
Financiële situatie overheid nog steeds uitdagend, maar wel resultaten geboekt”
| cds | Door: Redactie
Zes maanden na haar aantreden als minister van Financiën en Planning geeft Adelien Wijnerman aan dat de financiële situatie van de overheid nog steeds uitdagend is, maar dat er in deze periode wel tastbare resultaten zijn geboekt. In een interview met de Communicatie Dienst Suriname (CDS) – waarin werd teruggeblikt op zes maanden regering-Simons/Rusland – benadrukt ‘s lands penningmeester dat het ministerie is gestart in een moeilijke uitgangspositie, maar tegelijkertijd zijn er stappen gezet om inkomsten te vergroten en financiële verplichtingen beter beheersbaar te maken.
Een van de grootste uitdagingen in de afgelopen zes maanden was het kunnen voldoen aan de maandelijkse verplichtingen, rekening houdend met allerlei andere zaken die erbij zijn gekomen, zoals de kosten van de verkiezingen en achterstallige betalingen. De minister geeft aan dat het ministerie is gestart met een cashflowtekort. “De middelen die er waren, waren niet voldoende om dit alles te kunnen dekken, dus je
Gevraagd naar noemenswaardige verworvenheden in de afgelopen zes maanden, wijst minister Wijnerman op het traject bij de Belastingdienst. “Ze hebben een verhoogde inning en sanering van achterstallige belastingen kunnen inlopen. Dit leverde extra middelen op. Nog niet wat we wilden, maar het heeft wel zwaar geholpen.” Daarnaast zijn de controles opgevoerd bij de douane en bij de overige belastingsoorten zoals de belasting toegevoegde waarde (btw). Op het ministerie van Financiën en Planning is ook gestart met de aanpak van vonnissen. Verder zijn gesprekken gevoerd met verschillende financieringspartners. “De doelen die wij als nieuwe regering hebben gesteld, zijn positief ervaren en dat heeft ons ook
Samenwerking met de Centrale Bank van Suriname (CBvS) speelde eveneens een rol. “We proberen natuurlijk te kijken hoe we de koers zo beheersbaar mogelijk kunnen maken. Niet een makkelijke job, maar we kunnen het ook niet alleen als Financiën.” In dit kader worden er frequent gesprekken gevoerd met de governor van de Centrale Bank. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan het beheersbaar maken van de schuld.
In oktober tot begin november werd een belangrijke financiële transactie uitgevoerd. Hierover zegt de bewindsvrouw: “We hebben twee nieuwe obligaties kunnen uitgeven en daarmee een stukje ruimte kunnen creëren voor de overheid.” Minister Wijnerman benadrukt dat dit geen herfinanciering was, maar gericht op schuldbeheersing. “Het voornaamste doel was het beheersbaar maken van onze schuld, omdat die betalingen heel zwaar zouden drukken op onze cashflow.”
Het gaat om een bedrag van ruim 1,6 miljard US dollar. “Dit bedrag hebben we kunnen ophalen met
De minister onderstreept dat het bedrag niet is opgehaald voor consumptieve uitgaven. Het geld staat op een escrow-rekening in het buitenland en is uitsluitend bedoeld voor schuld- en verplichtingenbeheer, met als doel het verlichten van de druk op de overheidsfinanciën.
| cds | Door: Redactie




































