• maandag 16 February 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
China zet eeuwenoude wetenschap en wijsheid in voor duurzame vooruitgang

China zet eeuwenoude wetenschap en wijsheid in voor duurzame vooruitgang

| starnieuws | Door: Redactie

Op het Tiangong Kaiwu forum zijn samenwerkingen aangegaan om het technologisch erfgoed uit het verleden duurzaam te versterken. (Foto's: Indra Toelsie)

China herontdekt en benut zijn rijke technologische erfgoed uit het verleden

om hedendaagse maatschappelijke uitdagingen aan te pakken en zijn economie duurzaam te versterken. Een bijzonder voorbeeld hiervan is het 17e-eeuwse werk Tiangong Kaiwu (wat vrij vertaald 'De Openbaring van Hemelse Werken' betekent), een van de oudste en meest uitgebreide encyclopedieën over technologie en ambachten ter wereld.

Dit meesterwerk werd geschreven door de Chinese geleerde en uitvinder Song Yingxing (1587–1666) tijdens de late Ming-dynastie en biedt een gedetailleerd overzicht van meer dan 200 technieken die toen in gebruik waren. Het stond centraal tijdens het Tiangong Kaiwu Forum in Beijing. Onder het thema 'Decoding industrial genetics, building a shared tech future' werden journalisten

over de hele wereld ingewijd in de betekenis van deze kennis voor het hedendaagse leven, niet alleen in China, maar over de hele aardbol.

Tiangong Kaiwu is een uniek handboek waarin Song Yingxing gedetailleerd beschrijft hoe traditionele ambachten en technologieën in 17e-eeuws China functioneerden. Het boek behandelt uiteenlopende onderwerpen zoals landbouw, metaalbewerking, keramiek, textielproductie, druktechnieken en het gebruik van waterkracht. Wat het bijzonder maakt, is de heldere uitleg en de vele gedetailleerde illustraties die laten zien hoe deze technologieën in de praktijk werden toegepast. Het is daarmee een van de eerste systematische technologische encyclopedieën ooit.

Relevantie werk nu

Hoewel Tiangong Kaiwu meer dan 380 jaar oud is, inspireert het nog steeds technologische innovatie en duurzame ontwikkeling in China. Het boek laat zien dat China al eeuwenlang over geavanceerde kennis beschikte, die vandaag de dag als basis dient voor moderne toepassingen.

Hedendaagse waterkrachtwerken vinden hun oorsprong in de kennis van de Chinese geleerde en uitvinder Song Yingxing.

Het boek beschrijft hoe hoogwaardig porselein en keramiek werden gemaakt, een ambacht waar China wereldberoemd om is. Tegenwoordig vormt deze traditie de basis voor de productie van technisch keramiek, dat wordt gebruikt in elektronische apparaten, medische implantaten en milieutechnologie. Hierdoor draagt de eeuwenoude kennis bij aan vooruitstrevende industrieën die cruciaal zijn voor de moderne economie.

De metallurgische technieken die in Tiangong Kaiwu worden beschreven, vormen de voorloper van de moderne metaalindustrie in China. Met behulp van deze historische kennis en hedendaagse technologieën ontwikkelt China sterke, lichte en duurzame materialen die onmisbaar zijn in sectoren zoals transport, bouw en elektronica.

Het boek legt uit hoe watermolens en mechanische pompen werden gebruikt om arbeid te verlichten en landbouwproductie te verbeteren. Deze principes worden vandaag opnieuw toegepast in de vorm van waterkrachtcentrales en kleinschalige irrigatiesystemen, waarmee China investeert in duurzame energievoorziening en efficiënte landbouwmethoden.

Vlechtwerken en hun ingewikkelde patronen zijn geïntegreerd in de moderne industrie.

Alle sprekers tijdens het forum zagen de bijeenkomst als het startpunt om historische kennis en wetenschap te gebruiken voor een betere samenleving en een grotere economie.

