• zaterdag 01 November 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname
President Simons schittert met Surinaamse diversiteit op VN-wereldforum

President Simons schittert met Surinaamse diversiteit op VN-wereldforum

| starnieuws | Door: Redactie

Maar kan ontwikkeling worden bereikt met een Mamio-regering?

Terwijl president Trump in een egotrip de Verenigde Naties en het multilateralisme de grond in boorde, omhulde president Simons mens, gezondheid, cultuur en natuur in een Surinaamse diversiteitsmantel als voorbeeld voor de wereld.


 

Diversiteit

style="font-size:16px">President Jennifer Simons schitterde met een inhoudelijk gebalanceerde toespraak op het VN-wereldforum. Op kundige wijze bracht zij de politieke, sociale en natuur-democratie (eco-democratie) in evenwicht met elkaar: deze drie vormen van democratie werden internationaal, regionaal en nationaal gepresenteerd vanuit een Suriname, Natie van Diversiteit-perspectief.
In het licht van de huidige wereldwijde klimaat- en ecologische crisis
presenteerde zij ‘Groen Suriname’ als voorbeeld voor de wereld. Tegelijkertijd uitte zij haar zorgen over toenemende conflicten en de klimaatcrisis wereldwijd en pleitte zij voor de bescherming en het behoud van de natuur- en culturele diversiteit. Dit als antwoord op de huidige nationale en internationale uitdagingen, met nadruk op de verbondenheid van natuur en cultuur.

Simons wees op positieve strategieën voor behoud van duurzaamheid in Suriname. Ze benadrukte ook de belangrijke rol van inheemse en marrongemeenschappen bij het behoud van ten minste 90% bosbedekking en de duurzaamheid van Suriname.

Natuurbeschermingscoalitie
Helemaal passend in de diversiteitsstrategie van Simons is de toezegging van een coalitie van internationale natuurbeschermingsorganisaties om minstens 20 miljoen Amerikaanse dollar beschikbaar te maken als ondersteuning bij de bosbescherming. Deze coalitie dringt erop aan dat Suriname in 2025 de Wet Duurzaam Natuurbeheer aanneemt en staat achter het behoud van ten minste 90% bosbedekking. De focus ligt op samenwerking met Surinaamse partners om nieuwe beschermde gebieden op te zetten en te beheren, ecotoerisme en natuurvriendelijke werkgelegenheid te stimuleren en de rechten van inheemse en tribale gemeenschappen te waarborgen.

Spagaat

De harde werkelijkheid is dat de president van Suriname moet omgaan met een spagaat: de moeilijke positie die dwingt rekening te houden met tegengestelde belangen binnen de huidige ‘Mamio-regering’. Grote delen van deze regering nemen het niet nauw met de eco-democratie waarin natuurbehoud centraal staat. Terwijl president Simons oog heeft voor eco-democratie, bevinden zich in de Mamio-regering groepen en partijen met andere belangen.

Het betreft historisch gegroeide belangen bij de legale en illegale exploitatie van natuurlijke hulpbronnen (o.a. goud, bauxiet en hout). De samenwerking tussen partij- en etnische elites in de huidige coalitie gaat – net als bij vele voorgaande Mamio-regeringen – gepaard met inefficiënte machtsdeling en versnippering binnen de Surinaamse staat, zoals de verdeling van honderden posten (staatsbedrijven, dc’s, ambassadeposten en andere posities binnen de overheid). De circa 200 inactieve beleidsadviseurs (actieve onbekwame beleidsadviseurs niet meegeteld) spreken boekdelen over een gedegenereerd staatsapparaat.
 

De tragiek is dat vitale delen van het Surinaamse bedrijfsleven (inclusief de diaspora) niet verder komen dan de hand ophouden bij multinationals en grote buitenlandse investeerders in de bauxiet-, goud- en oliesector, en eenzijdig kijken naar ‘ongekende kansen voor economische groei’, zoals bijvoorbeeld de voorzitter van de Suriname Energy Chamber (SEC) naar voren brengt. Dit is een veelgehoorde en achterhaalde opvatting die de Wereldbank zo’n 70 jaar terug vertolkte als ‘groei nu en verdeel later’.

