• zondag 09 November 2025
  • Het laatste nieuws uit Suriname

Column: Borrelpraat no. 866

| starnieuws | Door: Redactie

“Broeders, wat een onsmakelijk gedoe bij het indienen van de kandidatenlijsten van RR en DR-kandidaten in bepaalde regio’s.”
“Ja, met dingen als dubbele voordrachten, vervalste handtekeningen en andere onregelmatigheden.”
“Weer eens blijkt de grote
behoefte aan een onafhankelijke verkiezingsautoriteit die de verkiezingen moet gaan organiseren.”
“Daar is iedereen al tientallen jaren mee eens, maar de politieke wil om zo een autoriteit in te stellen, ontbreekt helaas.”
“Maar bij de volgende verkiezingen gebeurt dit niet meer, want alle info is dan digitaal beschikbaar.”
“Ja, want de voorzitter van Staat, tevens partijvoorzitter en hoofpropagandist, stelt dat we straks niet meer naar het CBB hoeven te gaan voor een rijbewijs, paspoortaanvraag en uittreksel; dat kan dan allemaal via je smartphone gedownload worden.”
“Maar een of andere hooggeplaatste hoofdpropagandist zei: ‘Nooit yu naf' de geconfronteerd nanga onvriendelijk ambtenaar san e nyan
brede drape.”
 “Gelukkig heeft het Hoofd van CBB zeer terecht gereageerd op deze zeer onsmakelijke, misplaatste en super mondverlegen uitspraak.”
“Ja, ik las haar artikel op een digitaal medium. Broeders, laten we meteen een toast ter ondersteuning uitbrengen op het Hoofd CBB en haar goed presterend personeel.”
“Ja, doen we, proost met een glaasje sap op mevrouw Pokie en het CBB- personeel. Ga zo door en laten jullie je niet van de wijs brengen door machtsdronken figuren.”  
“Maar dat digitale uittreksel ding is wel een mooie droom om wat extra stemmen te trekken.”
“Zoals die vorige droom van de tram of trein naar Lelydorp die deels op een gedempte sloot zou worden gebouwd.”  
“Maar die Bronto gebruikt die misstanden bij het indienen van de kandidaten voor RR en DR wel mooi in z’n politieke podiumpraat.”
“Geef hem ongelijk! Als minister was hij veel beter dan degene die het nu is.”
“Niet voor niets Bronto said: ‘I had a dream that ik sla die King nanga wan tiki op z’n cranium.’ Arme stok.”
“Maar wat is cranium?”
“Dat is ‘schedel’ in het Latijn.”
“Het was een levensgrote politieke stommiteit van Super-ego koning Abobiebarie om de Pee-Elle uit hun lijstverbindend politieke verbond te gooien.”
“Onze tweede heildronk met een glas sap wil ik uitbrengen op de oprichting van het JCV-2025.”
“Wat? Een nieuwe partij nadat alle partijen en hun kandidaten voor DNA al zijn geregistreerd?”
“Van welke planeet kom je? Het JCV-2025 staat voor het Journalisten Collectief 2025, waarin een topselectie van Surinaamse mediawerkers zitting heeft.”
“O ja, ik las dat.’
“Ja, maar het trok zeker niet zozeer je belangstelling, want het was  geen sensationeel kos’kosi bericht vol halve waarheden en opgeblazen leugens.”
“Is niet waar, man. Maar ik dacht: wat gaan ze kunnen doen tegen al die fake news en politieke ophitsberichten?”
“Alvast een bron van eerlijke, betrouwbare en transparante berichtgeving zijn. En als collectief staan ze sterker tegenover allerlei ondoorzichtige berichtgeving, vooral van onwetende overheidsfunctionarissen die met ons belastingsgeld worden betaald.”
“Sommige ‘geregelde’ figuren aldaar liegen bijna net zo erg als de Israëlische overheid die eerst met smoesjes ontkende dat hun leger 15 paramedics, oftewel ambulance-verpleegkundigen, gewoon heeft doodgeschoten en nu achteraf moet toegeven dat het ‘by mistake’ is geweest?”
