
COALITIEBREUK OM GRENSPROTOCOL ONWAARSCHIJNLIJK
| united news | Door: Redactie
President Jennifer Geerlings-Simons verwacht niet dat de uiteenlopende standpunten binnen de coalitie over het grensprotocol met Frans-Guyana zullen uitmonden in een politieke crisis. Ondanks het verzet van coalitiepartner ABOP tegen de ratificatie van de overeenkomst, blijft de president inzetten op overleg en verdere dialoog.
Aanleiding voor de discussie is het standpunt van ABOP-voorzitter Ronnie Brunswijk, die heeft aangekondigd dat zijn partij het protocol niet zal steunen wanneer het ter goedkeuring aan De Nationale Assemblee wordt voorgelegd. Volgens Simons is er echter ruimte voor verschillende opvattingen binnen de coalitie en vormt dat op zichzelf geen belemmering voor de voortzetting van het proces.
De president, tevens voorzitter van de NDP, benadrukt dat gesprekken met de gemeenschappen aan weerszijden van de grens zullen worden voortgezet. Volgens haar is bij de totstandkoming van het protocol nadrukkelijk rekening gehouden met de belangen van bewoners in het grensgebied en biedt de overeenkomst een basis voor verdere samenwerking tussen
Het grensprotocol werd in 2021 ondertekend en is inmiddels door Frankrijk geratificeerd. Suriname moet de overeenkomst nog formeel bekrachtigen. ABOP heeft bedenkingen bij het document en stelt dat de rechten van inheemse en tribale gemeenschappen onvoldoende zijn gewaarborgd.
De partij vindt dat hierover eerst meer duidelijkheid moet worden verschaft.
Simons pleit daarom voor meer openheid over de inhoud van het protocol. Volgens haar kan publicatie van het document bijdragen aan een beter begrip van de gemaakte afspraken en de doelen die ermee worden nagestreefd. Die afspraken hebben onder meer betrekking op een intensievere samenwerking tussen beide landen en het opzetten van gezamenlijke structuren voor de aanpak van grensvraagstukken.
Ondanks de politieke verdeeldheid verwacht de president dat de consultaties met de betrokken gemeenschappen doorgaan. Zij maakt daarbij onderscheid tussen het maatschappelijke overleg en de politieke keuzes die partijen uiteindelijk in het parlement maken. Volgens Simons blijft de regering zich richten op
UNITEDNEWS
| united news | Door: Redactie



































