• maandag 16 February 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
OAS topman Ramdin: Een nieuw tijdperk van eenheid, vrede en welvaart

OAS topman Ramdin: Een nieuw tijdperk van eenheid, vrede en welvaart

| starnieuws | Door: Redactie

OAS secretaris-generaal tijdens zijn inaugurele speech.

Albert Ramdin is vandaag officieel aangetreden als secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), de oudste multilaterale organisatie ter wereld. In zijn inaugurele rede sprak

hij met overtuiging, visie en urgentie over de koers die de organisatie volgens hem moet varen in een tijd van geopolitieke spanningen, democratische terugval en sociale ongelijkheid.

Erkenning en dankbaarheid

Ramdin begon met het uitspreken van dank aan de lidstaten voor hun vertrouwen, evenals aan zijn voorganger Luis Almagro. Hij prees Almagro’s inzet voor vrede, mensenrechten en democratie. Ook verwelkomde hij de Colombiaanse diplomate Laura Gil als de toekomstige eerste vrouwelijke adjunct-secretaris-generaal van de OAS.

De kracht van diversiteit

Ramdin onderstreepte dat de kracht van het Amerikaanse continent ligt in zijn mensen, zijn diversiteit, cultuur en geschiedenis. Van de moderne steden in Noord-Amerika tot

de inheemse tradities van Centraal- en Zuid-Amerika, tot de culturele rijkdom van het Caribisch gebied – het zijn deze elementen die volgens hem de basis vormen voor samenwerking en wederzijds begrip.

De OAS als moreel kompas

De nieuwe secretaris-generaal beschreef de OAS niet slechts als een bureaucratie, maar als het kloppende hart van samenwerking, vrede en regionale eenheid. In een wereld vol verdeeldheid heeft de OAS volgens hem bewezen dat samenwerking op basis van gelijkwaardigheid en dialoog wérkt. Hij stelde dat, als de OAS vandaag niet zou bestaan, ze onmiddellijk opnieuw zou moeten worden opgericht.

Vier prioriteitenRamdin kondigde vier hoofdprioriteiten aan voor zijn eerste jaar:1. Interne versterking van de organisatie:De OAS moet effectiever, wendbaarder en kostenbewuster worden. Er komt een nieuw organogram, maandelijkse kabinetsvergaderingen, verbeterde interne communicatie, en aandacht voor personeelswelzijn en loopbaanontwikkeling. Ook wordt een change management-unit opgezet binnen zijn bureau.2. Sterkere strategische communicatie:De OAS moet zichtbaarder worden voor burgers in de regio. Ramdin pleit voor moderne communicatie, met campagnes, storytelling en actieve betrokkenheid van universiteiten, civil society en media. Via kunst, cultuur en educatie wil hij de mensen in het continent dichter bij de organisatie brengen.3. Duurzame financiering en partnerschappen:Financiële duurzaamheid is volgens Ramdin cruciaal. Hij wil structureel meer middelen aantrekken via vernieuwde partnerschappen met ontwikkelingsbanken, private sector en waarnemers. De bijdrage van het bedrijfsleven, NGO’s en multilaterale instellingen moet leiden tot meer impactvolle programma’s.4. Concrete actie in crisissituaties – met name Haïti:De situatie in Haïti beschouwt Ramdin als de grootste uitdaging voor het halfrond. De OAS zal steun geven aan een roadmap voor veiligheid, politieke hervorming en institutionele wederopbouw. Hij kondigde de herlancering aan van de “Group of Friends of Haiti” om internationale steun te coördineren. Er moet ook worden gewerkt aan een referendum over een nieuwe grondwet en voorbereidingen voor verkiezingen in 2026.Democratie, mensenrechten en verkiezingen

Ramdin benadrukte dat de kernmissie van de OAS – democratie, mensenrechten, veiligheid en ontwikkeling – essentieel blijft. Hij verwees naar zijn ervaring bij verkiezingen, onder meer in Suriname, en benadrukte het belang van verkiezingswaarneming als hoeksteen van democratische legitimiteit. In het digitale tijdperk moeten verkiezingsprocessen ook bestand zijn tegen desinformatie, cyberdreigingen en manipulatie.