Het is hoog tijd dat onze samenleving en de regering goed begrijpen waarom alle pogingen om Suriname op een ontwikkelingsspoor te zetten via grootschalige mijnbouwproductie zijn mislukt. Er zijn vijf redenen voor het niet bereiken van ontwikkeling:
a) het ontbreken van een integraal ontwikkelingsplan dat uitgaat van het vormen, mobiliseren en inzetten van een eigen ontwikkelingspotentieel;
b) vernietiging van natuur en inheemse/tribale gemeenschappen;
c) toenemende economische ongelijkheid met oneerlijke verdeling van land en natuurlijke hulpbronnen;
d) geen adequate planning en financiering van educatie en sociale ontwikkeling;
e) het institutioneel en qua deskundigheid instorten van het overvolle overheidsapparaat.

Vreedzame maar krachteloze democratie
Terwijl ook deze regering etnische harmonie en anti-corruptie predikt, zijn er enorme beperkingen:
* De Mamio-verdeling van sleutelposten binnen het staatsapparaat bevordert het ‘regelen’ van overwegend ondeskundige partijloyalisten, wat verlammend werkt op vernieuwing en ontwikkeling;

* Beleidsversnippering en bemensing binnen ministeries en staatsbedrijven volgens Mamio-principe, met partijloyalisten, resulteert in enorme institutionele neergang;

* Ontwikkelingsinitiatieven worden geblokkeerd door een achterhaalde plantage-ontwikkelingsstrategie in een nieuw jasje van bauxiet, goud en olie.
 

Alle voorgaande Mamio-regeringen en regimes hebben gefaald omdat de kernvoorwaarden voor ontwikkeling ontbraken: ontwikkeling by design, gericht op evenwichtige welvaartsdeling, gebalanceerde geografische spreiding en natuurbehoud voor duurzaamheid.
Om uit de bedorven cirkel van Mamio-regering en anti-ontwikkeling te geraken, dient deze regering alle positieve maatschappelijke krachten te mobiliseren als tegenwicht én als vernieuwend denkkader voor de krachteloze Mamio-democratie en het qua deskundigheid uitgedroogde staatsapparaat.
Jack Menke

| starnieuws | Door: Redactie

  • snc.com

    31-okt-2025 - 08:11

    Na 40 jaar nieuw onderzoek naar bloedbad van Moiwana

    Het Openbaar Ministerie (OM) heeft bij de Rechter-Commissaris&

  • snc.com

    31-okt-2025 - 07:53

    Tijd om de tering naar de nering te zetten, zegt VES

    De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) waarschuwt dat de overheid zu

  • abc-Suriname

    31-okt-2025 - 00:49

    Pater Toon ziet overleden Bouterse als hoofdverantwoordelijke in Moiwana-zaak

    Voor pater Toon te Dorsthorst is de overleden oud-legerleider Desi Bouterse nog altijd de hoofdverantwoordelijke voor het doen vermoorden van 39 mensen in het dorp Moiwana in Marowijne. Het Openbaar Ministerie (OM) heeft vorige week een verzoek ingediend bij de Rechter-Commissaris (RC) tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) in de zaak Moiwana. De zaak Moiwana heeft betrekking

  • waterkant

    30-okt-2025 - 23:16

    Douane Nederland onderschept cocaïne tussen bladeren uit Suriname

    De Nederlandse douane heeft onlangs een hoeveelheid cocaïne onderschept die verborgen zat in een zending met onder andere bladeren afkomstig uit Suriname. Dat bevestigt een woordvoerder van de dienst tegenover Waterkant.Net.“Buiten dwarrelen de bladeren, maar bij ons binnen bleven ze opvallend goed plakken Twee groene bladeren, keurig tegen elkaar. Een knutselproject uit het bos? Tot we beter k

