarlijks tientallen visumaanvragers bijstaat, is ontevreden over de manier waarop Nederland aanvragen afwijst. „Mensen krijgen een standaardafwijzing, waaruit niet duidelijk wordt waarom ze niet welkom zijn. Pas als ze een advocaat in de arm nemen en in bezwaar gaan, komen ze erachter dat ze een document zijn vergeten of een stempel missen.” Dat komt volgens hem door de uitgeklede dienstverlening. „Vroeger ging je langs bij de Nederlandse ambassade en werd je aan de balie geholpen, dat scheelde geld, tijd en rompslomp.”

Functionaris gegevensbescherming

Terwijl reizigers worstelen met de wachttijden bij VFS Global, speelt er bij Buitenlandse Zaken een tweede probleem. Dat is de opstelling van de interne privacytoezichthouder van het departement, een jonge advocaat met de titel ‘functionaris gegevensbescherming’. De ambtenaar heeft grote moeite met het systeem Informatie Ondersteund Beslissen.

De functionaris is in 2019 na de invoering van de AVG aangesteld om te controleren of Buitenlandse Zaken zich aan de privacywetgeving houdt. Nadat hij alle directies heeft doorgelicht, schrijft hij in 2021 een memo aan de plaatsvervangend secretaris-generaal. In het stuk, in bezit van NRC, staat dat er bij twee afdelingen „grote risico’s” zijn op privacyschendingen: de IT-afdeling en de directie Consulaire Zaken en Visumbeleid (DCV).

Die laatste afdeling doet te gemakkelijk over het inhuren van bedrijven die gevoelige persoonsgegevens verwerken, schrijft hij. Dat zijn softwareleverancier Microsoft uit de VS, visumverwerker VFS Global in de Arabische Emiraten en het van origine Franse TLS dat de visumadministratie in China regelt. Zijn de gegevens wel veilig bij deze private buitenlandse partijen? Kunnen buitenstaanders meekijken? 

De privacy-functionaris formuleert nog een pijnpunt: het „mogelijk discriminerende karakter” van het visum-algoritme IOB. 

De software berekent voor elke visumaanvrager een risicoscore op basis van eerdere aanvragen, persoonsgegevens en hits in databestanden van onder meer de marechaussee en immigratiedienst IND. Mensen die tijdens een vorig bezoek langer bleven dan mocht of (tevergeefs) asiel aanvroegen, pikt het programma er zo uit. Let extra goed op, zegt het dan.

Hoe kun je op basis van iemands nationaliteit of geslacht de kans berekenen dat iemand z’n visum misbruikt? Wat is de rechtvaardiging daarvan, vraagt de privacy-toezichthouder zich af

Als er niets over een reiziger bekend is, vergelijkt het algoritme diens visumaanvraag met die van andere reizigers, op basis van onder meer nationaliteit, leeftijd, geslacht en de plek van aanvraag. Komt daar een ‘kansprofiel’ uit, dan krijgt de beslisambtenaar een teken dat het visum eenvoudig kan worden verleend – in de  fast track. Rolt er een ‘risicoprofiel’ uit, dan adviseert de computer de intensive track – en wordt de aanvraag extra nagelopen.

De functionaris ziet hier discriminatie-risico’s. Hoe kun je op basis van iemands nationaliteit of geslacht de kans berekenen dat iemand z’n visum misbruikt? Wat is de rechtvaardiging daarvan? 

De directie botst met de eigen privacy-functionaris. Visumverstrekking blijft mensenwerk en het algoritme is niet meer dan een hulpmiddel, houden topambtenaren vol. Het kan zelfs objectiever zijn dan mensen. In reactie op vragen van NRC zegt het ministerie “dat de profielen niet leiden tot een mechanisme van ‘zoekt en gij zult vinden’”. In het intensieve traject worden weliswaar veel meer aanvragen afgewezen dan in het snelle traject – nu 33 procent tegen 3,5 procent. Maar zolang die percentages stabiel blijven, is er geen sprake van een „mogelijke bias”. 