Technologie en innovatie als motor voor ontwikkeling

Nieuwe technologieën zoals AI en sociale media vormen zowel een kans als een bedreiging. Ramdin wil de OAS positioneren als partner voor digitale transformatie en economische modernisering. De organisatie moet landen helpen bij het dichten van digitale kloven en het benutten van technologische kansen voor inclusieve groei.

Bestrijding van georganiseerde misdaad en drugs

Georganiseerde misdaad, drugshandel en geweld ondermijnen stabiliteit in het halfrond. Ramdin riep op tot versterking van regionale samenwerking, hervorming van het drugsbeleid, en gender- en mensenrechtengevoelige strategieën. Hij pleitte ook voor evidence-based interventies en capaciteitsopbouw via training en technische ondersteuning.

Migratie, klimaat en armoede

Ramdin beschreef migratie als een humanitaire tragedie die aangepakt moet worden via educatie, werkgelegenheid en gemeenschapsontwikkeling. Hij wees ook op klimaatverandering, waarbij de OAS al betrokken is bij duurzame energieprojecten en klimaatbestendige infrastructuur in het Caribisch gebied. Hij pleitte voor serieus debat over de Multi Vulnerability Index en de Bridgetown Initiative.

Regionale integratie en economische weerbaarheid

Ramdin ziet intra-regionale handel, nearshoring en economische samenwerking als pijlers voor toekomstbestendige groei. De pandemie en wereldwijde conflicten hebben aangetoond dat het continent zelfvoorzienender moet worden. Hij pleitte voor betere logistieke connectiviteit, harmonisatie van regels en het bouwen van regionale waardeketens. Alleen door samenwerking en gedeelde verantwoordelijkheid kan het continent veerkracht opbouwen tegen wereldwijde schokken.

Oproep tot samenwerking en actieRamdin sloot af met een krachtige oproep tot samenwerking. Hij wil dat de OAS zich ontwikkelt tot een eerlijke bemiddelaar, een platform voor dialoog, en een motor voor ontwikkeling. Het versterken van democratische instituties is essentieel voor politieke stabiliteit en economische groei.Met een verwijzing naar Simón Bolívar beklemtoonde hij dat eenheid geen idealistisch streven is, maar een noodzakelijke voorwaarde voor vooruitgang. “Laat dit moment niet herinnerd worden als het begin van een nieuwe administratie,” zei Ramdin, “maar als het begin van een nieuw tijdperk.”

| starnieuws | Door: Redactie

  • waterkant

    15-feb-2026 - 22:00

    OBBS laat schoolvervoer maandag doorgaan: “Grootste deel achterstand betaald, maar nog niet alles zichtbaar”

    De Organisatie van Bus- en Boothouders Schoolvervoer (OBBS) heeft aangekondigd dat het schoolvervoer op maandag 16 februari 2026 voorlopig gegarandeerd doorgang zal vinden.Volgens de organisatie zijn in de afgelopen vier tot vijf dagen stortingen op gang gekomen voor een groot deel van de achterstallige betalingen. Het gaat om meerdere componenten, waaronder suppletiebetalingen, reguliere

  • abc-Suriname

    15-feb-2026 - 07:13

    Ruim 40 kampen neergehaald rond Zijin/Rosebel mijn

    Een gemengde eenheid  bestaande uit verschillende eenheden  het Korps Politie Suriname (KPS) , het Nationaal Leger (NL), RBT-Midden, basispolitie, Surveillance Midden, Mobiele  Eenheid, Riot Team van NL en de Task Force hebben op zaterdag 14 februari 2026 een aanvang gemaakt  met de operatie Clean Sweep in het gebied tussen de grens van Nieuw Koffie Kamp en de Rosebelt Hill Mine, inclusief he

  • waterkant

    14-feb-2026 - 20:31

    Niet het hoge salaris van de PG, maar juridische coup in DNA baart Jogi zorgen

    In Suriname is er een storm van kritiek losgebarsten nadat bestuurskundige Eugene van der San eerder berekeningen van de salarissen van het OM en de rechterlijke macht op basis van de wet publiekelijk had gemaakt. Hierbij kwam naar voren dat procureur-generaal Garcia Paragsingh een nettobedrag van ruim 1 miljoen SRD maandelijks ontvangt en dat de loonreeksen van rechters oplopen tot 600.000 SRD pe

