• woensdag 29 October 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Peiling: VHP blijft grootste partij bij komende verkiezingen

| abc-Suriname | Door: Redactie

De VHP blijft vooralsnog de grootste politieke partij in Suriname. De NDP consolideert haar tweede positie in het politieke veld, terwijl de NPS die bezig is aan een opmars, ondertussen de derde grootste partij is geworden. Dit blijkt uit de laatste gepubliceerde politieke peiling van het Nederlands bureau, ViewTure en het Surinaams bureau, LC Media.

De Nederlandse top politieke opiniepeiler, Maurice de Hond van Viewture en Carlos Durham van LC Media, hebben in maart en april 2025, opnieuw politieke peilingen gedaan in Suriname. In 2015 hebben de Hond en Durham ook peilingen gedaan waarbij werd voorspeld dat de NDP een verpletterende

verkiezingswinst zou behalen, met 26 zetels.

Dit zorgde voor veel ongeloof – en beroering in de samenleving maar 5 weken later bleek dat vrijwel de goede uitslag te zijn en volgens de UNDP, waren deze peilingen, 98% accuraat.

Interview onderaan het artikel

Bij de recentelijk gedane peilingen is er een duidelijke trend te zien. De grote partijen die altijd hebben geprofiteerd van het distriktenstelsel, de VHP en de ABOP, vallen terug in zetels, echter niet alleen omdat hun aanhang persé kleiner is geworden. Zo behaalde de VHP in 2020 in Nickerie 11783 stemmen.

Volgens het distriktenstelsel leverde dit aantal stemmen in Nickerie de VHP 4 zetels op. Volgens het nieuwe stelsel waarbij sprake is van landelijke evenredigheid, leveren deze 11783 stemmen nu maximaal 2 zetels op, uitgaande van de kiesdeler van 5750, bij een opkomstpercentage van 75 %, zoals is uitgerekend door de deskundige, Lothar Boksteen. Deze trend zie je ook in Saramacca en Commewijne.

Hetzelfde geldt voor de ABOP die makkelijk zetels binnenhaalde in distrikten met relatief weinig inwoners, Brokopondo, Sipaliwini en Marowijne. Het voordeel van het distriktenstelsel voor deze twee grote partijen, is komen weg te vallen. Volgens de nu gehouden peiling levert de VHP 3 zetels in en komt uit op 17 zetels (plus of min 1) en blijft op de eerste plaats in politiek Suriname. De NDP blijft de tweede grote politieke partij en komt uit op 14 zetels (plus of min 1).

Ook de NDP verliest niet echt aanhang, maar levert 2 zetels in, ten opzichte van de verkiezingen van 2020. Dit zijn de twee zetels die de NDP won in het kleinste kiesdistrict Coronie, met slechts 919 stemmen. Deze 919 stemmen leveren nu niet eens een vijfde zetel op.

De NPS is de partij die de grootste groei doormaakt en klimt van 3 zetels in 2020 naar 10 zetels in 2025 en is nu de derde grote partij geworden. De ABOP valt terug in aantal zetels en houdt van de 8 zetels nu, nog 4 zetels over in 2025. PL en A20 behalen beide 4 % van de stemmen en houden daar 2 zetels aan over.

Dat betekent dat A20 van 0 zetels in 2020 nu wel zetels behaalt en dus substantieel is gegroeid. De BEP die 3 % van de stemmen behaalt behoudt de 2 zetels die zij momenteel ook hebben. Geen van de overige partijen of kombinaties, behalen verder een zetel. Voor alle partijen geldt een marge van plus of min 1 zetel.

Op de vraag bent u tevreden over de regering Santokhi/ Brunswijk, antwoord slechts 9 % van de kiezers tevreden te zijn. Een meerderheid, 56 % van de kiezers, geeft aan ontevreden te zijn over het beleid van de huidige regering, waarvan meer dan de helft zegt, zelf zeer ontevreden te zijn. Opvallend is dat bij de VHP-stemmers, 25 % tevreden is over het beleid van de regering Santokhi/ Brunswijk en 23 % is ontevreden.

