• maandag 19 October 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
Column: Borrelpraat no. 946

Column: Borrelpraat no. 946

| starnieuws | Door: Redactie

“Beste broeders, het politieke schaakbord is bezig danig te veranderen door allerlei ontwikkelingen en de mogelijke gevolgen daarvan.”
“Klopt helemaal. Een zo een ‘move’ vind ik dat ex-minister van Financiën Armand Achaibersing zich wel beschikbaar stelt als kandidaat-voorzitter van de VHP.”
“Eerst wilde hij niet, maar waarschijnlijk na onderlinge gesprekken en afweging van zaken heeft hij ‘ja’ gezegd.”
“Zelfs onze Yogi-man staat hier achter.”
“Dat zet mij wel aan het denken: ik zou oppassen voor degenen die al in dit stadium de
loftrompet over je blazen.”
“Ja, maar er zijn natuurlijk betweters, vooral uit het Noorden, die meteen zullen zeggen: ‘jullie moeten de man vragen wat zijn plannen, zijn voornemens zijn die hij als mogelijke voorzitter wil uitvoeren.”
“Stemmenwinst voor de partij halen bij de verkiezingen in 2030, vind ik voorlopig al goed genoeg.”
“Klopt, en gaandeweg komen specifieke zaken wel aan de orde. Teveel luisteren naar al die diasporanen die vaak niet sporen, maakt je alleen maar warrelig en wrevelig.” 
“En naast de Yogi-man heeft ook mevrouw Mathoera zich geschaard achter de kandidatuur van Armand A-Chaiber.” 
“Mij kan dit allemaal weinig schelen wie er nou wel of niet kandidaat wordt voor het voorzitterschap voor een politieke partij; als het erop aankomt zijn ze toch één pot nat.”
“Klopt: ze kiezen met de mond voor het landsbelang, maar met de daad voor hun politieke belang.”
“Heb je nu pas door hoe politiek
werkt? Ook wereldwijd? Kijk maar naar die Trompaan.”
“Ai, alleen maar om een lagere dieselprijs te bedingen om landelijk prijsstijgingen te voorkomen, gaat hij goedkope diesel bij de Russen kopen en laat hij Zelenski als een baksteen vallen.”
“Hij wil geen stemmen verliezen bij de midterm-verkiezingen straks, waarbij de 435 afgevaardigden van het Amerikaanse congres worden gekozen of herkozen.”  
“We dwalen af. Dus nu zijn er meerdere kandidaten voor het voorzitterschap voor de VHP.”
“En al zijn politici één één pot nat, de kandidatuur van A-Chaiber zegt me toch meer.”
“Maar ik denk dat er uiteindelijk maar één kandidaat overblijft; de anderen scharen zich of achter die ene of trekken zich terug als tegenkandidaat. Zo werkt dat hier vaker.”
“Maar dan is de kans in dat geval heel groot dat Armand A-Chaiber de nieuwe voorzitter van de VHP wordt.”
“En hoogstwaarschijnlijk wordt de nieuwe voorzitter ook de lijsttrekker van de
VHP bij de komende verkiezingen, waarbij hij in staat zal zijn om ook stemmen van buiten de partij te trekken.” 
“En dat hij bij stemmenwinst ook de presidentskandidaat van de VHP wordt.”
“Best mogelijk, want hij wordt maatschappelijk sinds zijn ministerschap breed gedragen en gerespecteerd.”
“Maar het financieel beleid van de vorige regering was niet best, vooral naar de sociaal zwakkeren toe.”
“Klopt, maar daar heeft hij vaker op gewezen, maar het in stand houden van de coalitie en toegeven aan de chantages binnen de coalitie heeft dt bevolkingsonvriendelijke beleid veroorzaakt.”
“Daarom had A-chaiber er op een gegeven moment schoon genoeg van en diende hij zijn ontslag als minister in.”