  • waterkant

    14-feb-2026 - 17:58

    Zes aanhoudingen na ontdekking van illegale landingsbaan en duikboot in aanbouw bij Witagron

    Op donderdag 12 februari is tijdens een speciale operatie van een gemengde verkenningseenheid, bestaande uit leden van het Justitieel Interventie Team (JIT) en het Directoraat Nationale Veiligheid, een illegale landingsbaan en een in aanbouw zijnde duikboot aangetroffen in de omgeving van Witagron in West Suriname. In de directe omgeving van deze landingsbaan werden verschillende kampen aangetroff

  • waterkant

    14-feb-2026 - 13:30

    INGEZONDEN: Partijdigheid van DNA-voorzitter Adhin

    [INGEZONDEN] – De voorzitter van het parlement hoort de hoeder van de democratische spelregels te zijn. Hij is geen scheidsrechter met voorkeur voor één team, maar de bewaker van eerlijke spreektijd, gelijke behandeling en respectvolle orde. Toch groeit in De Nationale Assemblee (DNA) de indruk dat die rol ernstig onder druk staat door het optreden van parlementsvoorzitter Ashwin Adhin.Wanneer

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 02:30

    Goudzoekers hebben nergens te gaan; willen dialoog

    De recente informatie waarover ABOP-parlementarier Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die actief zijn rondom de consessie van Zijing. Hoe het is verlopen weet Sampnie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8 uur de gelegenheid

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 00:30

    Jarbandhan vraagt president verduidelijking over verlaging goudroyalty

    De verlaging van de goudroyalty van 5,5 naar 4,5 procent blijft onderwerp van discussie in Suriname. Assembleelid Ameerani Jarbandhan heeft schriftelijke vragen ingediend bij de president over het besluit.De president gaf eerder aan dat de verlaging bedoeld is om goudsmokkel tegen te gaan.De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) reageerde kritisch en noemde goudsmokkel een criminele daad d

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 22:30

    Sampie stelt voor goudzoekers in schafttijd Zijin te laten werken

    De recentste informatie waarover ABOP-parlementariër Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die aktief zijn rondom de consessie van Zijin-Rosebel Goldmines. Hoe het is verlopen weet Sampie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8

  • cds

    13-feb-2026 - 20:48

    Ministerie van Financiën en Planning en Centrale Bank van Suriname m.b.t. tijdelijke verlaging royaltietarief goudsector

    Naar aanleiding van de recente informatie over de ontwikkelingen in de goudsector is de regering aangevangen met de implementatie van maatregelen ter versterking van de rol van de goudsector in de Surinaamse economie.Als eerste stap hierbij is besloten om het huidige royaltytarief van 4,5% dat geldt voor de Royalty Kleinmijnbouw ter zake van Goud en Exploitatie Bouwmaterialen te verlagen naar 3,5

  • united news

    13-feb-2026 - 13:31

    NPS-FRACTIELID ATOMPAI VRAAGT OM OPHELDERING OVER SALARISSEN BINNEN RECHTERLIJKE MACHT

    ​NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft donderdag de regering om volledige transparantie gevraagd met betrekking tot de bezoldiging van leden van het Hof van Justitie en het Openbaar Ministerie. De aanleiding voor deze vragen zijn recente mediaberichten over mogelijk zeer hoge salarissen bij topfunctionarissen, waaronder de procureur-generaal.​De vragen werden gesteld tijdens de voortzettin

  • united news

    13-feb-2026 - 13:30

    AFBOUW RONDHOUTEXPORT VRAAGT KWART MILJARD DOLLAR| SECTOR NIET KLAAR VOOR OMSLAG

    De voorgenomen afbouw van de export van rondhout dwingt Suriname tot een ingrijpende herstructurering van de bos- en houtsector. Waar de maatregel moet leiden tot meer binnenlandse verwerking en hogere toegevoegde waarde, blijkt de huidige capaciteit daar bij lange na niet op berekend. Volgens berekeningen van bosbouwconsultant Sietze van Dijk is een investering van minimaal USD 220 tot 250 miljoe