“Ja, nu ze met de bewijzen geconfronteerd worden. Maar ach, ze liegen gewoon door. Ze worden toch gesteund door de grootste militaire macht ter wereld.”
“Maar even een sideline: waar staan we in dat conflict in het Midden-Oosten? Aan de kant van de Palestijnen of aan de kant van Israël?”
“Dat moet je in feite vragen aan onze minister van Bibis. Maar zoals in vele zaken staan we aan beide kanten: denk aan zijn toezegging om de consulaire post van Suriname van Tel Aviv te verplaatsen naar Jeruzalem.”
”Dankzij het kritische DNA-lid Bharkat Mohab A. ging dit gelukkig niet door.”
“Maar als dank werd hij weggepromoveerd van de DNA-kandidatenlijst van zijn partij. Is goed, bedankt!”
“En die schreeuwlelijk die kritische vrouwen zwaar beledigde, wordt wel op een verkiesbare plaats gezet.”  
“Zo blijven alleen maar likkers, blaffers en slijmballen over op de verkiesbare plaatsen van bepaalde partijen. En zo blijven die tarantula’s achter de schermen hun corrupte belangen veiligstellen middels die jaknikkers in DNA.”
“Helaas, en kijk die openlijke corruptie bij de gunning van projecten zoals de volledige rehabilitatie van wegen die naar de nieuwe brug over het Saramaccakanaal leiden.”
“Ai, een aannemer die miljoenen US$ hoger biedt, krijgt het project om uit te voeren. Alle lagere inschrijvers worden om onduidelijke redenen gediskwalificeerd door een werkarm van Owee Voor de Plee.”
“En kijk wat voor prulwerk een onkundige aannemer bij de versteviging van de oever bij de markt in Nieuw-Nickerie heeft geleverd. Miljoenen SRD weggegooid en het project is niet af.”
“En nog mooiere: de rechter heeft de procedure voor de gunning van het project voor de asfaltering van de weg Nickerie-Apoera stopgezet. Een of andere onbekende aannemer zou het voor tien miljoen US$ hoger gegund krijgen.”
“Wat? Dit geloof ik niet!”
“Zie hier het artikel daarover op Sterrennieuws, en de onderzoeksjournalist Leeuw heeft hierover een boekje opengedaan bij Limboow.”
“Kennen jullie deze mop? De president van een land wil zijn paleis renoveren en nodigt drie aannemers uit. De eerste Shing Shung Wonton wil het werk voor 3 miljoen US$ doen.”
“En wat is zijn onderbouwing van het bedrag?”
“Hij stelt: 1 miljoen voor materialen, 1 miljoen voor arbeidsloon en 1 miljoen voor zijn winst en onvoorzien. De president roept de tweede aannemer binnen: Ballast Jadam. Die wil het werk voor 6 miljoen US$ doen: 2 miljoen voor goede Europese materialen, 2 miljoen voor goedbetaalde arbeiders en 2 miljoen voor het bedrijf om verzekeringen en belasting en de aandeelhouders te betalen.”
“En nu die derde aannemer, die is zeker goedkoper?”
“No man, die heet NV Dien Sew & Moh Nur. Dit bedrijf wil het werk voor 9 miljoen US$ doen. ‘Waarom zo duur?’ vraagt de president. Zegt meneer Dien Sew: ‘Pres, dat zit zo: 3 miljoen is voor u, 3 miljoen is voor mij en voor 3 miljoen laten we die Chinees het werk doen.’ En NV Dien Sew & Moh Nur kregen het werk natuurlijk gegund.”
“Zo gebeurde het bijna misschien ook met die veel te dure brug over de Corantijn en met de gestopte bouw van de DNA-vergaderzaal, de bouw van het nieuwe ministerie van Volksgezondheid en het hoofdbureau van Politie en ga zo voort.”
“Daarvoor zitten ze daar: nak den soort slag disi. Netjes.”
“De kruik gaat te water…”
“Bij ons: de fles gaat te alcohol tot hij….”
“Proost daarop.”