Brug tussen verleden en toekomst

Wat China uniek maakt, is de combinatie van oude wijsheid met moderne innovatie. Door historische kennis systematisch te herwaarderen en te integreren in nieuwe technologieën, bouwt China aan een veerkrachtige samenleving en een toekomstgerichte economie.

De overheid stimuleert onderzoeksprojecten en bedrijven die gebruikmaken van traditionele technieken als inspiratiebron voor duurzame productieprocessen. Dit sluit aan bij bredere nationale doelen zoals het bereiken van koolstofneutraliteit en het bevorderen van hoogwaardige, milieuvriendelijke industrieën.

Het borduren met de hand en de ontwikkeling daarvan in de weefindustrie heeft een enorme output in de economie.

Internationale betekenis

Naast de binnenlandse impact helpt het herontdekken van werken als Tiangong Kaiwu ook om het wereldwijde beeld van technologische geschiedenis te verrijken. Het benadrukt dat wetenschappelijke vooruitgang niet alleen een westerse aangelegenheid is, maar wereldwijd wortels heeft — en dat China al eeuwenlang een belangrijke rol speelde in de ontwikkeling van technologie en wetenschap.

Door het verleden te eren en tegelijk vooruit te kijken, zet China een duidelijke koers uit: het benut zijn rijke culturele en wetenschappelijke erfgoed als fundament voor duurzame vooruitgang en economische groei. Dit maakt het land niet alleen technologisch sterker, maar ook een belangrijke speler in de wereldwijde transitie naar een duurzamere toekomst.

Indra Toelsie

| starnieuws | Door: Redactie

  • abc-Suriname

    15-feb-2026 - 07:13

    Ruim 40 kampen neergehaald rond Zijin/Rosebel mijn

    Een gemengde eenheid  bestaande uit verschillende eenheden  het Korps Politie Suriname (KPS) , het Nationaal Leger (NL), RBT-Midden, basispolitie, Surveillance Midden, Mobiele  Eenheid, Riot Team van NL en de Task Force hebben op zaterdag 14 februari 2026 een aanvang gemaakt  met de operatie Clean Sweep in het gebied tussen de grens van Nieuw Koffie Kamp en de Rosebelt Hill Mine, inclusief he

  • waterkant

    14-feb-2026 - 20:31

    Niet het hoge salaris van de PG, maar juridische coup in DNA baart Jogi zorgen

    In Suriname is er een storm van kritiek losgebarsten nadat bestuurskundige Eugene van der San eerder berekeningen van de salarissen van het OM en de rechterlijke macht op basis van de wet publiekelijk had gemaakt. Hierbij kwam naar voren dat procureur-generaal Garcia Paragsingh een nettobedrag van ruim 1 miljoen SRD maandelijks ontvangt en dat de loonreeksen van rechters oplopen tot 600.000 SRD pe

  • waterkant

    14-feb-2026 - 17:58

    Zes aanhoudingen na ontdekking van illegale landingsbaan en duikboot in aanbouw bij Witagron

    Op donderdag 12 februari is tijdens een speciale operatie van een gemengde verkenningseenheid, bestaande uit leden van het Justitieel Interventie Team (JIT) en het Directoraat Nationale Veiligheid, een illegale landingsbaan en een in aanbouw zijnde duikboot aangetroffen in de omgeving van Witagron in West Suriname. In de directe omgeving van deze landingsbaan werden verschillende kampen aangetroff

  • waterkant

    14-feb-2026 - 13:30

    INGEZONDEN: Partijdigheid van DNA-voorzitter Adhin

    [INGEZONDEN] – De voorzitter van het parlement hoort de hoeder van de democratische spelregels te zijn. Hij is geen scheidsrechter met voorkeur voor één team, maar de bewaker van eerlijke spreektijd, gelijke behandeling en respectvolle orde. Toch groeit in De Nationale Assemblee (DNA) de indruk dat die rol ernstig onder druk staat door het optreden van parlementsvoorzitter Ashwin Adhin.Wanneer