Op de vraag of Suriname er beter aan toe is dan vijf jaar geleden, geeft een ruime meerderheid van de kiezers, 66 % aan, het slechter te vinden dan 5 jaar geleden. Hiervan geeft 30 % aan, het zelf veel slechter te vinden dan 5 jaar geleden. Een deel van de kiezers, 13 %, geeft aan dat de situatie praktisch onveranderd is gebleven. Nog geen vijfde deel van de kiezer, geeft aan het beter is geworden. Opnieuw is hier te zien dat bij de VHP-stemmers 48 % aangeeft dat het beter is geworden en 34 % aangeeft dat het slechter is geworden. De kiezers van de andere partijen vinden slechts voor 5 %, dat het nu beter is, dan 5 jaar geleden.

En ondanks de meerderheid van de kiezers ontevreden is over het beleid van de regering Santokhi/ Brunswijk, geven meer kiezers toch de voorkeur aan Chan Santokhi als president na de aanstaande verkiezingen, dan aan de overige presidentskandidaten. Santokhi krijgt 26 % van de kiezers achter zich en zijn ‘gedoodverfde tegenkandidaat’ van de NDP, Jennifer Simons, krijgt 22 % van de stemmen.

Op een verassende derde plaats volgt Ashwin Adhin van de NDP die heeft aangegeven dat hij de presidentskandidaat moet zijn van de paarse partij, met 10 % van de stemmen, direkt gevolgd door de voorzitter van de NPS, Gregory Rusland, met 9 %.

De overige genoemde presidentskandidaten, Ronnie Brunswijk van de ABOP, Bronto Somohardjo van PL, Steve Reyme van A20, Ronnie Asabina van de BEP, Krishna Mathoera van de VHP, Ingrid Bouterse van de NDP en Angelique del Castilho van DA’91, worden nauwelijks genoemd door de kiezer, als hun presidentskandidaat. Van de VHP-stemmers uit 2020 kiest 58 % voor Santokhi en van de NDP-stemmers uit 2020 kiest voor Simons.

Wanneer de kiezer wordt gevraagd waar de nieuwe regering prioriteit aan moet geven zegt ruim 37 %, dat er in de eerste plaats wordt gewerkt aan het herstellen van de ekonomie. Het goed funktioneren van de gezondheidszorg komt met 21 %, op de tweede plaats.

Korruptie bestrijding blijft belangrijk en wordt als derde genoemd door 17 % van de kiezer, Het verbeteren van het onderwijs wordt door 10 % als het belangrijkste gezien. Het verhogen van de produktie en het versterken van de koopkracht voor de burger, worden beide met 6 % aangemerkt door de kiezer als prioriteit voor de komende regering.

Ten slotte is de kiezer gevraagd waaraan de inkomsten uit de olie – & gassektor vanaf 2028, waar heel Suriname reikhalzend naar uitkijkt, aan moeten worden besteedt. De drie mogelijkheden worden vrijwel evenveel genoemd. De inkomsten moeten vooral gaan naar een Staats Investeringsfonds, is de keuze van 30 %, van de kiezer. Iets meer kiezers, 31 %, is van mening dat deze inkomsten vooral worden gebruikt, om de kosten van de Staat te dekken. Een nog iets groter deel van de kiezers, 33 %, zegt dat de inkomsten uit de olie – & gassektor, vooral moeten worden verdeeld onder de bevolking.

Viewture en LC Media publiceren een week vóór de verkiezingen de resultaten van een nieuwe zetelpeiling!

| abc-Suriname | Door: Redactie

  • snc.com

    29-okt-2025 - 05:00

    Suriname stelt definitieve klimaatroute vast met NDC 3.0

    PARAMARIBO — Suriname heeft zijn nieuwe nationale klimaatkad

  • abc-Suriname

    29-okt-2025 - 04:01

    Suriname één van de weinige landen die vooruitgang boekt in wereldwijde rechtstaatscore

    Terwijl de wereldwijde rechtsstaat opnieuw achteruitgaat, laat Suriname dit jaar een lichte vooruitgang zien. Dat blijkt uit de WJP Rule of Law Index 2025 van het World Justice Project (WJP). Volgens het rapport kende 68% van de landen een verslechtering van de rechtsstaat, tegenover 57% vorig jaar. Suriname behoort tot de minderheid van landen die er dit jaar iets op vooruit zijn gegaan. De alge

