
Simons: bescherming inheemse leefgebieden en cultuur van nationaal belang
| suriname herald | Door: Redactie
President Jennifer Simons heeft tijdens de viering van de Dag der Inheemsen in de Palmentuin het belang van de inheemse cultuur, kennis en bescherming van traditionele leefgebieden benadrukt. Volgens de president vormen de oorspronkelijke bewoners van Suriname niet alleen het beginpunt van de nationale geschiedenis, maar leveren zij ook vandaag een belangrijke bijdrage aan natuurbehoud, duurzaam bosbeheer en de culturele identiteit van het land.
Simons stond in haar toespraak stil bij de bijzondere plaats die de inheemse volken innemen in de geschiedenis van Suriname. Zij herinnerde eraan dat zij al op Surinaamse bodem leefden voordat sprake was van kolonialisme, slavernij en contractarbeid.
Foto: CDSVolgens de president ontstonden tussen de rivieren en het regenwoud de eerste fundamenten van wat Surinamers tegenwoordig hun thuis noemen. Hoewel Suriname inmiddels bestaat uit verschillende bevolkingsgroepen, mag volgens haar niet uit het oog worden verloren dat de inheemse bevolking hier al een eigen rijke cultuur had
Die cultuur is ondanks grote historische veranderingen behouden gebleven. Simons wees daarbij op de veerkracht van de inheemse gemeenschappen en hun eeuwenoude kennis van onder meer medicinale planten en de natuur.
Foto: CDSHeritage Month moet erfgoed en identiteit versterken De president ging ook in op de introductie van Heritage Month. Vanaf dit jaar staat augustus volgens haar in het teken van de nationale erfgoedmaand, waarin aandacht wordt besteed aan erfgoed en identiteit als vormen van kennis en bronnen van nationale kracht.
Simons stelde dat Suriname na honderden jaren gedeelde geschiedenis een samenleving heeft opgebouwd waarin verschillende bevolkingsgroepen naast elkaar kunnen leven. “Dat is niet overal ter wereld vanzelfsprekend; dat is een groot goed”, stelde de president.
Iedere bevolkingsgroep heeft volgens haar een eigen identiteit ingebracht. Die verschillende identiteiten zijn in de loop van de geschiedenis steeds verder met elkaar verweven geraakt.
Foto: CDSInheemse cultuur
De president verwees daarbij naar het uitgangspunt dat niet de aarde aan de mens toebehoort, maar dat de mens onderdeel is van de aarde.
Die gedachte krijgt volgens haar extra betekenis in een wereld die snel verandert en wordt geconfronteerd met gewapende conflicten, ontbossing en verlies van biodiversiteit.
Simons wees erop dat inheemse gemeenschappen zich ondanks deze ontwikkelingen blijven inzetten voor het behoud van hun leefomgeving. Daarbij staan volgens haar de bescherming van het leefgebied, duurzaam bosbeheer en respect voor de rechten van deze gemeenschappen centraal.
Tegelijkertijd blijven zij volgens de president hun eeuwenoude kennis, talen en geschiedenis delen met de rest van de samenleving.
Met haar boodschap op de Dag der Inheemsen
| suriname herald | Door: Redactie

