  • snc.com

    30-okt-2025 - 19:55

    Regering zoekt dekking voor betaling bus- en boothouders

    De regering heeft SRD 42 miljoen vrijgemaakt voor de gedeeltelijke

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 19:53

    Regering maakt SRD 20 miljoen over voor NVB

    De regering heeft vandaag SRD 20 miljoen overgemaakt voor het Nationaal Vervoer Bedrijf (NVB) dat bestemd is voor de achterstand in betaling aan bus- en boothouders. Gisteren hebben zij een prikactie gehouden omdat zijn slechts over het eerste kwartaal van dit jaar zijn uitbetaald. Fariyal Renfurm, directeur van de NVB, bevestigd het geld op de rekening gezien te hebben. Het bedrijf gaat nu over

  • waterkant

    30-okt-2025 - 19:45

    PSA-document tijdelijk 50% goedkoper ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

    Het ministerie van Buitenlandse Zaken, Internationale Handel en Samenwerking (BIS) heeft vandaag bekendgemaakt dat de tarieven voor het PSA-document tijdelijk worden verlaagd. Het besluit is genomen in het kader van de herdenking en viering van 50 jaar staatkundige onafhankelijkheid van de Republiek Suriname op 25 november 2025. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Het g

  • Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium

    starnieuws

    30-okt-2025 - 18:58

    Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium

    Voor het eerst in jaren hebben de dienstverlenende huisartsen hun honorarium

  • united news

    30-okt-2025 - 14:14

    VIJF LANDEN BEHEREN DE HELFT VAN DE WERELDBOSSEN | SURINAME BLIJFT TOONBEELD VAN ONGEREPT NATUUR

    Foto: Zuid Suriname | Bron: Times EntertainmentVolgens de jongste editie van het Global Forest Resources Assessment 2025 (GFRA 2025) van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) bedraagt de wereldwijde bosoppervlakte circa 4,14 miljard hectare, goed voor ongeveer 32 procent van het totale landoppervlak op aarde.Opvallend daarbij is dat meer dan de helft van al het bos zich

  • waterkant

    30-okt-2025 - 13:16

    Ruim 20 kilo cocaïne in dozen uit Suriname onderschept in Rotterdam

    Het HARC-team, bestaande uit de Nederlandse Zeehavenpolitie, Douane en FIOD, heeft in Rotterdam onlangs in totaal 20,33 kilo cocaïne aangetroffen in drie dozen in een zeecontainer.De container, afkomstig uit Paramaribo (Suriname) en overgeladen in Cristóbal (Panama), stond geboekt met een lading flessen, huishoudelijke goederen en persoonlijke bezittingen. (adsbygoogle = window.adsby

  • united news

    30-okt-2025 - 12:24

    OVJ BUITEN FUNCTIE GESTELD DOOR PG | ZAAK GEHULD IN GEHEIMZINNIGHEID

    Een officier van justitie (OvJ) verbonden aan het Openbaar Ministerie (OM) is deze week door procureur-generaal (pg) Garcia Paragsingh uit haar functie ontheven.De pg heeft de zaak inmiddels voorgelegd aan president Jennifer Geerlings-Simons met het verzoek passende maatregelen te treffen. Hoewel niet officieel bevestigd, wordt verwacht dat het kan gaan om ontslag en mogelijk verdere juridische st

  • snc.com

    30-okt-2025 - 07:26

    Procureur-generaal ontheft officier van justitie van haar functie

    Procureur-generaal (pg) Garcia Paragsingh heeft vandaag officier van justitie

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 04:05

    Initiatiefwet tegen politici met strafblad opnieuw ingediend

    Tijdens de vorige zittingsperiode van het parlement, hebben VHP-parlementariërs Dew Sharman en zijn collega Cedric van Samson een initiatiefwet ingediend om mensen met een strafblad specifieke functies in het openbaar bestuur, te ontzeggen. Daar is er verder niets mee gedaan vanwege beperkte draagvlak in de coalitie. Om die reden hebben Sharman en van Samson gemeend om het initiatiefvoorstel nog

