
CBVS: ‘OMO-VOLUME WORDT WEKELIJKS VASTGESTELD OM GELDSCHEPPING ONDER CONTROLE TE KRIJGEN’
| dagblad de west | Door: Redactie
De Open Markt Operaties (OMO’s) van de Centrale Bank van Suriname (CBvS), beginnen met de vaststelling van een groeivoet voor de economie, een inflatiedoel en een streefdoel (target) voor de omvang van de basisgeldhoeveelheid in de economie. “Op basis van het streefdoel van de basisgeldhoeveelheid worden door de CBvS projecties gemaakt over de groei van de basisgeldhoeveelheid.
Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de Staat geen bron van netto geldschepping mag zijn. Geldschepping mag alleen geschieden uit hoofde van kredietverlening door de algemene banken en netto toestroom van deviezen uit het buitenland vanwege betalingsbalanstransacties”, aldus de Centrale Bank in een onlangs uitgegeven communiqué.
OMO-volume
Om de geldschepping door de algemene banken onder controle te krijgen, wordt volgens de moederbank, elke week een OMO-volume door de CBvS vastgesteld. “Dit OMO-volume vertegenwoordigt de overtollige liquiditeiten van de banken die via termijndeposito’s (TD’s) moeten worden gebonden. De TD’s worden via een veilingsysteem verkocht, waarbij de algemene
Wisselkoersstabiliteit
Daarnaast is het volgens de CBvS de bedoeling, dat de algemene banken het rente-transmissiemechanisme laten werken door een deel van de rente die zij verkrijgen, via de OMO’s door te geleiden naar depositohouders. “Hogere depositorentes zullen op hun beurt de vlucht in vreemde valuta vanwege het publiek afremmen, wat de wisselkoersstabiliteit ten goede zal komen.”
Bepaling OMO-volume
“De volumes voor de wekelijkse OMO-veilingen worden aan de hand van de projecties voor de komende periode/week vastgesteld, waarbij wordt gelet op de veranderingen van de autonome factoren die de reserves van de banken beïnvloeden. Deze autonome factoren zijn onder andere de overheidsinkomsten en -uitgaven, veranderingen in bankbiljetten in omloop en afwikkelingen (kapitaal en rente) uit hoofde van openmarktoperaties.”
Buffer
Gelet op de
Evaluatie
De OMO’s hebben volgens de Centrale Bank, tussen juli 2021 en april 2022 goed gewerkt, omdat de volumedoelstellingen in deze periode grotendeels zijn gehaald. “Vanaf mei 2022 zijn de OMO’s aan effectiviteit gaan inboeten vanwege onverwacht grote geldcreatie in de overheidsfinanciële sfeer. Dit heeft geresulteerd in een systematische ‘underperformance’, dat wil zeggen dat de gerealiseerde toename van de basisgeldhoeveelheid systematisch groter was dan het streefdoel.” De Centrale Bank stelt dat
Abonneer op ons youtube kanaal.
Bedankt voor het kijken en abonneren.
'Suriname Nieuws Centrale'
| dagblad de west | Door: Redactie




