Algoritmen Toeslagenschandaal

In dezelfde jaren wordt software die discriminatie in de hand kan werken een belangrijker thema in Den Haag. Dat is het gevolg van het Toeslagenschandaal, waarin de Belastingdienst duizenden gezinnen ten onrechte tot potentiële fraudeurs bestempelde, mede op basis van algoritmen. In reactie hierop riep de Tweede Kamer via allerlei moties het kabinet op om algoritmes te toetsen en zo nodig buiten werking te stellen.

De privacy-functionaris laat het er niet bij zitten. Op 3 juni 2022 geeft hij een presentatie aan topambtenaren van Buitenlandse Zaken en opent een slide met in opspraak geraakte algoritmen zoals het ‘Toeslagen Verstrekkingen Systeem’, het ‘risico-classificatiemodel’ en de ‘fraude signalering voorziening’ van de Belastingdienst – eerder parels van overheidsautomatisering, maar inmiddels woorden waarmee geen ambtenaar meer geassocieerd wil worden. Idem voor het ‘risicomodel referenten kennismigranten’ van de immigratiedienst IND en de ‘PGB-risicoscan’ van de Sociale Verzekeringsbank. 


Lees ook: Gemeenten stellen steeds vaker eisen aan de opvang van asielzoekers, ‘de overheid discrimineert’

De grote gemene deler van deze modellen, zegt de functionaris tegen de topambtenaren, is dat nationaliteit en afkomst geautomatiseerd invloed hebben op de uitkomst, zonder rechtvaardiging. In zijn presentatie laat hij zien hoe dat uitpakt bij het visumalgoritme: een Surinaamse man van tussen de 26 en 40 jaar die een toeristenvisum aanvraagt in Paramaribo krijgt automatisch een hoge risicoscore toebedeeld. „Zij lijden onder de kwaden die op hen lijken.” In 2022 werd 17 procent van de aanvragen van Surinamers geweigerd. Wat hem betreft komt hier een eind aan. Zijn advies aan de ambtenaren: „Stop direct met het profileren van visumaanvragers om hen te onderscheiden mede op basis van nationaliteit en hen vervolgens op basis van dat onderscheid ongelijk te behandelen.” 

Uiteindelijk belanden zijn bezwaren via een memo bij de hoogste baas, Wopke Hoekstra. De minister schrijft daarop: „Ik zie diverse kwetsbaarheden, aub bespreking plannen” en hoort het verhaal van de functionaris aan. Maar er verandert weinig. Het ministerie laat het risicomodel gewoon draaien, en wint externe adviezen in: bij een gespecialiseerd bureau, bij de landsadvocaat en bij het ministerie van Justitie en Veiligheid. Zij gaan geen daadwerkelijke visumaanvragen herbeoordelen, maar doen een juridische toets. Het oordeel is dat het systeem „rechtmatig”, „proportioneel” en „niet-discriminatoir” is. De oproep van de privacyfunctionaris wordt terzijde geschoven. De man werkt inmiddels niet meer op het departement. 

Uiteindelijk belanden de bezwaren bij de hoogste baas, Wopke Hoekstra. Maar er verandert weinig. Het ministerie laat het risicomodel gewoon draaien

Volgens het ministerie zijn de wachtlijsten bij de visumaanvragen nu onder controle door het werven van nieuwe medewerkers, al werkt de overspannen arbeidsmarkt niet mee. Het doorverkopen van afspraken van VFS Global is niet meer mogelijk, zegt Buitenlandse Zaken. Ook heeft het een nieuwe ‘factsheet’ gepubliceerd over het systeem. 

