
NDP-fractie ziet na begrotingsaanname toe op uitvoering en begrotingsdiscipline
| suriname herald | Door: Redactie
Nu de begroting 2026 is aangenomen, wil de NDP-fractie dat de uitvoering zichtbaar, meetbaar en controleerbaar wordt. NDP-parlementariër Rabin Parmessar stelde tijdens de derde ronde van de begrotingsbehandeling dat het uiteindelijk niet gaat om een begroting op papier, maar om wat daarvan in de praktijk terechtkomt bij het volk van Suriname.
Parmessar herinnerde eraan dat zijn fractie de begroting in de eerste ronde als een “brugbegroting” had beoordeeld. Volgens hem moet deze begroting het land door een moeilijke fase brengen en tegelijkertijd de basis leggen voor een sterker Suriname.
De NDP-fractie had volgens hem duidelijk gemaakt dat haar steun niet blind was. “Wij zullen kritisch blijven op de uitvoering. Wij zullen vragen blijven stellen over de implementatie. En wij zullen blijven hameren op productie, werkgelegenheid en goed bestuur”, zei hij.
In de tweede ronde had de fractie daarom om concrete acties gevraagd. Niet alleen algemene voornemens, maar duidelijke maatregelen voor
Tekort mag niet verder oplopen De NDP-parlementariër ging ook in op de behoefte van verschillende ministers aan ruimere budgetten. Hij zei dat dit op zichzelf begrijpelijk is, omdat de noden groot zijn en achterstanden op veel ministeries zichtbaar zijn.
Toch is er volgens hem geen ruimte om het begrotingstekort verder op te trekken. Dat tekort bedraagt 5,1 procent van het bruto binnenlands product. Naar de mening van de fractie moet het tekort volgend jaar juist lager uitvallen.
“Dat betekent dat wij het niet alleen kunnen hebben van meer geld. Wij zullen het ook moeten hebben van efficiencyslagen, betere prioriteiten en besparingen binnen het overheidsapparaat”, aldus Parmessar.
Volgens hem blijft daarmee de vraag hoe de regering ervoor zal zorgen dat de aangenomen begroting ook daadwerkelijk wordt waargemaakt. Ook
Halfjaarlijkse evaluatie en werksessies Parmessar zei dat ook het parlement zijn controlerende taak sterker moet invullen, niet alleen tijdens de behandeling van de begroting, maar gedurende het hele jaar.
De NDP-fractie wil daarom aandringen op een halfjaarlijkse evaluatie op basis van kwartaalverslagen. Die evaluatie moet niet alleen plaatsvinden met het ministerie van Financiën en Planning, maar ook binnen alle vaste commissies, samen met de vakministeries.
Volgens Parmessar kan het parlement daardoor beter volgen wat wordt uitgevoerd, wat achterblijft en waar moet worden bijgestuurd. Daarnaast moeten de vaste commissies volgens hem regelmatig werksessies houden met ministers en hun teams om de voortgang van de implementatie van beleid en begroting te bespreken.
De fractie wil ook de voorbereiding van de Comptabiliteitswet nauwlettend volgen. Parmessar stelde dat een modern en goed werkend comptabel kader onmisbaar
Kritische blik op uitgaven en staatsbedrijven Verder riep Parmessar op tot gezamenlijke aandacht voor begrotingsdiscipline. Daarbij moet volgens hem kritisch worden gekeken naar de uitgavenzijde en naar mogelijkheden voor efficiency binnen het overheidsapparaat.
Hij plaatste onder meer vraagtekens bij het lidmaatschap van Suriname van 121 internationale organisaties. “Wat haalt Suriname daar concreet uit? Welke lidmaatschappen zijn noodzakelijk, en welke leveren onvoldoende op?”, vroeg hij zich af.
Ook op personeelsgebied moet volgens hem scherper worden gekeken naar doelmatigheid. “Elke SRD die wordt uitgegeven, moet bijdragen aan publieke waarde”, zei Parmessar.
De NDP-fractie wil daarnaast dat werk wordt gemaakt van de behandeling van de begrotingssloten over de jaren 2001 tot en met 2021. Volgens Parmessar moeten achterstanden in de financiële verantwoording worden opgeruimd als Suriname vooruit wil.
Ook moet volgens hem structureler toezicht komen op staatsbedrijven. Deze bedrijven beheren publieke waarde en publieke
“Tegen deze achtergrond zal onze fractie deze begroting ondersteunen”, zei Parmessar tijdens zijn bijdrage. Hij koppelde die steun aan de verwachting dat de uitvoering van de inmiddels aangenomen begroting zichtbaar, meetbaar en controleerbaar wordt.
| suriname herald | Door: Redactie



