  • waterkant

    13-feb-2026 - 13:00

    Simons heeft geen spijt van samenwerking met ABOP

    President Jennifer Simons heeft geen spijt dat zij de Algemene Bevrijdings- en Ontwikkelingspartij in Suriname (ABOP) ook in de coalitiesamenwerking heeft meegenomen.“Ik heb geen spijt. We zijn met zes partijen en dat is niet eenvoudig. Dus we moeten met elkaar praten. We hebben laatst afgesproken om weer vaker gezamenlijk te zitten. We weten dat de ABOP in de vorige regeerperiode zat en dat dit

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 06:15

    Monorath slaat alarm over toename agressie en geweld

    De minister van Justitie en Politie Harish Monorath, maakt zich grote zorgen over de toenemende agressie in de samenleving. In de maand januari alleen heeft de afdeling Slachtofferzorg hulp moeten verlenen aan 38 personen. “Dat is heel veel”, benadrukt de minister. Volgens Monorath betrof het vooral zaken van huiselijk geweld, aanvragen voor beschermingsbevelen, kinderen die uit huis zijn gep

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 02:45

    Girdhari: president moet acties ondernemen tegen goudsmokkel; verlaging royalties geen optie

    Swami Girdhari, secretaris van de Verening van Economisten in Suriname (VES), is niet onder de indruk van de aanpak van president Jennifer Simons als het gaat om de goudsmokkel. De president zegt alle tools beschikbaar te stellen om de smokkel aan te pakken. Dat is volgens Girdhari niet de juiste aanpak.‘Als de wegen kapot zijn, gaat de president de burgers toch niet zeggen dat zij tools krijge

  • snc.com

    13-feb-2026 - 00:16

    Van rondhout naar verwerking: complex vraagstuk voor Suriname

    Suriname hoort steeds vaker de oproep om te stoppen met de export van rondhou

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 21:30

    Ravenberg wint opnieuw rechtzaak tegen advocaat en ex-bestuursleden SBB

    De kantonrechter heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak die Balradj Advocatuur & Mediation N.V. had aangespannen tegen de algemeen directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB), Ruben Ravenberg. De advocaat, die optrad namens de voormalige bestuursleden Krishnadath Joerawan, Mohamed Ramdjan, Mohamed Pershad en Ben Woodly, is door de rechter niet-ontvankelijk verklaard.De zaak draaide

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 20:33

    1 op de 1000 mensen sterft door Chikungunya; situatie Suriname nog stabiel

    Het Chikungunya-virus heeft een mortaliteitsratio van 1 op de 1000. Dit is ook het uitgangspunt van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid. Directeur Rakesh Gajadhar Sukul spreekt van een stabiele situatie in Suriname. Inmiddels heeft de Pan American Health Organization (PAHO) gewaarschuwd dat er weer een opleving is na ruim tien jaar stilstand in Suriname. Nog meer Zuid-Amerikaans

  • united news

    12-feb-2026 - 20:33

    GUYANA  NU LAAGSTE BENZINEPRIJS IN DE REGIO; SURINAME BLIJFT ACHTER DOOR FISCAAL BELEID

    Uit recente gegevens van de Energy Chamber van Trinidad en Tobago, gebaseerd op cijfers van globalpetrolprices.com, blijkt dat Guyana in juli de laagste benzineprijs van de Caribische regio heeft genoteerd. Met een retailprijs van ongeveer US$ 0,81 per liter duikt het land aanzienlijk onder het wereldwijde gemiddelde van US$ 1,19. Terwijl Guyana profiteert van een nultarief op invoerrechten, bevin

  • united news

    12-feb-2026 - 20:12

    MALATHION VERLIEST WERKING TEGEN CHIKUNGUNYA EN DENGUE | OVERHEID NAARSTIG OPZOEK NAAR ALTERNATIEVEN

    De bestrijding van de Aedes aegypti-mug staat onder druk nu is vastgesteld dat het insect resistent is geworden tegen het veelgebruikte bestrijdingsmiddel Malathion. Dat maakte minister Andre Misiekaba van Volksgezondheid Welzijn en Arbeid (VWA) bekend tijdens de laatste vergadering van De Nationale Assemblee (DNA). Hij bevestigde dit woensdag nogmaals voor aanvang van de wekelijkse vergadering va