Rappa

| starnieuws | Door: Redactie

  • abc-Suriname

    08-nov-2025 - 02:30

    Honderen geestelijken oneigelijk op de betaalrol van BIZA

    De staat betaalt meer dan 100 geestelijken, waarvan het duidelijk is hoe zij op de betaalrol zijn gekomen. Minister van Binnenlandse Zaken (BIZA) zegt daarnaast dat er in strijd met het staatsbesluit voor deze regeling, is gehandeld. Uit een quickscan op zijn ministerie is gebleken dat er ruimte is voor 246 bezoldigde geestelijken in overheidsdienst, terwijl het huidige bestand ruim 660 personen

  • waterkant

    07-nov-2025 - 22:23

    Salarbaks aan protesterende leerkrachten: “Laat je niet leiden door politieke mensen”

    Een groep leerkrachten uit het district Nickerie heeft woensdag een petitie aangeboden aan de districtscommissaris, waarin zij aandringen op een herziening van hun salarissen. NDP-parlementariër Aziez Salarbaks stelt te hebben gemerkt dat deze actie vanuit een bepaalde politieke hoek komt. Hij doet daarom een beroep op hen om zich niet te laten leiden en misbruiken door politieke mensen.“Er war

  • EBS roept nogmaals op zuinig om te gaan met stroom
  • Crematie oud-president Venetiaan dinsdag
  • united news

    07-nov-2025 - 19:37

    UW WOONDROOM BEGINT MORGEN: HAKRINBANK LANCEERT EERSTE REAL ESTATE DAY!

    Voor velen in Suriname is het bezit van een eigen huis of perceel de ultieme droom. Nu, na lang wachten, is het moment daar om die droom werkelijkheid te maken. De Hakrinbank, een pijler in de Surinaamse financiële sector, presenteert met trots haar allereerste Hakrinbank Real Estate Day! Dit unieke evenement is ontworpen als een complete one-stop-shop voor de aspirant-huiseigenaar en brengt alle

  • united news

    07-nov-2025 - 19:23

    SURINAM AIRWAYS GARANDEERT VLUCHTEN MET INZET VAN MODERNE TUI DREAMLINER

    Surinam Airways (SLM), een van de langst bestaande en meest cruciale luchtvaartmaatschappijen in het Caribisch gebied, heeft proactief maatregelen genomen om de continuïteit van haar belangrijke route tussen Paramaribo en Amsterdam Schiphol te waarborgen. Nu het vaste langeafstandstoestel voor gepland, langdurig onderhoud aan de grond staat, heeft SLM snel geschakeld door een ‘wet-lease’ over

  • abc-Suriname

    07-nov-2025 - 16:45

    EBS kondigt tijdelijke stroomonderbrekingen aan: bespaar stroom om impact te beperken

    Het weekend komt er aan en N.V. EnergieBedrijven Suriname (N.V. EBS) brengt aan haar verbruikers in herinnering dat zij, vanwege dringend onderhoud aan enkele opwekeenheden, vanaf dit weekend tot woensdag 12 november niet over voldoende vermogen beschikt om aan de vraag naar elektriciteit te voldoen. Het bedrijf zal daarom genoodzaakt zijn om bij toerbeurten verschillende buurten voor maximaal 5

  • waterkant

    07-nov-2025 - 16:41

    Schoten gelost bij gewapende overval op houtverwerkingsbedrijf aan Stuwmeer

    Twee criminelen, gewapend met schouderwapens, hebben vrijdag op klaarlichte dag een gewapende roofoverval gepleegd bij een houtverwerkingsbedrijf aan het Stuwmeer in Suriname.Bij de overval vielen slachtoffers. Eén slachtoffer is overgebracht naar het Medisch Centrum Brownsweg voor behandeling. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Volgens een medewerker van het bedrij

  • united news

    07-nov-2025 - 14:56

    QATAR VERSTERKT POSITIE IN SURINAAMSE OFFSHORE-OLIESECTOR MET ZES BLOKKEN

    QatarEnergy breidt zijn aanwezigheid in Suriname’s offshore-olieprovincie fors uit en behoort inmiddels tot de meest invloedrijke buitenlandse spelers in het land.De oliemaatschappij heeft nieuwe productieovereenkomsten getekend voor blokken 9 en 10, waarmee het totaal aantal concessies waarin het Qatarese staatsbedrijf participeert oploopt tot zes.De contracten werden officieel vastgelegd tijde

