
Meer dan 2500 Surinamers doen mee aan onderzoek naar chronische ziekten
| suriname herald | Door: Redactie
Meer dan 2500 mensen hebben tot nu toe deelgenomen aan de landelijke STEPS Survey, waarmee risicofactoren voor chronische aandoeningen onder de Surinaamse bevolking in kaart worden gebracht. Het onderzoek moet uiteindelijk ongeveer 3500 deelnemers bereiken en dient als basis voor gerichter beleid tegen onder meer hoge bloeddruk en diabetes.
Het veldwerk voor de STEPS Survey is in juli begonnen en moet eind september worden afgerond. Professor Jerry Toelsie van het STEPS Committee zegt in gesprek met Radio ABC dat chronische ziekten een zware druk leggen op patiënten, hun families en de gezondheidszorg.
Volgens hem kan een belangrijk deel van deze aandoeningen worden voorkomen als risicofactoren vroegtijdig worden herkend en aangepakt. Het onderzoek wordt in het hele land uitgevoerd. Paramaribo is inmiddels afgerond en Wanica is vrijwel gereed. Teams zijn momenteel actief in onder meer Para, Coronie en Commewijne. Volgende week wordt het veldwerk uitgebreid naar Marowijne en Brokopondo.
Ongeveer 3500
De STEPS Survey bestaat uit drie onderdelen. Eerst wordt een interview afgenomen. Daarna volgen metingen van onder meer de bloeddruk, lengte en het gewicht. In de derde stap wordt met een vingerprik het glucose- en vetgehalte in het bloed gemeten. Omdat de deelnemer daarvoor nuchter moet zijn, wordt hiervoor doorgaans een nieuwe afspraak gemaakt.
Eerste resultaten eind november verwacht Toelsie benadrukt dat deelname vrijwillig is, maar roept de samenleving op om mee te werken. De gegevens worden volgens hem veilig opgeslagen via een platform van de Pan-Amerikaanse Gezondheidsorganisatie (PAHO).
De informatie wordt geanonimiseerd en uitsluitend in geaggregeerde vorm geanalyseerd. De eerste resultaten worden
Meer beleid rond suiker en zout Toelsie vindt dat daarnaast sterker beleid nodig is voor de hoeveelheid suiker en zout in voedingsmiddelen. Ervaringen uit andere landen laten volgens hem zien dat maatregelen op dit gebied kunnen bijdragen aan een gezondere bevolking.
De resultaten van de nieuwe STEPS Survey moeten uiteindelijk duidelijk maken welke risicofactoren momenteel het zwaarst wegen en waar gerichte maatregelen het meeste effect kunnen hebben.
| suriname herald | Door: Redactie


