  • waterkant

    29-okt-2025 - 04:00

    Jogi: “Er is een discussie in de samenleving en ook in de VHP over leiderschap Santokhi”

    Het leiderschap van Chandrikapersad Santokhi binnen de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHP) staat volgens parlementariër Mahinder Jogi wel degelijk ter discussie in de Surinaamse gemeenschap.“We moeten geen doekjes erom winden. Er is een discussie over het leiderschap van Santokhi. Hij is in de loop van de tijd gegroeid, hij is sterker geworden en hij heeft het leiderschap binnen de VHP ste

  • waterkant

    29-okt-2025 - 02:30

    Guyanese autoriteiten willen doodstraf voor hoofdverdachte van bomaanslag op tankstation

    De Guyanese minister van Binnenlandse Zaken, Oneidge Walrond, heeft dinsdagavond aangekondigd dat de autoriteiten de doodstraf zullen nastreven voor de Venezolaanse verdachte Daniel Alexander Ramirez Peodomo, die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag op het Mobil-tankstation aan Regent- en King Streets afgelopen zondagavond.“De straf voor terrorisme, zoals omschreven in de doo

  • waterkant

    29-okt-2025 - 01:00

    Minister Soeropawiro verricht eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen bij GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen onder het bewind van minister Stanley Soeropawiro heeft op dinsdag 28 oktober plaatsgevonden in de vergaderzaal van het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in Suriname (GBB).De ceremonie markeert de officiële start van de formele afgifte van grondbeschikkingen door het ministerie sinds de aantreding van de huidige minister. (adsb

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 23:00

    Monorath wil zwaardere straffen voor criminelen

    Minister Harish Monorath van Justitie en Politie, wil dat er zwaardere straffen worden opgelegd aan personen die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Hij vindt dat de rechters minder mild moeten zijn in hun strafmaat.De minister is van plan om volgend jaar voorstellen voor strafverzwaring in te dienen bij het parlement.Over de moord op een ondernemer vorige week tijdens een drive-by

  • waterkant

    28-okt-2025 - 21:15

    Nieuwe vlaggenmasten voor 200 scholen ter gelegenheid van 50 jaar Srefidensi

    Ter gelegenheid van 50 jaar onafhankelijkheid van Suriname op 25 november is de LASCOBAN Group of Companies, onder leiding van Gerrel Banai, gestart met het vervaardigen van 200 vlaggenmasten. Deze masten worden door de onderneming zelf geplaatst bij openbare scholen in alle districten van het land. De opdracht is verstrekt door de commissie belast met de festiviteiten in het kader van 25 november

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 20:00

    Su Aid wil SRD 12 miljoen ophalen voor hema-oncologische afdeling van RKZ

    Stichting Su Aid start dit jaar wederom met de jaarlijkse inzamelingsactie voor een goed doel. Vandaag is tijdens een persconferentie van de stichting bekendgemaakt dat de inzamelingscampagne wordt gehouden voor de afdeling hematologische oncologie van het Sint Vincentiusziekenhuis. Het streefbedrag is SRD 12 miljoen.Hematoloog Nicole Oldenstam heeft een uiteenzetting gegeven van de kosten. Voor

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 18:30

    Naar een groenere toekomst: Suriname verdiept samenwerking met Solar Alliance

    Het Ministerie van Natuurlijke Hulpbronnen (NH) zet zich in om de Surinaamse energiemix te diversifiëren en minder afhankelijk te worden van fossiele brandstoffen. In dit kader heeft minister David Abiamofo op 27 oktober 2025 in New Delhi, India, bilaterale gesprekken gevoerd met de International Solar Alliance (ISA), onder leiding van Director-General Ashish Khanna.De ontmoeting maakte deel uit

  • waterkant

    28-okt-2025 - 17:46

    DNV’er die vrouwen beloofde visa naar Nederland te regelen, aangehouden

    Een 32-jarige DNV’er is dinsdag door de politie in Suriname aangehouden nadat een 25-jarige vrouw aangifte van oplichting c.q verduistering tegen hem deed. Ze verklaarde dat zij en haar zussen voor duizenden Surinaamse dollars en euro’s zijn opgelicht onder het voorwendsel dat de man visa naar Nederland zou regelen.Volgens de aangeefster D.L. zou het feit in de periode oktober 2024 tot en met