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 02:30

    Goudzoekers hebben nergens te gaan; willen dialoog

    De recente informatie waarover ABOP-parlementarier Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die actief zijn rondom de consessie van Zijing. Hoe het is verlopen weet Sampnie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8 uur de gelegenheid

  • abc-Suriname

    14-feb-2026 - 00:30

    Jarbandhan vraagt president verduidelijking over verlaging goudroyalty

    De verlaging van de goudroyalty van 5,5 naar 4,5 procent blijft onderwerp van discussie in Suriname. Assembleelid Ameerani Jarbandhan heeft schriftelijke vragen ingediend bij de president over het besluit.De president gaf eerder aan dat de verlaging bedoeld is om goudsmokkel tegen te gaan.De Vereniging van Economisten in Suriname (VES) reageerde kritisch en noemde goudsmokkel een criminele daad d

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 22:30

    Sampie stelt voor goudzoekers in schafttijd Zijin te laten werken

    De recentste informatie waarover ABOP-parlementariër Edgar Sampie beschikt, is dat er een gemengd team van gewapende eenheden naar het Brokopondo gebied is getrokken voor de ontruiming van illegale goudzoekers die aktief zijn rondom de consessie van Zijin-Rosebel Goldmines. Hoe het is verlopen weet Sampie nog niet.De regering had een ultimatum gesteld dat de illegale goudzoekers tot vanochtend 8

  • cds

    13-feb-2026 - 20:48

    Ministerie van Financiën en Planning en Centrale Bank van Suriname m.b.t. tijdelijke verlaging royaltietarief goudsector

    Naar aanleiding van de recente informatie over de ontwikkelingen in de goudsector is de regering aangevangen met de implementatie van maatregelen ter versterking van de rol van de goudsector in de Surinaamse economie.Als eerste stap hierbij is besloten om het huidige royaltytarief van 4,5% dat geldt voor de Royalty Kleinmijnbouw ter zake van Goud en Exploitatie Bouwmaterialen te verlagen naar 3,5

  • united news

    13-feb-2026 - 13:31

    NPS-FRACTIELID ATOMPAI VRAAGT OM OPHELDERING OVER SALARISSEN BINNEN RECHTERLIJKE MACHT

    ​NPS-parlementariër Poetini Atompai heeft donderdag de regering om volledige transparantie gevraagd met betrekking tot de bezoldiging van leden van het Hof van Justitie en het Openbaar Ministerie. De aanleiding voor deze vragen zijn recente mediaberichten over mogelijk zeer hoge salarissen bij topfunctionarissen, waaronder de procureur-generaal.​De vragen werden gesteld tijdens de voortzettin

  • united news

    13-feb-2026 - 13:30

    AFBOUW RONDHOUTEXPORT VRAAGT KWART MILJARD DOLLAR| SECTOR NIET KLAAR VOOR OMSLAG

    De voorgenomen afbouw van de export van rondhout dwingt Suriname tot een ingrijpende herstructurering van de bos- en houtsector. Waar de maatregel moet leiden tot meer binnenlandse verwerking en hogere toegevoegde waarde, blijkt de huidige capaciteit daar bij lange na niet op berekend. Volgens berekeningen van bosbouwconsultant Sietze van Dijk is een investering van minimaal USD 220 tot 250 miljoe

  • waterkant

    13-feb-2026 - 13:00

    Simons heeft geen spijt van samenwerking met ABOP

    President Jennifer Simons heeft geen spijt dat zij de Algemene Bevrijdings- en Ontwikkelingspartij in Suriname (ABOP) ook in de coalitiesamenwerking heeft meegenomen.“Ik heb geen spijt. We zijn met zes partijen en dat is niet eenvoudig. Dus we moeten met elkaar praten. We hebben laatst afgesproken om weer vaker gezamenlijk te zitten. We weten dat de ABOP in de vorige regeerperiode zat en dat dit