  • united news

    07-nov-2025 - 14:49

    DE SCHADUW VAN SAP: KONINGSPAAR TREEDT IN VOETSPOREN VAN VENETIAANS ONVERVULDE BELOFTE

    Foto bron KoningspaarHet recente overlijden van oud-president Ronald Runaldo Venetiaan werpt een scherp licht op een van de meest delicate en frustrerende hoofdstukken in de relatie tussen Suriname en Nederland: de strijd om de beloofde verdragsmiddelen na de terugkeer naar de democratie in 1991. Tegen de achtergrond van het aanstaande bezoek van het Nederlandse koningspaar in december, met de exp

  • Vijftien Surinamers behalen artsendiploma in Cuba
  • Jenny Christopher zwaait nu de scepter bij RGD
  • united news

    07-nov-2025 - 04:14

    TOTALENERGIES SCHETST DRIE SCENARIO’S VOOR DE ENERGIETRANSITIE TOT 2050

    TotalEnergies, een wereldwijde speler in olie, gas, hernieuwbare energie en lage koolstofoplossingen, heeft een rapport gedeeld waarin het vooruitblikt op de toekomst van energie. Daarbij hoort ook een scenario voor de komende jaren, tot 2050.Toegang tot energie is cruciaal voor ontwikkeling, maar miljarden mensen hebben nog steeds onvoldoende toegang tot energie, waardoor vooruitgang op gebieden

  • Olieblokken 9 en 10 mogelijk voordeliger dan Granmorgu

    starnieuws

    07-nov-2025 - 04:00

    Olieblokken 9 en 10 mogelijk voordeliger dan Granmorgu

    Met aanzienlijk minder olievoorraden dan het Granmorgu-gebied in blok 58 is d

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 20:45

    DNA betuigt medeleven bij het heengaan van oud-president Venetiaan

    De Nationale Assemblée van de Republiek Suriname heeft met diepe droefheid kennisgenomen van het heengaan van Ronald Runaldo Venetiaan, voormalig president van de Republiek Suriname. Het parlement heeft Venetiaan driemaal gekozen tot president, namelijk in 1991, 2000 en 2005.De enige drievoudige president van Suriname werd geboren op 18 juni 1936 en is op 5 november 2025 overleden. Daarnaast hee

  • united news

    06-nov-2025 - 17:07

    SURINAME EN BRAZILIË VERDIEPEN BANDEN: FOCUS OP AMAZONE EN ONDERWIJS

    De recente bilaterale ontmoeting tussen de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Braziliaanse ambtgenoot Luiz Inácio Lula da Silva in Brazilië, afgelopen woensdag , heeft de basis gelegd voor een intensievere samenwerking, met een scherpe focus op het behoud van het Amazone regenwoud en het verruimen van studie­mogelijkheden voor Surinaamse studenten.De ontmoeting vond plaats in de marge

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 14:31

    Comité Reparatie Slavernijverleden vraagt gesprek met koning over erkenning en herstel slavernijverleden

    Het Comité Reparatie Slavernijverleden heeft op woensdag 5 november 2025 een petitie overhandigd aan de regering. Dit gebeurde bij het Kabinet van de Vicepresident, waar vicepresident Gregory Rusland, tevens waarnemend president, het verzoekschrift in ontvangst nam.De overhandiging vond plaats in aanloop naar het bezoek van Koning Willem-Alexander in december aan Suriname. Volgens het comité

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 11:20

    Misiekaba bekijkt wurgcontracten van directeuren

    De Regionale Gezondheidsdienst (RGD) heeft sinds kort een nieuwe directeur. Jenny Christopher Johns is door minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid geïnstalleerd. Zij volgt Radjesh Radjkoemar op, die onder het vorig kabinet op deze plek werd geplaatst.Volgens Misiekaba worden de contracten van directeuren op verschillende posten momenteel bekeken. Hij was ook niet blij m

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 08:45

    Joerawan: Ravenberg lapt alle regels en statuten aan zijn laars

    Bestuurslid Kees Joerawan van de Stichting voor Bosbeheer en Bostoezicht (SBB) legde vanmorgen in het programma ABC Actueel uit, waarom hij naar de rechter is gestapt in het conflict tegen de directeur. Hij vindt dat Ravenberg alle regels en statuten van de SBB aan zijn laars lapt. Volgens Joerawan probeert Ravenberg ook de president te misleiden.De directeur is veroordeeld tot het aanbieden van

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 04:01

    Hugo Fernandes Mendes: bestaat het CHof nog wel?