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 03:00

    Groot alarm brandweer bleek niet nodig bij beginnende brand binnenstad

    De brandweer heeft vanmorgen groot alarm geslagen, bij een beginnende brand in een pand aan de Steenbakkerijstraat in de binnenstad van Paramaribo. ‘Achteraf gezien bleek dat niet nodig te zijn’, legt brandweer-voorlichter Olton Pinas uit. Uiteindelijk bleek dat bedradingen in brand zijn gevlogen. ‘God zij dank is het bij rook gebleven’, aldus Pinas. Het is gewoon dat bij brandmeldingen i

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 01:50

    “Wij moeten zuining zijn op onze rechterlijke macht”

    “Wij moeten zuinig zijn op onze rechterlijke macht”, zei staatsrechtdeskundige Hugo Fernandes Mendes in het programma Abc Actueel.De procureur-generaal behoort tot de rechtelijke macht en dat moeten wij waarderen en onderkennen. Natuurlijk kunnen maatschappelijke organisaties en burgers kritiek hebben op de PG, dat is een groot goed.”Volgens Fernandes Mendes kan de PG alleen ontslagen worde

  • abc-Suriname

    30-okt-2025 - 00:45

    Simons belooft problemen bus- en boothouders te bekijken; achterstand is tientallen miljoenen

    Vandaag hebben bus- en boothouders verbonden aan het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) een prikactie gehouden. Zij eisen achterstallige betalingen. In de eerste drie maanden van dit jaar, is er wel betaald. De overige maanden laat tot nu toe op zich wachten. De vergoedingen variëren sterk afhankelijk van de route. Minimaal gaat het om SRD 4000,- per dag, per bushouder voor een korte route.De groep

  • Italië verhoogt bijdrage voor duurzaam energieproject in Pusugrunu
  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 23:15

    Ravenberg ziet af van hoger beroep in rechtszaak tegen Joerawan

    Ruben Ravenberg, de directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) ziet ervan af om hoger beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de kantonrechter in een rechtszaak tussen hem en het SBB-bestuurslid Krishnadath Joerawan. De directeur zou uitlatingen in de media gedaan hebben, waarvoor geen bewijzen zijn geleverd. De rechter oordeelde dat Ravenberg openbare excuses moet aanbieden aan

  • united news

    29-okt-2025 - 22:58

    B-1’S VAN V.S. LUCHTMACHT VLIEGEN ZWAAR PROVOCEREND LANGS VENEZUELAANSE GRENS

    De Verenigde Staten voeren de militaire druk in het Caribisch gebied en nabij Venezuela op, wat door analisten breed wordt geïnterpreteerd als een doelbewuste provocatie en een ‘show of force’ richting de regering in Caracas. Deze escalatie manifesteert zich zowel in de lucht als op zee en volgt een stapsgewijs patroon.Recente acties omvatten een vlucht van twee B-1 Lancer strategische bommen

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 21:49

    Moertabat zegt VHP verlaten te hebben; Sharman beweert van niet

    Vorige week werd bekend dat VHP’topper Sidik Moertabat de partij verlaat en daarmee zijn bestuursfunctie neerlegt. Dew Sharman, woordvoerder van deze partij, zegt een gesprek gehad te hebben met Moertabat. ‘Hij blijft in het hoofdbestuur; zijn lidmaatschap is niet aan de orde’, stelt Sharman. Er zouden wel pijnpunten besproken zijn.ABC benaderde Moertabat voor een reactie, maar hij wil niet

  • waterkant

    29-okt-2025 - 19:15

    Vorswijk wil nooit meer minister worden: “Het is ondankbaar werk”

    ABOP’er Dinotha Vorswijk, oud-minister van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB), wil nooit meer minister worden.“Nee, helemaal niet. Het is ondankbaar werk. Nu pas zie ik de ware aard van de mensen die daar bij mij langskwamen. Die mensen die je prezen en voor je huilden. De mensen die je hebt geholpen. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Je was toen goed voor

