• vrijdag 30 January 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname

MUSK VERKOOPT OPTIMUS VANAF 2027: DE LANGE TERMIJN IMPLICATIES VOOR SURINAME

| united news | Door: Redactie

Terwijl de wereld naar Davos keek, dropte Elon Musk een technologische bom die ook de Surinaamse economie uiteindelijk zal bereiken: de ‘Optimus’ humanoïde robot moet tegen 2027 voor het grote publiek beschikbaar zijn. Als trendwatcher voor UnitedNews doken wij in de cijfers en de lokale realiteit om te bepalen of deze machine de oplossing is voor ons tekort aan geschoolde arbeidskrachten, of juist het begin van een nieuwe sociale crisis. De Optimus Gen 2 is met zijn 1,73 meter en verfijnde motoriek ontworpen om naadloos in een menselijke omgeving te functioneren, waarbij Tesla mikt op een verkoopprijs tussen de $20.000

en $30.000.

In een land als Suriname, waar de braindrain in de zorgsector en het tekort aan handjes in de agrarische sector dagelijkse realiteit zijn, biedt de komst van dergelijke robots op het eerste gezicht enorme kansen. In onze ziekenhuizen en verzorgingstehuizen zou Optimus zware fysieke taken kunnen overnemen, zoals het tillen van patiënten of het monitoren van vitale functies, waardoor het resterende personeel zich kan richten op menselijk contact en complexe zorg. Ook in de verre districten, waar de goudwinning en landbouw vaak kampen met gevaarlijke werkomstandigheden en een gebrek aan personeel, kan een robot die 24 uur per dag

inzetbaar is zonder oververmoeid te raken, de nationale productie een enorme impuls geven. Voor de Surinaamse ondernemer betekent dit in theorie een einde aan zorgen over ziekteverzuim of stakingen, mits de EBS een stabiele stroomvoorziening kan garanderen voor het opladen van deze machines.

De schaduwzijde voor de Surinaamse arbeidsmarkt is echter niet te negeren, aangezien een aanzienlijk deel van onze beroepsbevolking momenteel werkzaam is in sectoren die gevoelig zijn voor automatisering. Laaggeschoolde arbeid in de detailhandel, beveiliging en eenvoudige administratie loopt direct gevaar wanneer een robot taken als vakkenvullen of surveillance efficiënter en goedkoper kan uitvoeren. De vrees bestaat dat de kloof tussen de huidige vaardigheden van de Surinaamse werker en de eisen van een hightech economie onoverbrugbaar wordt;

we hebben straks geen sjouwers meer nodig, maar hoogopgeleide technici die AI-systemen kunnen onderhouden. Zonder een drastische hervorming van ons onderwijssysteem riskeren we een structurele werkloosheid onder de meest kwetsbare groepen in onze samenleving.

Daarnaast dreigt de introductie van Optimus de economische ongelijkheid binnen Suriname te vergroten, omdat de aanschafprijs van ruim een half miljoen Surinaamse dollar (gebaseerd op huidige koersen) enkel weggelegd zal zijn voor kapitaalkrachtige multinationals en grote lokale conglomeraten. Dit stelt hen in staat hun productiekosten drastisch te verlagen, waardoor het midden- en kleinbedrijf (mkb) dat nog afhankelijk is van menselijke arbeid, simpelweg uit de markt geconcurreerd kan worden. De conclusie van dit onderzoek is dan ook dat de komst van humanoïde robots geen sciencefiction meer is, maar een naderende economische realiteit waar de Surinaamse overheid nu al beleid op moet maken om te voorkomen dat technologische vooruitgang leidt tot sociale achteruitgang.

UNITEDNEWS | TECH

| united news | Door: Redactie