De toenmalige functionaris gegevensbescherming, Niels Westerlaken, wil desgevraagd reageren op de bevindingen, omdat hij „transparantie” en „onderzoek naar de impact van profilering op individuen” steunt. Hij is voor snelle en efficiënte afhandeling van visumaanvragen, schrijft hij. „Maar dit mag niet ten koste gaan van het recht op een gelijke behandeling. Profilering kan de kansen van mensen verkleinen en hen in hokjes plaatsen, op basis van data die geen recht doen aan hen als individu. Het is dus van cruciaal belang dat de profielen eerlijk en goed onderbouwd zijn.”

Advocaat Michael Yap heeft niet de indruk dat er veel is verbeterd. Hij heeft nog steeds de grootste moeite om voor zijn cliënten afspraken te maken op de kantoren van VFS Global. De dienstverlening van de overheid aan mensen die naar Nederland willen komen, voor familiebezoek, geboorte, of om een zieke te bezoeken, noemt hij „simpelweg ruk”.

Het draait bij Buitenlandse Zaken maar om twee dingen, zegt Yap. Om geld en een „diep wantrouwen” tegen reizigers uit bepaalde landen. „We kijken vooral naar de visumafhandeling als een verkapt ontmoedigingsbeleid voor mensen uit landen als Marokko. De overheid zegt in feite: bezoek je familie in Nederland maar niet, straks blijf je nog hier. Dat kun je veel beter en netter regelen, maar ik vrees dat de politiek daar nu allerminst oren naar heeft. Die vinden het wel best zo.”

Reacties: onderzoek@nrc.nl

Nalinee Maleeyakul is verbonden aan Lighthouse Reports, waarmee NRC samenwerkt voor dit artikel.

Correctie 24 april: in een eerdere versie van dit artikel stond geschreven dat VFS in handen is van Blackrock. Dat moest Blackstone zijn.


Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'


| nrc.nl | Door: Redactie

  • snc.com

    30-okt-2025 - 07:26

    Procureur-generaal ontheft officier van justitie van haar functie

    Procureur-generaal (pg) Garcia Paragsingh heeft vandaag officier van justitie

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 04:05

    Initiatiefwet tegen politici met strafblad opnieuw ingediend

    Tijdens de vorige zittingsperiode van het parlement, hebben VHP-parlementariërs Dew Sharman en zijn collega Cedric van Samson een initiatiefwet ingediend om mensen met een strafblad specifieke functies in het openbaar bestuur, te ontzeggen. Daar is er verder niets mee gedaan vanwege beperkte draagvlak in de coalitie. Om die reden hebben Sharman en van Samson gemeend om het initiatiefvoorstel nog

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 03:00

    Groot alarm brandweer bleek niet nodig bij beginnende brand binnenstad

    De brandweer heeft vanmorgen groot alarm geslagen, bij een beginnende brand in een pand aan de Steenbakkerijstraat in de binnenstad van Paramaribo. ‘Achteraf gezien bleek dat niet nodig te zijn’, legt brandweer-voorlichter Olton Pinas uit. Uiteindelijk bleek dat bedradingen in brand zijn gevlogen. ‘God zij dank is het bij rook gebleven’, aldus Pinas. Het is gewoon dat bij brandmeldingen i

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 01:50

    “Wij moeten zuining zijn op onze rechterlijke macht”

    “Wij moeten zuinig zijn op onze rechterlijke macht”, zei staatsrechtdeskundige Hugo Fernandes Mendes in het programma Abc Actueel.De procureur-generaal behoort tot de rechtelijke macht en dat moeten wij waarderen en onderkennen. Natuurlijk kunnen maatschappelijke organisaties en burgers kritiek hebben op de PG, dat is een groot goed.”Volgens Fernandes Mendes kan de PG alleen ontslagen worde

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 00:45

    Simons belooft problemen bus- en boothouders te bekijken; achterstand is tientallen miljoenen

    Vandaag hebben bus- en boothouders verbonden aan het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) een prikactie gehouden. Zij eisen achterstallige betalingen. In de eerste drie maanden van dit jaar, is er wel betaald. De overige maanden laat tot nu toe op zich wachten. De vergoedingen variëren sterk afhankelijk van de route. Minimaal gaat het om SRD 4000,- per dag, per bushouder voor een korte route.De groep