    Bestaat het Constitutioneel Hof (CHof) eigenlijk nog wel? Dat is de vraag die kenners zich stellen, volgens staatsrechtdeskundige Hugo Fernandes Mendes. Het CHof heeft zich gepositioneerd als constitutionele waakhond van de Grondwet en als cruciaal voor de rechtsstaat Suriname.Een belangwekkende verdienste is dat de parlementaire verkiezing in 2025 de eerste verkiezing sinds 1987 is geweest die i

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 02:50

    Staatsolie tekent productiedelingscontracten: volgende stap in offshore-winning met partners

    Staatsolie heeft vandaag een productiedelingscontract ondertekend met PETRONAS Suriname E&P B.V. voor Blok 9, en met Chevron Suriname Exploration Limited voor Blok 10. Beiden blokken bevinden zich in het shallow watergebied van Suriname. Chevron heeft al belangen in de offshore-blokken 5, 7 en 42.Het bedrijf zal blok 10 exploiteren, waar het een belang van 30% heeft verworven. PETRONAS Suriname e

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 01:45

    Uitgegifte terrein aanmeersteiger Leonsberg wordt ingetrokken

    Het terrein waar de aanmeersteiger te Leonsberg op staat, is ondanks negatief advies uitgegeven aan een individu. Die heeft aangegeven een aanmeersteiger voor schepen te willen bouwen.De Maritieme Autoriteit Suriname (MAS) heeft daar een negatief advies over gegeven. Ook het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), waar alle steigers onder vallen, is tegen de uitgifte.Minist

  • abc-Suriname

    06-nov-2025 - 00:30

    Werkzaamheden voor brug over de Kaboeriekreek aangevangen

    De bouw van een hulpbrug over de Kaboeriekreek, is gestart. Het ministerie van Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO) heeft in deze samengewerkt met ondernemers in het gebied om dit te realiseren.De ondernemers hebben aangeboden om de brug te bouwen en de weg tussen Apoera en Nickerie weer open te stoten. Het ministerie moet inkomen met brandstof.Minister Stephen Tsang stelt dat dit een n

  • waterkant

    05-nov-2025 - 23:58

    Geen staatsbegrafenis voor oud-president Venetiaan: familie houdt vast aan zijn wens

    De familie Venetiaan-Vanenburg heeft bekendgemaakt dat oud-president van Suriname Runaldo Ronald Venetiaan woensdag 5 november 2025 om 14.35 uur vredig thuis is ingeslapen.Sinds het nieuws bekend werd, stromen condoleances binnen bij kinderen, familie en vrienden, terwijl ook nationale en internationale media het overlijden hebben gemeld. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({

  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 23:24

    Familie Venetiaan: hij wenste geen staatsbegrafenis of uitvaart met staatseer

    De familie Venetiaan-Vanenburg heeft het overlijden van oud-president Ronald Venetiaan vandaag om 14:35 uur, officieel bekendgemaakt. Hij is thuis ingeslapen. In een verklaring staat dat de condoleances binnenstromen en dat de familie niet in staat is iedereen te woord te staan. De familie zegt dat Venetiaan vooraf aan zijn overlijden uitdrukkelijk te kennen heeft gegeven geen staatsbegrafenis en

  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 22:30

    Ruim 250 illegale goudzoekers bekogelen politie

    Woensdagochtend omstreeks 02.00 uur, ontving het politiebureau Brownsweg melding dat bij het goudbedrijf Royal Hill ongeveer 250 illegale goudzoekers bezig waren met illegale goudwinning en de werkzaamheden aldaar verstoorden. Toen de wetsdienaren ter plaatse aankwamen, werd inderdaad een groep van ongeveer 250 illegale goudzoekers aangetroffen die bezig waren met goudwinningactiviteiten. Zij wer

  • LVV-directeur Chotkan in de cel wegens verduistering; smet op ministerie
  • abc-Suriname

    05-nov-2025 - 21:18

    Directeur Veeteelt aangehouden

    De politie heeft gisteren Anand Chotkan, directeur van het directoraat Veeteelt van het Ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV), aangehouden. De aanhouding werd verricht door de Unit Strafzaken van het politiebureau Herman E. Gooding. Op zaterdag 18 oktober 2025 is door of namens het Ministerie van LVV aangifte gedaan van verduistering van honderd (100) schapen en runderen, een graafm