
OKB SLUIT BEWEEGLIJK JAAR AF, KLAAR VOOR UITDAGINGEN IN 2022
| dagblad de west | Door: Redactie
Het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) heeft vandaag het jaar afgesloten met een bescheiden samenkomst van het personeel. OKB-voorzitter, Mr. Samseerali Sheikh-Alibaks stond daarbij stil bij het verrichtte werk in 2021 en de geplande activiteiten voor 2022.
Onafhankelijke organisatie voor toezicht verkiezingen
“Het OKB is bij wet de instantie die toezicht houdt op de algemene-, vrije- en geheime verkiezingen en de uitslag van de verkiezingen voor de samenleving bindend verklaart. Het werk gaat gedurende de periode tussen twee nationale verkiezingen gewoon door. Om toezicht te houden is kennis van de activiteiten, processen en procedures die daarvoor gelden van groot belang.” laat Mr. Sheikh-Alibaks aantekenen. Het is een beweeglijk jaar geweest met zowel belangrijke activiteiten in Suriname als in het buitenland.
Verdere versterking en Jaarverslag
Mr. Sheikh-Alibaks stelt verder: “Suriname heeft nationaal en internationaal een goede naam als het gaat om de organisatie van verkiezingen. Het OKB is een orgaan die aanzien heeft zowel lokaal als internationaal.
Aan het begin van 2021 werd OKB verder versterkt met de toetreding en beëdiging van twee leden en een plaatsvervangend lid op 20 januari 2021. In de Kiesregeling is vastgelegd dat het Onafhankelijk Kiesbureau jaarlijks vóór 1 april haar jaarverslag moet uitbrengen aan de President van de Republiek Suriname en aan de voorzitter van De Nationale Assemblee. Het OKB zorgt ervoor dat zij deze verantwoordelijkheid stipt nakomt.”
Samenwerking met BiZa en infosessies
Volgens de voorzitter heeft er al in januari 2021 een kennismakingsbezoek plaatsgevonden tussen het Ministerie van Binnenlandse Zaken (BiZa) en het OKB.
Tijdens dit kennismakingsbezoek werd door het OKB, het belang van ‘voters education’ benadrukt, alsmede de uitvoering van diverse post-electorale activiteiten, waaronder het project “Onderzoek ongeldige stembiljetten verkiezingen 2020”. Uit
Bevindingen verkiezingen 2020
Het Onafhankelijk Kiebureau concludeerde dat de verkiezingen van 25 mei 2020 slecht georganiseerd waren. Daarnaast zijn deze verkiezingen getekend door een groot gebrek aan professionaliteit. Ook heeft partijpolitiek een belangrijke rol gespeeld in de organisatie en de beleving van de verkiezingen. Daarnaast heeft de covid-19-pandemie haar invloed in volle omvang doen gelden. Dit waren enkele algemene bevindingen die het OKB presenteerde tijdens de evaluatiemeeting van de verkiezingen van 25 mei 2020. Samen met BiZa wordt naar de knelpunten gekeken en worden oplossingsmodellen bedacht.
Projecten
BiZa heeft op 25 juni 2021 verkiezingsinkt van de afgelopen vijf verkiezingen laten vernietigen. Dit gebeurde onder toezicht van het OKB en in aanwezigheid van leden van het Centraal Hoofdstembureau, de politie en functionarissen van het Algemeen Secretariaat Verkiezingen (ASV).
De resultaten van fase 1 van dat onderzoek zijn reeds besproken met de leiding van BiZa en de minister ingevolge de Kiesregeling en gevraagd is om de geconstateerde onregelmatigheden te corrigeren. Fase 2 van dat onderzoek is nog gaande. Volgens planning worden de resultaten van die fase in maart 2022 aan BiZa gepresenteerd. Tevens is het OKB ook bezig toezicht uit te oefenen op het project onbestelde oproepingskaarten dat thans in volle gang van uitvoering is door BiZa.
Commissies en werkgroepen
Het OKB heeft voor de uitvoering van haar wettelijke taken drie commissies ingesteld die elk een duidelijke taakstelling heeft op het gebied van verkiezingswetgeving, controle op het regelmatig bijhouden van het kiezersregister en alles wat daarmede samenhangt. Naast de commissies zijn er ook werkgroepen
Buitenlandse activiteiten
Het OKB heeft in de afgelopen periode op uitnodiging van de Caricom waarnemers afgevaardigd voor de participatie in de Caricom waarnemersmissies voor de verkiezingen in Belize, St. Lucia en de Bahamas.
Door deze participatie zijn de leden inzicht en ervaring met betrekking tot verkiezingsaspecten rijker geworden.
Educatie
Ter verrijking van kennis hebben leden van het OKB geparticipeerd in internationale bijeenkomsten die virtueel zijn gehouden. De laatste bijeenkomst betreft de Summit for Democracy die door de President van de Verenigde Staten van Amerika was gehost. Een ander belangrijk evenement was de webinar “The way forward for elections beyond the covid-19 pandemic”. Voorts heeft het OKB trainingssessies gehouden betreffende de ervaringen in het district Sipaliwini, de taken en bevoegdheden van de Dc’s en van de Hoofdstembureaus. Ook heeft het OKB awareness sessies georganiseerd waarbij BiZa ook presentaties heeft gehouden over de taken en werkzaamheden
| dagblad de west | Door: Redactie



