  • Italië verhoogt bijdrage voor duurzaam energieproject in Pusugrunu
  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 23:15

    Ravenberg ziet af van hoger beroep in rechtszaak tegen Joerawan

    Ruben Ravenberg, de directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) ziet ervan af om hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de kantonrechter in een rechtszaak tussen hem en het SBB-bestuurslid Krishnadath Joerawan. De directeur zou uitlatingen in de media gedaan hebben, waarvoor geen bewijzen zijn geleverd. De rechter oordeelde dat Ravenberg openbare excuses moet aanbieden aan

  • united news

    29-okt-2025 - 22:58

    B-1’S VAN V.S. LUCHTMACHT VLIEGEN ZWAAR PROVOCEREND LANGS VENEZUELAANSE GRENS

    De Verenigde Staten voeren de militaire druk in het Caribisch gebied en nabij Venezuela op, wat door analisten breed wordt geïnterpreteerd als een doelbewuste provocatie en een ‘show of force’ richting de regering in Caracas. Deze escalatie manifesteert zich zowel in de lucht als op zee en volgt een stapsgewijs patroon.Recente acties omvatten een vlucht van twee B-1 Lancer strategische bommen

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 21:49

    Moertabat zegt VHP verlaten te hebben; Sharman beweert van niet

    Vorige week werd bekend dat VHP’topper Sidik Moertabat de partij verlaat en daarmee zijn bestuursfunctie neerlegt. Dew Sharman, woordvoerder van deze partij, zegt een gesprek gehad te hebben met Moertabat. ‘Hij blijft in het hoofdbestuur; zijn lidmaatschap is niet aan de orde’, stelt Sharman. Er zouden wel pijnpunten besproken zijn.ABC benaderde Moertabat voor een reactie, maar hij wil niet

  • waterkant

    29-okt-2025 - 19:15

    Vorswijk wil nooit meer minister worden: “Het is ondankbaar werk”

    ABOP’er Dinotha Vorswijk, oud-minister van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB), wil nooit meer minister worden.“Nee, helemaal niet. Het is ondankbaar werk. Nu pas zie ik de ware aard van de mensen die daar bij mij langskwamen. Die mensen die je prezen en voor je huilden. De mensen die je hebt geholpen. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Je was toen goed voor

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 19:00

    GBB start formele uitgifte van grondbeschikkingen 

    Het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) heeft op dinsdag 28 oktober 2025 de eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen gehouden in de vergaderzaal van het ministerie. De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele gronduitgifte onder zijn bewind.Tijdens de plechtigheid werden 25 grondbeschikkingen overhandigd aan rechth

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 16:30

    Overleg over noodbrug bij Apoera na instorting Witagron brug

    De minister van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), ir. Stephen Tsang, heeft op zaterdag 25 oktober 2025 overleg gevoerd met lokale ondernemers over de aanleg van een noodbrug over de Kaboeriekreek, tussen Wakai en Apoera. Aan het overleg namen ook leden van De Nationale Assemblée (DNA) en de districtscommissaris deel.De bespreking vond plaats naar aanleiding van de dringende noodzaa

  • waterkant

    29-okt-2025 - 16:14

    OM: ‘Vordering tot Gerechtelijk Vooronderzoek in zaak bloedbad Moiwana’

    Het Openbaar Ministerie (OM) heeft op 22 oktober 2025 een verzoek ingediend bij de Rechter-Commissaris (RC) tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) in de zaak van het bloedbad te Moiwana.Tijdens het politioneel vooronderzoek zijn reeds verschillende personen gehoord. Het gerechtelijk vooronderzoek is aangevraagd met het doel aanvullende onderzoekshandelingen te verrichten die, b

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 14:45

    IDB-missie van 10 miljoen USD ter versterking van buitenlandse investeringen en exportcapaciteit in Suriname

