
GRONDUITGIFTEBELEID WORDT IN 2026 WETTELIJK HERZIEN
| united news | Door: Redactie
Foto: president Jennifer Geerlings-Simons.
De overheid gaat de criteria voor gronduitgifte aanzienlijk verscherpen. President Jennifer Simons maakte donderdag in De Nationale Assemblee (DNA) duidelijk dat het huidige beleid ingrijpend wordt herzien.
Tijdens de beantwoording van vragen in de eerste ronde van de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) benadrukte het staatshoofd dat de overheid duidelijker moet formuleren waaróm grond wordt uitgegeven en vervolgens strikt moet toezien op het gebruik ervan.
Volgens Simons moet het nieuwe wettelijk kader – gepland voor 2026 – ondubbelzinnig vastleggen voor welke doeleinden grond kan worden verstrekt. Het gaat daarbij om industriële activiteiten, huisvesting, agrarische productie en sociale projecten. “Wil de overheid
In het nieuwe systeem zal de aanvrager bij de indiening van het verzoek moeten aantonen dat hij of zij daadwerkelijk klaarstaat om met de beoogde activiteit te beginnen. De nadruk verschuift daarmee nadrukkelijk van wie de grond krijgt naar waarvoor de grond wordt gebruikt.
Simons schetste het voorbeeld van een ondernemer
De president stelde dat Suriname op het westelijk halfrond uniek is in het grote aantal onbenutte landbouwgronden. Als alle uitgegeven percelen daadwerkelijk zouden worden ingezet, kan de agroproductie volgens haar fors toenemen zonder dat bosgebieden worden aangetast.
Het huidige beleid heeft intussen geleid tot wat Simons omschrijft als “totale chaos’’ bij het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB), waar sprake is van onrechtmatige uitgiften en burgers die soms al jaren wachten op afhandeling van hun aanvraag. Voor de president is het duidelijk dat het beleid structureel moet worden hervormd om orde, transparantie en doelmatigheid te herstellen.
UNITEDNEWS
| united news | Door: Redactie




