“Maar binnen de NDP rommelt, brommelt, drommelt en strommelt het ook flink.”
“Tok, tok, tic-toc, ruzie in het kippenhok.”
“Vader Haan, opa Ramon, zegt: ‘Ontevredenheid binnen de partij stijgt.” 
“Moeder Henny zegt aan Limboow: ‘Deze zaken bespreek ik intern.”
“Barba
Papa Kan-die-hai zegt: ‘Wijlen Bouta was geen couppleger.” 
“En ene Mariboh wil met een bouta-vleugel met Ienke en Dinootje, straks op vrije voeten, een nieuwe partij oprichten.” 
“En gaat tante Jenny voor nog een termijn als partijvoorzitter?”
“MGWS, oftewel: Masra Gado Wan Sabi.”
“En vergeet Ashwientje Adientje niet; die wil ook voorzitter van de Nyangdringies worden. En hij heeft aardig wat aanhang.”
“En dan wil de nieuwe Bepper-voorzitter met Abobbie samenwerken en Lonneman staat er natuurlijk open voor.”
“Ondanks eerdere miskramen op dit punt na het uiteenvallen van de A Combinatie?”
“Ja, want met Beppie erbij wordt de huidige positie van de Yellow Partij binnen de coalitie met één zetel sterker en die van de NDP zwakker zonder die loyale BEP-partij.”
“Maar het samenwerken van BEP en ABOP neigt naar een etnische bundeling.”
“So what? Dit is toch van oudsher, samen met religie, het krachtigste bindmiddel in de Suri-politiek?”
“Maar
al gauw zagen vele kiezers in dat deze vorm van samenbundeling meer de belangen van partijtoppers en schimmige sponsoren achter de schermen diende.”
“En dat de etnische aanhang als stemkudde werd en wordt gebruikt om de partij regeermacht te doen verkrijgen.”
“En vanaf dat moment ging de deur naar de partijtoppers dicht en moesten de kiezers maar rustig wachten totdat er wat bonyo’s naar hun werden geworpen, in de vorm van pakketten, monikarta, koopkrachtversterking en een lawsie salarisverhoging.”
“Klopt, en dit alles zo van: ‘teki dya en stem weer op ons straks.”
“Dan hebben we voor jullie weer wat truitjes, petjes, paraplu's en vooral vlaggen om ermee te gaan wapperen en 'yeah, yeah we want...' te gaan schreeuwen.”
“En wees hiermee tevreden, en stoor ons voorlopig niet, want we zijn druk bezig om allerlei concessies, importvergunningen, gronduitgiften enzo in jullie belang uit te geven.”
“En hoe zit het met de
Groenen?”
“Zolang ze die kawtere-bobo daar niet wegjagen en bijvoorbeeld een Djerrel Pawi als voorzitter zetten, gaan ze kwakkelend en onderling verdeeld ten onder gaan.”
“En PeeEl, de rood-witten?”
“Foeroe-papa heeft als gezicht van de partij maar weer overgenomen, terwijl het kwebbel-zoontje wacht op uitspraak van zijn proces.”
“En over dit verzameld stelletje ongeregeld durft men met trots te zeggen: ‘we hebben de grootste coalitie aller tijden, zie met zovele partijen.”
“Ja, daarom komt er geen krachtig beleid uit voort en moet de korpschef bijvoorbeeld een Meet the People campagne houden, heel goed, overigens.”
“Maar kijk hoevelen onder de Centrale Markt bij hem klaagden over het gebrek aan politiemannen om hen dagelijks tegen djunks en allerlei gespuis te beschermen.”
“”Komt ervan als meer dan 140 politiemannen en brandweerlieden aan de actieve dienst worden onttrokken om ‘hoogwaardigheidsbekleders’ te gaan beveiligen.”
“Dus wij ‘lage waarde bekleders’ mogen stikken?”
“Laten we kijken hoe
lang het zal duren voordat a systeem disi sa kenki ten voordele van ons, de kiezers.” 
“Ja, proost daarop.” 
 
Rappa   

| starnieuws | Door: Redactie