    Op maandag 27 oktober 2025 heeft minister Bouva een delegatie van de Inter-American Development Bank (IDB) ontvangen voor een kennismakingsbezoek. De delegatie bestond uit Margarita Libby, Chief of Operations IDB Suriname, Quiela Delgado, Teamleider IDB, en Fay King, Operations Analist.De IDB voert in het kader van het Foreign Investment & Export Promotion Programme (FIEPP) een missie uit in Suri

  • united news

    29-okt-2025 - 14:35

    FRANKRIJK INTENSIVEERT MARITIEME VEILIGHEIDSOPERATIES VOOR KUST FRANS-GUYANA

    Foto: Een Frans marinevaartuig voor de kust van Frans-Guyana.De Franse militaire aanwezigheid op zee voor de kust van Frans-Guyana is sinds de afgelopen week aanzienlijk vergroot.Sinds vorige week voert Frankrijk uitgebreide patrouilles uit om illegale visserij en drugssmokkel in de regio tegen te gaan. De timing valt samen met een verhoogde Amerikaanse militaire activiteit nabij Venezuela, waardo

  • united news

    29-okt-2025 - 13:29

    VHP | GEEN POLITIEKE FUNCTIES MEER VOOR VEROORDEELDEN

    Foto: VHP-parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Samson.De VHP-parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Samson willen een harde streep trekken onder het verschijnsel dat personen met een strafblad politieke macht uitoefenen.Met een initiatiefvoorstel tot wijziging van de Grondwet willen zij wettelijk vastleggen dat iedereen met een strafrechtelijke veroordeling, waar dan ook ter wereld uitge

  • snc.com

    29-okt-2025 - 05:00

    Suriname stelt definitieve klimaatroute vast met NDC 3.0

    PARAMARIBO — Suriname heeft zijn nieuwe nationale klimaatkad

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 04:01

    Suriname één van de weinige landen die vooruitgang boekt in wereldwijde rechtstaatscore

    Terwijl de wereldwijde rechtsstaat opnieuw achteruitgaat, laat Suriname dit jaar een lichte vooruitgang zien. Dat blijkt uit de WJP Rule of Law Index 2025 van het World Justice Project (WJP). Volgens het rapport kende 68% van de landen een verslechtering van de rechtsstaat, tegenover 57% vorig jaar. Suriname behoort tot de minderheid van landen die er dit jaar iets op vooruit zijn gegaan. De alge

  • waterkant

    29-okt-2025 - 04:00

    Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

    Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste

  • waterkant

    29-okt-2025 - 02:30

    Guyanese autoriteiten willen doodstraf voor hoofdverdachte van bomaanslag op tankstation

    De Guyanese minister van Binnenlandse Zaken, Oneidge Walrond, heeft dinsdagavond aangekondigd dat de autoriteiten de doodstraf zullen nastreven voor de Venezolaanse verdachte Daniel Alexander Ramirez Peodomo, die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het Mobil-tankstation aan Regent- en King Streets afgelopen zondagavond.“De straf voor terrorisme, zoals omschreven in de doo

  • waterkant

    29-okt-2025 - 01:00

    Minister Soeropawiro verricht eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen bij GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen onder het bewind van minister Stanley Soeropawiro heeft op dinsdag 28 oktober plaatsgevonden in de vergaderzaal van het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB).De ceremonie markeert de officiële start van de formele afgifte van grondbeschikkingen door het ministerie sinds de aantreding van de huidige minister. (adsb

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 23:00

    Monorath wil zwaardere straffen voor criminelen

    Minister Harish Monorath van Justitie en Politie, wil dat er zwaardere straffen worden opgelegd aan personen die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Hij vindt dat de rechters minder mild moeten zijn in hun strafmaat.De minister is van plan om volgend jaar voorstellen voor strafverzwaring in te dienen bij het parlement.Over de moord op een ondernemer vorige week tijdens een drive-by

  • waterkant

    28-okt-2025 - 21:15

    Nieuwe vlaggenmasten voor 200 scholen ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

