
Startworkshop Wereldmilieufonds initiatieven voor decarbonisatie in de cementsector
| cds | Door: Redactie
Het ministerie van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie heeft deelgenomen aan een startworkshop van het Wereldmilieufonds (GEF-project), tezamen met stakeholders en partners. Het doel was om een gestructureerd overlegproces op gang te brengen teneinde de uitwerking van het projectdocument, genaamd “Beheersing en vermindering van kwikemissies door de cementindustrie in de kleine eilandstaten in ontwikkeling in het Caribisch gebied”, te ondersteunen. De workshop heeft plaatsgevonden op 12 maart 2026.
Het Wereldmilieufonds (GEF – The Global Environment Facility) is ’s werelds grootste multilaterale fonds voor het milieu. De verschillende fondsen die eronder vallen, werken samen om de meest urgente uitdagingen voor
Na de goedkeuring van het projectconcept door het Wereldmilieufonds (GEF) is het project de voorbereidingsfase ingegaan (Project Preparation Grant – PPG). Tijdens deze fase zal een volledig projectdocument worden opgesteld dat ter definitieve goedkeuring aan het GEF zal worden voorgelegd.
Het project heeft tot doel een alomvattende aanpak te bieden voor het monitoren en beheersen van kwikemissies door de cementindustrie in het Caribisch gebied en een aanzienlijke en blijvende impact te realiseren. Deze maatregel is van cruciaal
Kwik is in het cementproductieproces terechtgekomen via grondstoffen, conventionele en alternatieve brandstoffen en aanvullende cementachtige materialen. Deze kwikhoudende input is op drie belangrijke punten in het productieproces toegevoegd: via grondstoffen, de hoofdbrander en het secundaire verbrandingssysteem. Eenmaal vrijgekomen in de atmosfeer heeft kwik risico’s gevormd voor de menselijke gezondheid, ecosystemen en de biodiversiteit. Deze risico’s waren met name relevant in het Caribisch gebied, waar de ecosystemen kwetsbaar zijn en sterk met elkaar verbonden waren.
| cds | Door: Redactie




