  • snc.com

    28-okt-2025 - 17:27

    Nieuwste episode in slepende ruzie ABOP–PL: de strijdbijl is niet begraven

    De botsing tussen ex-minister Dinotha Vorswijk (ABOP) en Bronto Somohardjo (P

  • waterkant

    28-okt-2025 - 15:58

    Topjurist fileert politiek geroep om vertrek PG: ‘Rechterlijke macht is geen speelbal’

    De in Suriname verblijvende rechtsgeleerde mr. Hugo Fernandes Mendes is bij Radio Stanvaste ingegaan op de oproepen tot vertrek van de procureur-generaal (PG) Garcia Paragsingh.Fernandes Mendes legde uit dat de PG volgens de grondwet bij uitsluiting verantwoordelijk is voor opsporing en vervolging van alle strafbare feiten, samen met officieren (en hoofdofficieren) van justitie en in samenwerking

  • cds

    28-okt-2025 - 15:51

    Eerste formele gronduitreiking op het ministerie van GBB

    De eerste formele uitreiking van grondbeschikkingen heeft op dinsdag 28 oktober 2025 plaatsgevonden in de vergaderzaal van het Ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB).De uitreiking werd verricht door minister Stanley Soeropawiro en markeert de officiële start van de formele uitgifte van grondbeschikkingen door het ministerie onder zijn bewind.Tijdens deze plechtigheid zijn 25 grondbeschikk

  • united news

    28-okt-2025 - 12:08

    SANTOKHI STELDE VEEL MEER COMMISSIES IN DAN GEDACHT

    Foto: voormalig president Chandrikapersad Santokhi.| Auteur: Armand Snijders.President Jennifer Geerlings-Simons onthulde in haar eerste jaarrede, een maand geleden, dat haar voorganger Chandrikapersad Santokhi tijdens zijn regeerperiode meer dan 380 commissies en werkgroepen heeft ingesteld.Dat aantal ligt ruim drie keer zo hoog als eerder werd aangenomen.Kort voor de verkiezingen van 25 mei hadd

  • snc.com

    28-okt-2025 - 06:36

    Suriname versterkt maritieme sector voor toekomstige offshore-industrie

    De toekomst van de Surinaamse offshore-industrie vraagt om een goed voorberei

  • snc.com

    28-okt-2025 - 05:39

    NOB informeert ondernemers over nieuwe financieringsmogelijkheden

    De Nationale Ontwikkelingsbank van Suriname N.V.

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 04:01

    Opnieuw herschikking deel lening Oppenheimer

    Afgelopen donderdag maakte PRNewswire middels een internationaal bericht bekend dat de Surinaamse regering de houders van de 7,95 procent cash/PIK Notes met vervaldatum 2033 heeft uitgenodigd om hun obligaties vervroegd aan te bieden. In Suriname zelf heeft de regering Geerlings-Simons/Rusland nog geen mededelingen gedaan. Het totaal uitstaande bedrag van deze obligaties bedraagt ruim 693 miljoen

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 02:30

    De Surinaamse Brouwerij viert zeventig jarig bestaan

    Afgelopen zaterdag vierde de Surinaamse Brouwerij haar 70-jarig bestaan met een feestelijke receptie in de Ballroom van Hotel Torarica, onder het thema “Wit & Goud”, symbool voor zuiverheid, waardering en het gouden jubileum. Managing Director Gijs van der Loo, zegt dat de brouwerij zich blijft richten op drie kernpijlers: investeren in merken, mensen en in een beter Suriname. Als lid van de

  • abc-Suriname

    28-okt-2025 - 00:50

    Vorswijk reageert op Rekenkamerrapport over gronduitgifte: ‘2018 was erger’

    De Rekenkamer van Suriname zegt in een rapport dat ze in 2023 een rechtatigheidsonderzoek gedaan heeft naar de uitgifte van percelen bestemd voor bebouwing en bewoning en voor land- en tuinbouw. Uit het onderzoek, aldus de Rekenkamer, blijkt dat bijvoorbeeld vrij domein niet openbaar wordt gemaakt en dat nieuwe aanvragen niet gepubliceerd worden in het Advertentieblad van de Republiek Suriname.Do