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 06:15

    Monorath slaat alarm over toename agressie en geweld

    De minister van Justitie en Politie Harish Monorath, maakt zich grote zorgen over de toenemende agressie in de samenleving. In de maand januari alleen heeft de afdeling Slachtofferzorg hulp moeten verlenen aan 38 personen. “Dat is heel veel”, benadrukt de minister. Volgens Monorath betrof het vooral zaken van huiselijk geweld, aanvragen voor beschermingsbevelen, kinderen die uit huis zijn gep

  • abc-Suriname

    13-feb-2026 - 02:45

    Girdhari: president moet acties ondernemen tegen goudsmokkel; verlaging royalties geen optie

    Swami Girdhari, secretaris van de Verening van Economisten in Suriname (VES), is niet onder de indruk van de aanpak van president Jennifer Simons als het gaat om de goudsmokkel. De president zegt alle tools beschikbaar te stellen om de smokkel aan te pakken. Dat is volgens Girdhari niet de juiste aanpak.‘Als de wegen kapot zijn, gaat de president de burgers toch niet zeggen dat zij tools krijge

  • snc.com

    13-feb-2026 - 00:16

    Van rondhout naar verwerking: complex vraagstuk voor Suriname

    Suriname hoort steeds vaker de oproep om te stoppen met de export van rondhou

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 21:30

    Ravenberg wint opnieuw rechtzaak tegen advocaat en ex-bestuursleden SBB

    De kantonrechter heeft vandaag vonnis gewezen in de zaak die Balradj Advocatuur & Mediation N.V. had aangespannen tegen de algemeen directeur van de Stichting Bosbeheer en Bostoezicht (SBB), Ruben Ravenberg. De advocaat, die optrad namens de voormalige bestuursleden Krishnadath Joerawan, Mohamed Ramdjan, Mohamed Pershad en Ben Woodly, is door de rechter niet-ontvankelijk verklaard.De zaak draaide

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 20:33

    1 op de 1000 mensen sterft door Chikungunya; situatie Suriname nog stabiel

    Het Chikungunya-virus heeft een mortaliteitsratio van 1 op de 1000. Dit is ook het uitgangspunt van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid. Directeur Rakesh Gajadhar Sukul spreekt van een stabiele situatie in Suriname. Inmiddels heeft de Pan American Health Organization (PAHO) gewaarschuwd dat er weer een opleving is na ruim tien jaar stilstand in Suriname. Nog meer Zuid-Amerikaans

  • united news

    12-feb-2026 - 20:33

    GUYANA  NU LAAGSTE BENZINEPRIJS IN DE REGIO; SURINAME BLIJFT ACHTER DOOR FISCAAL BELEID

    Uit recente gegevens van de Energy Chamber van Trinidad en Tobago, gebaseerd op cijfers van globalpetrolprices.com, blijkt dat Guyana in juli de laagste benzineprijs van de Caribische regio heeft genoteerd. Met een retailprijs van ongeveer US$ 0,81 per liter duikt het land aanzienlijk onder het wereldwijde gemiddelde van US$ 1,19. Terwijl Guyana profiteert van een nultarief op invoerrechten, bevin

  • united news

    12-feb-2026 - 20:12

    MALATHION VERLIEST WERKING TEGEN CHIKUNGUNYA EN DENGUE | OVERHEID NAARSTIG OPZOEK NAAR ALTERNATIEVEN

    De bestrijding van de Aedes aegypti-mug staat onder druk nu is vastgesteld dat het insect resistent is geworden tegen het veelgebruikte bestrijdingsmiddel Malathion. Dat maakte minister Andre Misiekaba van Volksgezondheid Welzijn en Arbeid (VWA) bekend tijdens de laatste vergadering van De Nationale Assemblee (DNA). Hij bevestigde dit woensdag nogmaals voor aanvang van de wekelijkse vergadering va

  • waterkant

    12-feb-2026 - 20:00

    President Simons: “Ik heb niemand dingen beloofd”

    President Jennifer Simons ligt niet wakker van de kritiek die op haar en haar regering wordt geleverd over de trage manier van oplossing van de problemen in het land. Volgens het staatshoofd van Suriname heeft zij tijdens haar verkiezingscampagne niemand iets beloofd.“Voor de verkiezing…ik ben één van de politici die niemand dingen heeft beloofd. Ik heb ze precies gezegd: het gaat lang duren

  • united news

    12-feb-2026 - 19:49

    SURINAME ZAKT NAAR 96STE PLAATS OP CORRUPTIERANGLIJST MET MAGERE 38 PUNTEN

    Suriname is in 2025 verder gedaald op de internationale corruptieranglijst. Op de Corruption Perceptions Index (CPI) 2025 van Transparency International behaalt het land 38 van de 100 punten, goed voor de 96ste plaats van de 182 onderzochte landen en territoria. In 2024 stond Suriname nog twee posities hoger. De CPI meet de waargenomen mate van corruptie in de publieke sector, waarbij 0 staat voor

  • waterkant

    12-feb-2026 - 18:30

    Container uit Guyana met ruim 1.800 kilo cocaïne onderschept in Antwerpen

    De Belgische douane heeft vorige week in de haven van Antwerpen een enorme partij drugs onderschept in een container uit Guyana.Volgens de autoriteiten ging het om 1.839 kilo cocaïne, die was verstopt tussen een lading oliën. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); De geschatte groothandelswaarde van de verdovende middelen uit het buurland van Suriname bedraagt ruim 45 m

  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 14:45

    ContactCare opent eigen pand en investeert in Suriname

    ContactCare is verhuisd naar een eigen, volledig gerestaureerd pand aan de Dr. J.F. Nassylaan 12 in Paramaribo. Met deze stap onderstreept het bedrijf zijn langdurige betrokkenheid bij Suriname. De nieuwe locatie biedt plaats aan ongeveer 110 werkplekken. Het bedrijf startte in november 2023 aan de Heerenstraat en telt inmiddels 95 medewerkers.Volgens country manager Christopher Gits vraagt werkg

  • snc.com

    12-feb-2026 - 08:00

    Nieuwe Raad van Commissarissen Centrale Bank per 15 februari

    De Raad van Commissarissen (RvC) van de Centrale Bank van Suriname (CBvS) wor

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Regering heeft tot vrijdag om achterstallige betalingen te doen

    De regering heeft tot vrijdag de tijd om openstaande betalingen aan bus- en b

  • snc.com

    12-feb-2026 - 05:00

    Discussie over derde beroepsinstantie: NDP wil eigen Hoge Raad

    PARAMARIBO – In De Nationale Assemblée (DNA) wordt fel gedis

  • Chikungunya keert terug: PAHO waarschuwt voor uitbraken
  • abc-Suriname

    12-feb-2026 - 00:25

    Ramadhin: Misiekaba vertelt niet de waarheid over schulden bij PAHO

    Voormalig minister van Volksgezondheid Amar Ramadhin, vindt dat minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn & Arbeid onwaarheden heeft verkondigd in De Nationale Assemblée (DNA), over achterstandsschulden die Suriname heeft bij de PAHO van ruim USD 600.000. Het gaat naar zeggen van de ex-bewindsman om een creditline. Volgens Ramadhin was de vorige regering reeds begonnen met het inlop

  • waterkant

    11-feb-2026 - 23:30

    VIDEO: Ruim 2,2 miljoen SRD buitgemaakt bij roofoverval King’s Enterprises

    Bij de gewapende roofoverval van woensdagmorgen bij het hoofdkantoor van King’s Enterprises N.V. aan de Fredrik Derbystraat in Suriname is een fors geldbedrag buitgemaakt. Een medewerker werd daarbij door vier criminelen overvallen.De overval vond plaats ter hoogte van de afdeling Financiën, tegenover het bedrijfspand van King’s Drankenpaleis. (adsbygoogle = window.adsbygoogle ||

  • OM roept op voor alertheid tegen pesten; betreurt tragisch overlijden tiener