• vrijdag 16 January 2026
  • Het laatste nieuws uit Suriname
Astrid Roemer ten ruste gelegd

Astrid Roemer ten ruste gelegd

| starnieuws | Door: Redactie

Schrijfster en dichteres Astrid Roemer wordt naar haar laatste rustplaats gereden. (Foto's: Ranu Abhelakh) De prominente Surinaamse schrijfster en dichteres Astrid Roemer is vanmiddag ten grave gedragen, precies een week na haar
overlijden op 78-jarige leeftijd. Ze stond bekend om haar romans, essays en poëzie waarin ze thema’s als identiteit, geschiedenis, kolonialisme en de positie van vrouwen op krachtige wijze onderzocht.
Geboren op 27 april 1947 in Paramaribo als Astrid Heligonda Roemer, bracht ze meer dan vijftig jaar van haar leven door in Nederland en België. Enkele jaren geleden keerde ze terug naar Suriname, waar ze woonde in Stichting De Mantel. Familie, vrienden en literaire collega’s uit Suriname namen afscheid tijdens een plechtige stoet die naar haar laatste woonplaats trok. Vervolgens werd zij in besloten kring begraven te Hodi Mihi Cras Tibi.

Roemer debuteerde

in 1970 onder het pseudoniem Zamani met de poëziebundel Sasa: mijn actuele zijn. Haar doorbraak volgde met de experimentele roman 'Over de gekte van een vrouw (1982)', inmiddels een feministische klassieker. In haar werk behandelde zij thema’s als kolonialisme, ras, gender, identiteit, macht en trauma, vaak vanuit een uitgesproken Surinaams en vrouwelijk perspectief.

Vanmiddag is afscheid genomen van schrijfster en dichteres Astrid Roemer.Voor haar omvangrijke oeuvre ontving Roemer meerdere prestigieuze onderscheidingen, waaronder de P.C. Hooftprijs in 2016 en de Prijs der Nederlandse Letteren in 2021. Hiermee werd zij de eerste Surinaamse auteur die deze hoogste literaire eer in Nederland kreeg toegekend. Internationaal oogstte haar werk eveneens lof; in 2025 werd de Engelse vertaling van 'Over de gekte van een vrouw' (On a Woman’s Madness, vertaald door Lucy Scott) opgenomen op de longlist van de International Booker Prize.Astrid Roemer laat een literaire nalatenschap achter die van blijvende betekenis is voor Suriname, het Caribisch gebied en de Nederlandstalige literatuur. Haar werk wordt zowel nationaal als internationaal gelezen, bestudeerd en gewaardeerd.

| starnieuws | Door: Redactie