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 19:00

    GBB start formele uitgifte van grondbeschikkingen 

    Het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) heeft op dinsdag 28 oktober 2025 de eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen gehouden in de vergaderzaal van het ministerie. De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele gronduitgifte onder zijn bewind.Tijdens de plechtigheid werden 25 grondbeschikkingen overhandigd aan rechth

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 16:30

    Overleg over noodbrug bij Apoera na instorting Witagron brug

    De minister van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), ir. Stephen Tsang, heeft op zaterdag 25 oktober 2025 overleg gevoerd met lokale ondernemers over de aanleg van een noodbrug over de Kaboeriekreek, tussen Wakai en Apoera. Aan het overleg namen ook leden van De Nationale Assemblée (DNA) en de districtscommissaris deel.De bespreking vond plaats naar aanleiding van de dringende noodzaa

  • waterkant

    29-okt-2025 - 16:14

    OM: ‘Vordering tot Gerechtelijk Vooronderzoek in zaak bloedbad Moiwana’

    Het Openbaar Ministerie (OM) heeft op 22 oktober 2025 een verzoek ingediend bij de Rechter-Commissaris (RC) tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek (GVO) in de zaak van het bloedbad te Moiwana.Tijdens het politioneel vooronderzoek zijn reeds verschillende personen gehoord. Het gerechtelijk vooronderzoek is aangevraagd met het doel aanvullende onderzoekshandelingen te verrichten die, b

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 14:45

    IDB-missie van 10 miljoen USD ter versterking van buitenlandse investeringen en exportcapaciteit in Suriname

    Op maandag 27 oktober 2025 heeft minister Bouva een delegatie van de Inter-American Development Bank (IDB) ontvangen voor een kennismakingsbezoek. De delegatie bestond uit Margarita Libby, Chief of Operations IDB Suriname, Quiela Delgado, Teamleider IDB, en Fay King, Operations Analist.De IDB voert in het kader van het Foreign Investment & Export Promotion Programme (FIEPP) een missie uit in Suri

  • united news

    29-okt-2025 - 14:35

    FRANKRIJK INTENSIVEERT MARITIEME VEILIGHEIDSOPERATIES VOOR KUST FRANS-GUYANA

    Foto: Een Frans marinevaartuig voor de kust van Frans-Guyana.De Franse militaire aanwezigheid op zee voor de kust van Frans-Guyana is sinds de afgelopen week aanzienlijk vergroot.Sinds vorige week voert Frankrijk uitgebreide patrouilles uit om illegale visserij en drugssmokkel in de regio tegen te gaan. De timing valt samen met een verhoogde Amerikaanse militaire activiteit nabij Venezuela, waardo

  • united news

    29-okt-2025 - 13:29

    VHP | GEEN POLITIEKE FUNCTIES MEER VOOR VEROORDEELDEN

    Foto: VHP-parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Samson.De VHP-parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Samson willen een harde streep trekken onder het verschijnsel dat personen met een strafblad politieke macht uitoefenen.Met een initiatiefvoorstel tot wijziging van de Grondwet willen zij wettelijk vastleggen dat iedereen met een strafrechtelijke veroordeling, waar dan ook ter wereld uitge

  • snc.com

    29-okt-2025 - 05:00

    Suriname stelt definitieve klimaatroute vast met NDC 3.0

    PARAMARIBO — Suriname heeft zijn nieuwe nationale klimaatkad

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 04:01

    Suriname één van de weinige landen die vooruitgang boekt in wereldwijde rechtstaatscore

    Terwijl de wereldwijde rechtsstaat opnieuw achteruitgaat, laat Suriname dit jaar een lichte vooruitgang zien. Dat blijkt uit de WJP Rule of Law Index 2025 van het World Justice Project (WJP). Volgens het rapport kende 68% van de landen een verslechtering van de rechtsstaat, tegenover 57% vorig jaar. Suriname behoort tot de minderheid van landen die er dit jaar iets op vooruit zijn gegaan. De alge

  • waterkant

    29-okt-2025 - 04:00

    Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

    Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste