
FRONTERA NEEMT ROER OVER IN CORANTIJNBLOK NA FAILLISSEMENT CGX
| united news | Door: Redactie
Bron: OilNow
Wat begon als een historische doorbraak voor CGX Energy Inc. eindigde in het verlies van haar belangrijkste troef: het Corantijnblok voor de kust van Guyana.
De hoop was groot toen CGX in februari 2022 een olievondst aankondigde bij de Kawa-1-put — de eerste in twee decennia. Daarmee leek het pad open voor een tweede groot offshoreproject naast ExxonMobils Stabroekblok. Maar het enthousiasme kreeg al snel een andere wending.
CGX richtte al snel zijn pijlen op Wei-1, een veelbelovende boorlocatie in het Corantijnblok, gericht op Campanische en Santonische geologische lagen. De onderneming zette alles op het spel. Een lening van 35 miljoen
De kans op succes voor Wei-1 werd verhoogd van 29 naar 56 procent op basis van data uit Kawa-1. Maar financiële problemen dwongen CGX ertoe de meerderheid in het Corantijnblok op te geven.
Frontera verwierf een participatie van 68 procent; CGX bleef achter met slechts 32 procent. Uiteindelijk kreeg Frontera ook de volledige stemcontrole door overname van ruim 76 procent van de aandelen.
De verwachtingen rondom Wei-1 waren hooggespannen. Zowel Westwood als Rystad Energy bestempelden het project als “high-impact”. Toch kende
Toch zag CGX hoop in de Maastrichienlaag, waar medium sweet crude met een API van 24,9 werd aangetroffen — vergelijkbaar met Exxon’s Liza-olie. In combinatie met Kawa-1 werd in deze laag 81 voet netto oliehoudende lagen aangetoond, met een potentieel tussen 514 en 628 miljoen vaten olie-equivalent. Dat volume zou een zelfstandig project kunnen rechtvaardigen, ware het niet dat CGX geen middelen meer had om verdere boringen te verrichten.
Pogingen om het blok alsnog te behouden mislukten. De regering van Guyana besloot het Corantijnblok terug te nemen, overtuigd dat CGX niet over de nodige financiële slagkracht beschikte om verdere ontwikkeling te garanderen. Hoewel CGX en Frontera volhouden dat hun vergunning nog geldig is, stelt de overheid dat deze definitief is ingetrokken. Arbitrage is niet uitgesloten, maar lijkt onwaarschijnlijk.
Zo eindigde CGX’s langverwachte comeback in een strategisch verlies. Tegelijk verstevigt Frontera zijn positie als sleutelspeler in Guyana’s offshoresector. Het Corantijnblok blijft echter veelbelovend. Met een nieuwe investeerder én vastberadenheid, zou de doorbraak waarop CGX hoopte alsnog te kunnen komen — alleen is het nu wel onder een andere vlag.
UNITEDNEWS
| united news | Door: Redactie