    Ter gelegenheid van 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname op 25 november is de LASCOBAN Group of Companies, onder leiding van Gerrel Banai, gestart met het vervaardigen van 200 vlaggenmasten. Deze masten worden door de onderneming zelf geplaatst bij openbare scholen in alle districten van het land. De opdracht is verstrekt door de commissie belast met de festiviteiten in het kader van 25 november

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 20:00

    Su Aid wil SRD 12 miljoen ophalen voor hema-oncologische afdeling van RKZ

    Stichting Su Aid start dit jaar wederom met de jaarlijkse inzamelingsactie voor een goed doel. Vandaag is tijdens een persconferentie van de stichting bekendgemaakt dat de inzamelingscampagne wordt gehouden voor de afdeling hematologische oncologie van het Sint Vincentiusziekenhuis. Het streefbedrag is SRD 12 miljoen.Hematoloog Nicole Oldenstam heeft een uiteenzetting gegeven van de kosten. Voor

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 18:30

    Naar een groenere toekomst: Suriname verdiept samenwerking met Solar Alliance

    Het Ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) zet zich in om de Surinaamse energiemix te diversifiëren en minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen. In dit kader heeft minister David Abiamofo op 27 oktober 2025 in New Delhi, India, bilaterale gesprekken gevoerd met de International Solar Alliance (ISA), onder leiding van Director-General Ashish Khanna.De ontmoeting maakte deel uit

  • waterkant

    28-okt-2025 - 17:46

    DNV’er die vrouwen beloofde visa naar Nederland te regelen, aangehouden

    Een 32-jarige DNV’er is dinsdag door de politie in Suriname aangehouden nadat een 25-jarige vrouw aangifte van oplichting c.q verduistering tegen hem deed. Ze verklaarde dat zij en haar zussen voor duizenden Surinaamse dollars en euro’s zijn opgelicht onder het voorwendsel dat de man visa naar Nederland zou regelen.Volgens de aangeefster D.L. zou het feit in de periode oktober 2024 tot en met

  • snc.com

    28-okt-2025 - 17:27

    Nieuwste episode in slepende ruzie ABOP–PL: de strijdbijl is niet begraven

    De botsing tussen ex-minister Dinotha Vorswijk (ABOP) en Bronto Somohardjo (P

  • waterkant

    28-okt-2025 - 15:58

    Topjurist fileert politiek geroep om vertrek PG: ‘Rechterlijke macht is geen speelbal’

    De in Suriname verblijvende rechtsgeleerde mr. Hugo Fernandes Mendes is bij Radio Stanvaste ingegaan op de oproepen tot vertrek van de procureur-generaal (PG) Garcia Paragsingh.Fernandes Mendes legde uit dat de PG volgens de grondwet bij uitsluiting verantwoordelijk is voor opsporing en vervolging van alle strafbare feiten, samen met officieren (en hoofdofficieren) van justitie en in samenwerking

  • cds

    28-okt-2025 - 15:51

    Eerste formele gronduitreiking op het ministerie van GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen heeft op dinsdag 28 oktober 2025 plaatsgevonden in de vergaderzaal van het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB).De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele uitgifte van grondbeschikkingen door het ministerie onder zijn bewind.Tijdens deze plechtigheid zijn 25 grondbeschikk

  • united news

    28-okt-2025 - 12:08

    SANTOKHI STELDE VEEL MEER COMMISSIES IN DAN GEDACHT

    Foto: voormalig president Chandrikapersad Santokhi.| Auteur: Armand Snijders.President Jennifer Geerlings-Simons onthulde in haar eerste jaarrede, een maand geleden, dat haar voorganger Chandrikapersad Santokhi tijdens zijn regeerperiode meer dan 380 commissies en werkgroepen heeft ingesteld.Dat aantal ligt ruim drie keer zo hoog als eerder werd aangenomen.Kort voor de verkiezingen van 25 mei hadd