  • abc-Suriname

    27-okt-2025 - 23:20

    Personeel NVB schort actie voor 15% loonsverhoging tijdelijk op

    Het personeel van het Nationaal Vervoersbedrijf (NVB) heeft afgelopen vrijdag een sitdown-actie gehouden. Volgens bondsvoorzitter Claudette Etnel wachten de werkers al jaren op een loonsverhoging van 15%. Steeds wordt voorgehouden dat er geen middelen zijn om deze verhoging door te voeren. Na overleg met de directeur van Verno Prijor van het ministerie van Transport, Communicatie & Toerisme is de

  • Embedded thumbnail for BEDROG

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:17

    BEDROG

    Zwijgen is medeplichtig, als je niet durft te leve

  • Embedded thumbnail for Palu wil terug

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:16

    Palu wil terug

    In gesprek met Henk Ramdanlan die de oude fouten w

  • Embedded thumbnail for Greg wat doe je...

    snc.com

    27-okt-2025 - 21:15

    Greg wat doe je...

    ls een dolle wals zijn we in een paarse boot gesta

  • united news

    27-okt-2025 - 16:15

    WAT ZIJN DE VERWACHTINGEN VOOR GUYANA EN SURINAME, ALS USA WEER GROOTSCHALIG OLIE GAAT MIJNEN?

    De voorgestelde grootschalige uitbreiding van offshore-olieboringen door de VS zou de olieprijzen op de wereldmarkt kunnen drukken door een verhoogd aanbod. Deze mogelijke prijsdaling zou de verwachte inkomsten uit de bloeiende olie-industrieën van Guyana en Suriname verminderen.Desondanks blijven beide landen waarschijnlijk uiterst competitief en winstgevend. De olievelden in het Guyana-Suriname

  • snc.com

    27-okt-2025 - 15:28

    VHP wil verbod op politieke functies voor veroordeelden

    PARAMARIBO – De parlementariërs Dew Sharman en Cedric van Sa

  • united news

    27-okt-2025 - 14:48

    EXXONMOBIL ONVERSCHILLIG TEGENOVER USD-TEKORT IN GUYANA

    Foto: Alistair Routledge, president van ExxonMobil Guyana. | Bron: Kaieteur NewsHoewel Guyana dagelijks meer dan 700.000 vaten olie produceert, kampt het land met een schaarste aan Amerikaanse dollars, wat vooral de lokale bedrijfswereld zwaar treft.Buitenlandse valuta zijn essentieel voor transacties op de internationale markt en worden doorgaans verdiend via export van natuurlijke hulpbronnen.

  • snc.com

    27-okt-2025 - 12:34

    Private investeerders leggen beslag op meerdere woningbouwprojecten van de overheid wegens wanbetaling

    PARAMARIBO – Verschillende woningbouwprojecten van de overhe

  • waterkant

    27-okt-2025 - 11:00

    GBB-minister over Rekenkamerrapport: “Wij willen niemand duperen”

    “We moeten een oplossing zoeken voor de burgerij, zodat zij niet de dupe wordt van hoe de uitgifte werd gedaan,” zegt minister Stanley Soeropawiro van Grondbeleid en Bosbeheer (GBB) over het jongste rechtmatigheidsonderzoek van de Rekenkamer van Suriname, waarin geconcludeerd is dat de uitgifte van domeingrond door het ministerie van Grondbeleid en Bosbeheer in 2023 niet volgens de wet is verl

  • united news

    27-okt-2025 - 00:10

    SLEPEND VUILNISVUUR CHARLESBURG WAKKERT DISCUSSIE OVER VERBRANDINGS-INSTALLATIES AAN

    De vuilstortplaats Charlesburg in Paramaribo blijft in de greep van een uitslaande brand. Ondanks de grootschalige inzet van de brandweer, die in 24-uursdiensten werkt met ondersteuning van een graafmachine van het Ministerie van Openbare Werken (OWRO), is het vuur vandaag – 26 oktober – nog altijd niet volledig geblust. De verwachting is dat de bestrijding van de diepe, smeulende brandhaarden

  • Foto compilatie: Fragment foto van een beveiligings camera van de drive by shooting, rechts Karan Chablani