  • waterkant

    12-feb-2026 - 20:00

    President Simons: “Ik heb niemand dingen beloofd”

    President Jennifer Simons ligt niet wakker van de kritiek die op haar en haar regering wordt geleverd over de trage manier van oplossing van de problemen in het land. Volgens het staatshoofd van Suriname heeft zij tijdens haar verkiezingscampagne niemand iets beloofd.“Voor de verkiezing…ik ben één van de politici die niemand dingen heeft beloofd. Ik heb ze precies gezegd: het gaat lang duren

  • united news

    12-feb-2026 - 19:49

    SURINAME ZAKT NAAR 96STE PLAATS OP CORRUPTIERANGLIJST MET MAGERE 38 PUNTEN

    Suriname is in 2025 verder gedaald op de internationale corruptieranglijst. Op de Corruption Perceptions Index (CPI) 2025 van Transparency International behaalt het land 38 van de 100 punten, goed voor de 96ste plaats van de 182 onderzochte landen en territoria. In 2024 stond Suriname nog twee posities hoger. De CPI meet de waargenomen mate van corruptie in de publieke sector, waarbij 0 staat voor

  • waterkant

    12-feb-2026 - 18:30

    Container uit Guyana met ruim 1.800 kilo cocaïne onderschept in Antwerpen

    De Belgische douane heeft vorige week in de haven van Antwerpen een enorme partij drugs onderschept in een container uit Guyana.Volgens de autoriteiten ging het om 1.839 kilo cocaïne, die was verstopt tussen een lading oliën. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); De geschatte groothandelswaarde van de verdovende middelen uit het buurland van Suriname bedraagt ruim 45 m

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 14:45

    ContactCare opent eigen pand en investeert in Suriname

    ContactCare is verhuisd naar een eigen, volledig gerestaureerd pand aan de Dr. J.F. Nassylaan 12 in Paramaribo. Met deze stap onderstreept het bedrijf zijn langdurige betrokkenheid bij Suriname. De nieuwe locatie biedt plaats aan ongeveer 110 werkplekken. Het bedrijf startte in november 2023 aan de Heerenstraat en telt inmiddels 95 medewerkers.Volgens country manager Christopher Gits vraagt werkg

  • snc.com

    12-feb-2026 - 08:00

    Nieuwe Raad van Commissarissen Centrale Bank per 15 februari

    De Raad van Commissarissen (RvC) van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) wor

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Regering heeft tot vrijdag om achterstallige betalingen te doen

    De regering heeft tot vrijdag de tijd om openstaande betalingen aan bus- en b

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Discussie over derde beroepsinstantie: NDP wil eigen Hoge Raad

    PARAMARIBO – In De Nationale Assemblée (DNA) wordt fel gedis

  • Chikungunya keert terug: PAHO waarschuwt voor uitbraken
  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 00:25

    Ramadhin: Misiekaba vertelt niet de waarheid over schulden bij PAHO

    Voormalig minister van Volksgezondheid Amar Ramadhin, vindt dat minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn & Arbeid onwaarheden heeft verkondigd in De Nationale Assemblée (DNA), over achterstandsschulden die Suriname heeft bij de PAHO van ruim USD 600.000. Het gaat naar zeggen van de ex-bewindsman om een creditline. Volgens Ramadhin was de vorige regering reeds begonnen met het inlop

  • waterkant

    11-feb-2026 - 23:30

    VIDEO: Ruim 2,2 miljoen SRD buitgemaakt bij roofoverval King’s Enterprises

    Bij de gewapende roofoverval van woensdagmorgen bij het hoofdkantoor van King’s Enterprises N.V. aan de Fredrik Derbystraat in Suriname is een fors geldbedrag buitgemaakt. Een medewerker werd daarbij door vier criminelen overvallen.De overval vond plaats ter hoogte van de afdeling Financiën, tegenover het bedrijfspand van King’s Drankenpaleis. (adsbygoogle = window.adsbygoogle ||