• dinsdag 02 September 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

VLS: Minister Soeropawiro snapt het probleem bij gronduitgifte niet

| snc.com | Door: Redactie

PARAMARIBO – De Vereniging van Landmeters in Suriname (VLS) neemt het op voor haar leden in de discussie rond dubbele gronduitgiften. Volgens de organisatie richt de kritiek zich onterecht op landmeters, terwijl de problemen elders in het proces liggen.

Minister onder vuur

Opvallend is dat de VLS juist minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) verwijt de plank te hebben misgeslagen. De bewindsman reageerde in de kwestie-Reeberg fel richting landmeters, maar volgens de vereniging zonder een volledig beeld van het totale uitgifteproces te hebben.

Daarbij speelde ook mee dat landmeter Giovanni Winter onverwachts in de media vernam dat minister Soeropawiro een klacht

tegen hem had ingediend bij het Tuchtcollege voor Landmeters. Dat gebeurde, zo zegt Winter, rond kwart over negen ’s morgens. De VLS noemt deze gang van zaken onzorgvuldig en ziet in de actie van de minister vooral een impulsieve reactie.

Rol van de landmeter

VLS-voorzitter Niel Kalpoe benadrukt dat de figuratieve kaart enkel een hulpmiddel is voor de grondinspecteur, die namens het ministerie het terreinonderzoek uitvoert. “De kaart wijst de inspecteur de weg. Eventuele onnauwkeurigheden worden tijdens die inspectie direct ontdekt,” legt hij uit.

De problemen rond dubbele gronduitgiften ontstaan volgens de VLS vooral door het ontbreken van een compleet overzicht van reeds

uitgegeven percelen en lopende aanvragen. “De landmeter werkt puur op basis van de aanvraag. Daarna gaat het dossier naar de inspectie, die haar eigen werkwijze volgt,” aldus Kalpoe.

Integriteit onder druk

De VLS vindt dat de voortdurende beschuldigingen de integriteit van het beroep schaden. “Het publiek moet begrijpen dat landmeters slechts één schakel zijn. De regie ligt elders in het proces, en dáár doen zich de misstanden voor,” zegt Kalpoe.

“Het is niet de taak van de landmeter om grond uit te geven,” besluit de voorzitter. “Wij maken uitsluitend een figuratieve kaart van het perceel. De uitgifte zelf valt volledig buiten onze bevoegdheid.” Alle figuratieve kaarten worden bovendien, zo voegt hij toe, nogmaals gecontroleerd door de grondinspectie.

 

 

| snc.com | Door: Redactie